Reklama

Niemcy

Biskupi Niemiec apelują o pomoc i modlitwę w czasie kryzysu

Katedra w Ratyzbonie (Niemcy)

Omnidom 999/pl.wikipedia.org

Katedra w Ratyzbonie (Niemcy)

W minioną niedzielę, gdy w kościołach na terenie całych Niemiec nie odprawiano Mszy św. z udziałem wiernych, biskupi zaprosili do modlitwy oraz zaapelowali o solidarność i gotowość pomocy. O solidarność trudnym czasie zaapelował przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzing.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Teraz dystans jest nakazem chwili, ale nakazem chwili jest jednocześnie miłość bliźniego ”, powiedział biskup Limburga w wystąpieniu telewizyjnym w drugim programie niemieckiej telewizji ZDF. Przekonywał, że trzeba chronić siebie samego, ale nade wszystko chronić najbardziej zagrożonych.

Również w telewizji ZDF biskup pomocniczy w Moguncji, Udo Bentz, zwrócił uwagę, że Kościół szuka nowych dróg, aby mimo wszystko być blisko ludzi, „połączyć dystans i bliskość”. Służą temu nowe połączenia na czacie przeznaczone na duszpasterstwo, alternatywne formy Mszy św. oraz inne „nowości”. Renesans bezpośredniego kontaktu z księżmi przeżywa też telefon.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Rainer Maria Woelki, obok coraz większego lęku dostrzega też sytuacje dodające odwagi. “Obawiam się, że wraz z izolacją będzie rósł także dystans między ludźmi, że przez koronawirusa zapanuje między nami większy chłód”, napisał na Twitterze arcybiskup Kolonii. Przyznał jednocześnie, że nie traci nadziei patrząc, jak wielu ludzi okazuje w tych dniach bezinteresowną gotowość pomocy innym.

Reklama

Także biskup Franz-Josef Overbeck z Essen z uznaniem zauważa wiele znaków gotowości pomocy. Są to młodzi ludzie, na różne sposoby spieszący z pomocą osobom starszym: robiąc im zakupy, czy dostarczając książki. Hierarcha wyraził też uznanie dla lekarzy i personelu medycznego, zapewnił o swojej modlitwie w intencji dotkniętych pandemią koronawirusa.

Arcybiskup Monachium, kard. Reinhard Marx zapewnił, że pandemia koronawirusa nie jest karą Bożą. W wywiadzie dla gazety „Münchner Merkur” ostrzegł, że taka interpretacja “przyczynia się do budowania bardzo trudnego i negatywnego obrazu Boga”. Przypomniał jednocześnie orędzie Jezusowe, że Bóg kocha wszystkich ludzi. „Ostatecznie nie mamy odpowiedzi na to, dlaczego cierpimy. Jesteśmy stworzeniami, jesteśmy śmiertelni. Ale jako chrześcijanie wierzymy w Boga, który za nas ofiarował się aż do śmierci na Krzyżu. Jest to przesłanie ważne zwłaszcza w obecnych czasach" - powiedział.

Także biskup Spiry, Karl-Heinz Wiesemann, ostrzegł przed patrzeniem na kryzys jako karę Bożą. Zaapelował, aby „wystrzegać się” wszelkich pseudoreligijnych teorii spiskowych, które propagują pewne kręgi fundametalistyczne pragnąc wykorzystać ten kryzys jako biblijny dowód dla swoich poglądów.

Podobnie jak w Polsce, również media w Niemczech transmitują Msze św. i inne nabożeństwa w Internecie, radio i telewizji, co spotyka się z wielkim zainteresowaniem odbiorców. Stacje telewizyjne ZDF i ARD zapowiedziały też rozszerzyć swoją ofertę o czas dla Żydów i muzułmanów.

Pojawiające się krytyki Mszy św. bez udziału wiernych kard. Marx określił jako „debatę czysto teoretyczną”. Tłumaczył, że ich transmitowanie jest „wielką pomocą”. Także kard. Woelki odpowiadając na liczne pytania podkreślił, że "wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych rozwiązań”.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-23 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KPRM: rząd przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec

Adobe.Stock

Więcej ...

Jerozolima: włoski franciszkanin objął funkcję kustosza Ziemi Świętej

2025-07-22 12:03

Monika Książek

Włoski franciszkanin o. Francesco Ielpo oficjalnie objął funkcję kustosza Ziemi Świętej i gwardiana Góry Syjon, podczas uroczystej ceremonii w jerozolimskim kościele Najświętszego Zbawiciela. Jego poprzednik o. Francesco Patton, który piastował to stanowisko od 2016 r. i znacząco ukształtował pracę Kustodii Ziemi Świętej w trudnych czasach, przekazał urząd swojemu następcy. Jego poprzednikiem od 2004 r. był o. Pierbattista Pizzaballa, który obecnie jest kardynałem i łacińskim patriarchą Jerozolimy.

Więcej ...

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę, skąd ten nowy trend?

2025-07-22 19:07

Adobe Stock

To duchowy rytuał, który pomaga w lepszym przeżywaniu Eucharystii, znak, że w tym szczególnym czasie chcę być tylko dla Boga – opowiadają na łamach La Croix kobiety, które podczas liturgii zdecydowały się zakrywać głowę koronkową chustą, tzw. mantylą. Paryski dziennik przypomina, że w przeszłości był to we Francji powszechny zwyczaj.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Śladem świętej z Magdali

Święci i błogosławieni

Śladem świętej z Magdali

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

Franciszek

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...