Reklama

Sztuka

Orientalne pieśni sakralne na Festiwalu Gaude Mater

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ultime Priere” to projekt muzyczny zainspirowany festiwalem Les Sacrées Journées w Strasburgu, prezentujący muzykę sakralną orientalną, który 2 maja wieczorem, w drugim dniu 23. Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, został zaprezentowany w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie przez Fawzy Al-Aiedy Trio.

Obok Fawzy Al-Aiedy - kompozytora, wokalisty i mistrza lutni oud z Francji i Iraku wystąpili artyści: Khadija El-Afrit (Tunezja) i Adel Shams El Din (Francja/Egipt).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy koncertu mogli usłyszeć teksty sakralne inspirowane poezją z X i XII wieku poetów sufickich. - Cieszymy się, że możemy wspólnie odbyć magiczną podróż po pieśniach sakralnych Wschodu - mówił rozpoczynając koncert Fawzy Al-Aiedy.

-„Ultime Priere” - ostatnia modlitwa powstała podczas wojny w Jugosławii. Ten tekst wciąż jest bardzo aktualny. Telewizje pokazują nam okrutne wojny, poranione ciała i dusze. Irakijczycy wciąż cierpią zostawieni, opuszczeni. Mam nadzieję, że to moje ostatnie wołanie o pokój spełni się - kontynuował artysta.

Koncert odbył się pod honorowym patronatem ambasadora Francji Pierra Buhlera.

Reklama

Kompozytor, wokalista i mistrz lutni oud Fawza Al-Aieda urodził się w irackim mieście Basra w latach 50. XX wieku. Już w wieku 14 lat wyjechał do stolicy Iraku, gdzie rozpoczął studia w Instytucie Muzycznym w Bagdadzie na dwóch kierunkach: tradycyjna muzyka orientalna - specjalność lutnia i śpiew oraz muzyka zachodnia - specjalność obój klasyczny. Zajmował się również poezją Arthura Rimbauda oraz Verlaine, czytał dzieła filozoficzne i występował z koncertami utworów Bacha, Mozarta i Haendla. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej, we wrześniu 1971 r. wyjechał z Iraku do Paryża, gdzie mieszka do dziś.

Oprócz studiów muzyki klasycznej zajmował się interpretacją utworów Georga Brassensa, Léo Ferré, Léonarda Cohena, Coltrane'a, Milesa Davisa. Po ukończeniu konserwatorium dołączył do L'Orchestre des Jeunes de Paris pod dyrekcją J-C Casadesusa.

W 1976 r. powstało pierwsze nagranie w wykonaniu artysty pod tytułem „Silence”, zawierające tradycyjną poezję iracką. W latach 1977-1985 wraz z aktorem Guyem Jacquetem oraz kaligrafem Hassanem Massoudy tworzył grupę KHAMSA, której działalność opierała się na propagowaniu bogactwa kultury arabskiej. W roku 1983 stał się prekursorem stylu zwanego obecnie „World Music”, pojawiając się w świecie muzycznym z albumem „La Terre”, w którym brali udział muzycy wywodzący się z różnych kręgów kulturowych. Od tego czasu co kilka lat ukazywały się kolejne płyty artysty m. in. „L'Oriental Jazz”, łącząca rytmy jazzowe z muzyką środkowego Wschodu; „Paris-Bagdad Acoustic”, do której inspiracje czerpał z podróży do Hong Kongu; album „Escales Mediterraneennes” - z muzyką średniowieczną.

W 2007 r. powstały dwa projekty: „Ultime Priere” zainspirowany festiwalem Les Sacrées Journées w Strasburgu, prezentujący muzykę sakralną i „Exil Mon Amour”- oparty na muzyce, tekstach i kaligrafii, przy udziale kaligrafa Hassana Massoudy i Catherine Javaloyes (teksty).

Reklama

Festiwal Gaude Mater potrwa do 5 maja. Po raz pierwszy organizatorem imprezy będzie Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater", które uratowało festiwal po tym, jak lewicowe władze Częstochowy wycofały się z jego finansowania.

Koncerty, oprócz Częstochowy, odbywać się będą w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu.

W programie Festiwalu znajdą się również koncerty gospel, muzyki cerkiewnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań.

Na zakończenie, 5 maja, koncertem nadzwyczajnym z okazji 80. rocznicy urodzin dyrygować będzie Krzysztof Penderecki. Koncert odbędzie się w ulubionej przez mistrza bazylice jasnogórskiej. Ze względu na wielką liczbę wykonawców - oprócz solistów, 90-osobowa Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i trzy chóry.

Na Festiwal złoży się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów.

23. edycji Festiwalu patronują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Episkopat Polski w osobach: abp. Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu, abp. Wiktora Skworca - metropolity katowickiego, abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego i kard. Stanisława Dziwisza - metropolity krakowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-03 09:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Qulturalne Bierzmowanie

Nieodłącznym elementem jest koncert muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami

Archiwum Qulturalnego Bierzmowania

Nieodłącznym elementem jest koncert muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami

Robert Drężek jest koordynatorem ogólnopolskiej akcji ewangelizacyjnych spotkań w naszej archidiecezji. Poprosiliśmy go o przybliżenie idei tej inicjatywy.

Więcej ...

Dlaczego Judasz zdradził?

pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Mt 26, 14-25.

Więcej ...

Prowincjał Marek Ochlak OMI biskupem na Madagaskarze

2025-04-17 12:46

Paweł Gomulak OMI

Ojciec Święty Franciszek mianował 17 kwietnia 2025 r. o. Marka Ochlaka OMI, przełożonego Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskupem diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

Kościół

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

G. Braun chciał zatrzymać ginekolog, która dokonała...

Wiadomości

G. Braun chciał zatrzymać ginekolog, która dokonała...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...