Reklama

Kościół

Kard. Krajewski: nie wolno nam zaprzestać pomocy potrzebującym

Piotr Drzewiecki

W tych dniach pojawia się ryzyko myślenia tylko o sobie samych. A ubodzy? Dla nich wszystko jest trudniejsze. Nie możemy i nie wolno nam zapomnieć o wyciąganiu ręki do tych, którzy potrzebują pomocy - mówi papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski, pytany o to, czy ograniczenia podjęte w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 wpływają na pomoc niesioną potrzebującym na ulicach Wiecznego Miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rozmowie z "Vatican Insider" kard. Krajewski podkreśla, że pomoc regularnie ofiarowywana mieszkańcom najbardziej potrzebującym mieszkańcom Rzymu, często pozbawionych dachu nad głową, nie zostaje zawieszona. "Istota tej służby jest pozostaje taka sam. Zmieniają się tylko jej warunki, zgodnie z zasadami, których musimy przestrzegać także my w Watykanie" - wyjaśnia. Nawiązuje tym samym do rzymskiego zwyczaju cotygodniowego rozdawania żywności i podstawowych produktów higienicznych, która do tej pory odbywała się na zasadzie "taśmowej": wolontariusze tworzyli w miejscu dystrybucji rodzaj "długiego stołu", przy którym potrzebujący mogli kolejno odebrać poszczególne produkty spożywcze i higieniczne.

Dzięki współpracy różnych instytucji troszczących się o potrzebujących, każdego tygodnia punkty te są organizowane w pobliżu dwóch największych rzymskich dworców: Termini i Tiburtina. Jak wyjaśnia kardynał, obecnie gotowe pakiety z jedzeniem przygotowywane są wcześniej i nazywane są "woreczkami serca", ponieważ przygotowywane są z miłością. "Wewnątrz znajduje się kanapka, dwa banany, jabłko, tuńczyk" - wylicza kardynał. Podkreśla, że gotowe paczki ładowane są do busa i zawiezione do miejsc dystrybucji, gdzie przekazywane są potrzebującym do rąk własnych. Wydłużony jest też czas wydawania posiłków, aby potrzebujący nie musieli gromadzić się w kolejkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Jest absolutnie konieczne, abyśmy kontynuowali tę służbę. W przeciwnym razie cóż zrobiłyby te wszystkie osoby? Do kogo zwróciłyby się, aby coś zjeść?" - podkreśla kard. Krajewski.

Podziel się cytatem

Reklama

Dodaje - "Musimy o tym mówić, bo w tych dniach pojawia się ryzyko myślenia tylko o sobie samych. A ubodzy? Dla nich wszystko jest trudniejsze. Nie możemy i nie wolno nam zapomnieć o wyciąganiu ręki do tych, którzy potrzebują pomocy". Zwraca uwagę na jeszcze jeden wymiar niesionej ubogim pomocy: "W tych dniach nie sprawujemy Mszy św., ale umywamy nogi ubogim, co staje się rodzajem 'celebracji eucharystycznej'". Dodaje, że część wolontariuszy, którzy, co zrozumiałe, woleli wycofać się czasowo z niesionej pomocy, chętnie zastąpili kolejni: głównie siostry zakonne, księża i diakoni stali.

Reklama

Jak wyjaśnia kard. Krajewski, Biuro Dobroczynności Apostolskiej nie tylko kontynuuje wydawanie posiłków na ulicach, ale utrzymuje działalność stołówek i pryszniców, służących najbardziej potrzebującym. Obecnie z zachowaniem należytych norm wprowadzonych w związku z epidemią. "Szanując wyjątkowy stan związany z wirusem, kontynuujemy z ewangeliczną mądrością, wychodzenie na ulice, by karmić. W imieniu papieża, który absolutnie o nich nie zapomina" - podkreśla hierarcha.

Działalność na rzecz potrzebujących kontynuują, a nawet intensyfikują także inne wspólnoty, które na co dzień zajmują się opieką nad ubogimi. M.in. wspólnota Sant'Egidio, która w apelu na swojej stronie internetowej zwraca się do mieszkańców Włoch z prośbą o szczególną troskę i uważność na potrzeby osób starszych, samotnych i potrzebujących wsparcia.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-11 09:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: papież ma ramię wiary i ramię miłosierdzia

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Kard. Konrad Krajewski zaznacza, że po wejściu w życie konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium”, Urząd Dobroczynności zachowuje swoją nazwę. Natomiast dokument przewiduje, że staje się on Dykasterią ds. Posługi Miłosierdzia, czyli swego rodzaju „ministerstwem” podlegającym bezpośrednio papieżowi i zmienia się jego pozycja w ramach Kurii Rzymskiej.

Więcej ...

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W których parafiach nastąpią zmiany?

Więcej ...

Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek

2024-05-30 15:42

Archidiecezja Krakowska

- Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości - mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania