Reklama

Rodzina

W 100 miastach przejdą Marsze dla Życia i Rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Kierunek: Rodzina” ulicami 107 polskich miast przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. Najwięcej z nich zaplanowano na niedzielę 26 maja. Jak zapowiadają ich organizatorzy będzie to wielkie święto rodzin. Uczestnicy marszów będą zachęcać polskie rodziny do decydowania się na liczne potomstwo. Przedstawią też postulaty wprowadzenia prawa, które ułatwi rodzinom podjęcie takich decyzji.

Marsze dla Życia i Rodziny są inicjatywą społeczną. Z roku na rok przybywa ich uczestników, którzy chcą manifestować wartości rodzinne i szacunek dla życia. – W ubiegłym roku marsze zorganizowano w 50 ośrodkach a wzięło w nich udział ok. 80-95 tys. osób. Liczymy, że w tym roku frekwencja będzie dwa razy wyższa – zapowiada ich ogólnopolski koordynator Jarosław Kniołek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny uważa, że wartości rodzinne są nadal popularne. - Polki na Wyspach Brytyjskich statystycznie rodzą około trójki dzieci i to jest dowód na to, że chcemy i możemy mieć dzieci, ale okoliczności w jakich się znajdujemy mogą albo nam to ułatwić, albo zaszkodzić - ocenia.

Sapa zapowiada złożenie projektu ustawy, której celem jest faktyczne umacnianie rodziny czyli stałego związku kobiety i mężczyzny wraz z narodzonymi z ich związku dziećmi. Wyjaśnia, że zgodnie z tym projektem, każda mama miałaby na okres 2 lat od urodzenia dziecka zapewniony bon wychowawczy w kwocie najniższej pensji krajowej, płatny co miesiąc.

Szef Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny zapowiada, że podczas marszów w całej Polsce rozpocznie się akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy o ochronie i opiece nad rodziną (tzw. bon wychowawczy), potrzebnych do rejestracji Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

- W planach mamy kolejne bony: bon przedszkolny, który wspierałby opiekę nad dziećmi w wieku 3-6 lat później bony szkolne i edukacyjne dotyczące wykształcenia dzieci od szkół podstawowych po studia. Dodatkowym elementem byłby bon opiekuńczy dla rodziców dzieci, które urodziły się z jakimiś wadami i wymagają szczególnej troski, jak również nad osobami starszymi – sygnalizuje prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. - Do takich działań zachęcają nas i dopingują uczestnicy marszów, ale także instytucje życia publicznego na poziomie samorządów lokalnych – dodaje.

Reklama

W Warszawie Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie 26 maja już po raz ósmy. Rozpocznie się w południe pod Pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu a zakończy piknikiem rodzinnym w Ogrodzie Saskim.

Organizatorzy zapewniają, że zarówno na Marszu, jak i podczas pikniku, będzie wiele atrakcji. – Będziemy maszerowali przy dźwiękach tradycyjnej muzyki szkockiej wygrywanej przez dudziarzy z orkiestry Pipes and Drums oraz przy dźwiękach orkiestry dętej z Wołomina. Nie zabraknie również niespodzianek dla dzieci. Będzie mnóstwo balonów, gigantyczne bańki mydlane oraz skaczący szczudlarze – wymienia Jarosław Kniołek.

Uczestnikami marszów są przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale włączają się w nie różnego rodzaju ruchy i stowarzyszenia, młodzież oraz osoby starsze. Imprezę – jak podkreślają jej koordynatorzy – wyróżnia jej afirmatywny charakter. Uczestniczący w niej chcą przede wszystkim opowiedzieć się za wyznawanymi przez siebie wartościami. W każdym marszu, w zależności od miasta, uczestniczy od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy osób.

Marsze dla Życia i Rodziny, jakie odbędą się w tych dniach w 107 miastach Polski koordynuje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny – instytucja wspierająca inicjatywy lokalne promujące wartość życia i rodziny oraz wywierająca w tym zakresie wpływ na instytucje państwowe.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-24 10:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kongres Rodzin Polonijnych: ważny głos w refleksji nt. wyzwań, stojących przed rodzinami

©Svyatoslav Lypynskyy - stock.adobe.com

Ok. 400 osób z 23 krajów uczestniczyło w Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbył się w sobotę 16 stycznia w formie online. Spotkanie, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” było poświęcone aktualnym wyzwaniom związanym z towarzyszeniom małżeństwom na emigracji, zwłaszcza tym, które zmagają się z kryzysami.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

2024-05-26 20:55

mat. prasowy

Co daje człowiekowi największe szczęście? Co nas najbardziej rani? Jak Maryja przeżywała relacje z ludźmi? I co na pewno warto zrobić z absolutnie każdą relacją? Zapraszamy na dwudziesty siódmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym przeżywaniu relacji z ludźmi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania