Reklama

Niedziela w Warszawie

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie otwarte od 19 maja

Wystawę ikon z Nowicy pt.

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Wystawę ikon z Nowicy pt. "Psalmy" będzie można oglądać do 14 czerwca.

Dla zwiedzających dostępna będzie cała przestrzeń ekspozycyjna. W związku z pandemią Muzeum musiało wprowadzić jednak pewne ograniczenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jednym czasie na terenie Muzeum będzie mogło przebywać maksymalnie 50 osób. Obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust przy pomocy maski lub przyłbicy, używanie rękawiczek ochronnych oraz zachowanie dystansu społecznego 1,5 – 2 metrów. Nie będzie można organizować wernisaży lub innych spotkań, na których gromadzi się dużo ludzi, ani zwiedzać grupowo czy też przeprowadzać lekcji muzealnych. Z użytku wyłączona będzie szatnia, w której będzie można jedynie indywidualnie, samemu zostawić plecak. Preferowane będzie płacenie kartą. Wszystkie pokazywane do tej pory zasoby Muzeum mimo tych ograniczeń będą w dalszym ciągu dostępne.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę stałą oraz wystawy czasowe, które zostały przedłużone: „Mit, kult, wiara” (do 31 maja) oraz wystawę ikon z Nowicy „Psalmy” (do 14 czerwca). Najprawdopodobniej około 5 czerwca zostanie otwarta - bez wernisażu, ale z udziałem kard. Nycza - wystawa „Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”. To refleksje najlepszych medalierów polskich na temat życia i osoby Jana Pawła II. Wystawa będzie wzbogacona także o medale annualne, czyli takie, które powstały na każdy rok pontyfikatu Jana Pawła II. Będzie można podziwiać również odlew ręki Papieża, który załatwił jeszcze za życia śp. o. Jan Góra OP. Wystawie będzie też towarzyszył katalog.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W związku z wyczekiwaną beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego zreorganizowana zostanie ekspozycję stała. W dolnej części Muzeum będzie specjalnie wydzielona przestrzeń poświęcona osobie Prymasa Wyszyńskiego. - Kompletowane są już pamiątki związane z Prymasem i jego związkiem z katedrą. Choć większość pamiątek oddaliśmy do Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego na Wilanowie, ale kielichy mszalne, niektóre ornaty pozostały u nas i będą eksponowane w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – zdradza ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Reklama

Archidiecezja Warszawska włoży także swój wkład w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Z sali konferencyjnej w rezydencji arcybiskupów warszawskich będzie zabrany do konserwacji obraz pędzla Jana Henryka Rosena „Polska - Matka świętych”. – Ten powstały w 1936 r. obraz w latach 70. został przywieziony z Rzymu przez kard. Wyszyńskiego. Będzie wystawiony na Zamku Królewskim – mówi „Niedzieli” ks. dr Nowak.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostało założone pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. Początkowo znajdowało się na warszawskim Starym Mieście w budynkach położonych obok Archikatedry św. Jana przy ulicy Kanonii. Uroczystego otwarcia dokonał arcybiskup warszawski kardynał Aleksander Kakowski w 1938 roku.

W latach osiemdziesiątych XX. wieku muzeum było jednym z miejsc, w których wspierana był aktywność opozycyjna wobec systemu komunistycznego w Polsce. W czasie stanu wojennego aktywnie działały tutaj grupy plastyków, aktorów i muzyków. Odbywały się wystawy o charakterze patriotycznym i religijnym, koncerty, odczyty i wieczory teatralne.

Muzeum Archidiecezjalne będzie czynne od wtorku do piątku w godzinach od 13.00 do 17.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 16.00.

Podziel się:

Oceń:

2020-05-06 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oddany Maryi

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

„Jestem niewolnikiem Maryi nie dla pięknych słów. Na wszystko, czego Bóg ode mnie zażąda, jestem zawsze gotów”.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów