Reklama

Niedziela Łódzka

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Bożej Bogucickiej

Marcin Błaszczyk

Za sprawą dzisiejszego obrazu przenosimy się na Górny Śląsk do Bogucic. Pierwsze wzmianki o wsi Bogucice pochodzą z 1360 r. a informacje o pierwszej parafii z lat 1374-1396. Co ciekawe do parafii należała również od 1598 r. wieś Katowice. Oprócz parafialnego kościoła pw. św. Szczepana i św. Doroty w Bogucicach znajdował się jeszcze drugi kościółek, zwany kościółkiem „na górce” przy cmentarzu, w którym znajdował się omawiany dziś obraz Matki Bożej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taki stan rzeczy powodował dwutorowość bogucickiego duszpasterstwa. Jedno oficjalne związane było z kościołem pw. św. Szczepana i św. Doroty, drugie pielgrzymkowe i ludowe wokół „sanktuarium na górce” i św. obrazu Matki Bożej. Sytuację unormowało przeniesienie obrazu do nowego kościoła w 1894 r i umieszczenie go w ołtarzu bocznym. Dziś na próżno szukalibyśmy Bogucic na mapie, bowiem od 1924 r. stały się one północną dzielnicą młodszych Katowic.

Oryginalny obraz Matki Bożej z Bogucic pochodzi z XV lub XVI w. i był kilkukrotnie przemalowywany. Nie sposób więc jednoznacznie określić jak wyglądał pierwotnie. Zainteresowanych odsyłam do lektury stron parafii w Bogucicach – Katowicach. Znacznie ciekawsze jest omówienie naszej XIX wiecznej kopii. Obraz malowany jest bardzo starannie z zachowaniem bogactwa ornamentów na sukienkach i wiernym oddaniem koron oryginalnego wizerunku. Niecodzienną cechą malowanych obrazów z Bogucic jest podpis: „Nakładem urzędu Kościelnego w Bogucicach Naśladowanie Zakazane”. Jest to jedyny znany mi „copyright” wśród obrazów cechowych. Lektura książki ks. Czaplickiego „Ks. Ludwik Skowronek (1859 – 1934) i jego dzieła” wskazuje, że obrazy te zostały zamówione przez ks. Skowronka już w 1892 r. wraz z wydaniem rok później książeczki „Matka Boska łaskami słynąca w Bogucicach”.

W lutym 1896 r. w ogłoszeniach parafialnych czytamy: „Śliczne obrazy naszej Matki Bożej są do nabycia po 2 marki. Dochód na kościół”. Podobne do prezentowanego obrazy były powszechne w mieszkaniach robotniczych Bogucic pod koniec XIX wieku i stanowiły niezaprzeczalny powód do dumy dla rodzin robotniczych. Wiara katolicka była bowiem jednym z głównych nośników polskości na niemieckim Górnym Śląsku. Dzięki prezentowanemu obrazowi możemy przybliżyć zarówno ciekawą historię kultu maryjnego w Bogucicach – Katowicach, jak i pokazać niezwykle złożoną specyfikę Górnego Śląska z jego zróżnicowaniem etnicznym i wyznaniowym pod koniec XIX w.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2020-05-12 15:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania