Reklama

Niedziela Małopolska

Zator

Święty na nasze czasy

Św. Roch zostanie ogłoszony patronem miasta i gminy Zator

ks. Dariusz Nawara

Św. Roch zostanie ogłoszony patronem miasta i gminy Zator

6 czerwca, o godz. 12 uroczystościom nadania patronatu św. Rocha miastu i gminie Zator będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Msza św. zostanie odprawiona w kościele pw. Świętych Wojciecha i Jerzego w Zatorze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cenna pamiątka

Liturgię poprzedzi modlitwa przy figurze świętego patrona, która znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Oświęcimskiej i Krakowskiej. Pomnik upamiętnia zarazę z 1639 r., w wyniku której zmarło kilkuset mieszkańców miasta. Pochowano ich poza murami w zbiorowej mogile, a na jej szczycie po ustaniu plagi ustawiono posąg św. Rocha na murowanym filarze. Miał on przypominać wszystkim tę straszliwą klęskę i jednocześnie wzywać do pamięci o zmarłych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy w 1905 r. odnowiono figurę, na postumencie umieszczono napis: „Święty Rochu, bądź opiekunem tego miasta, błogosław mieszkańcom jego”. W czasie II wojny światowej Niemcy usunęli rzeźbę i wyrzucili ją do rzeki Skawy. Pomnik ocalał dzięki odważnym mieszkańcom Zatora, którzy ukryli go w swoich domach. Na swoje miejsce powrócił w 1946 r.

Wiele inicjatyw

Czas przygotowania do tego historycznego dla całej gminy wydarzenia obfitował w liczne inicjatywy, które miały na celu przybliżenie mieszkańcom postaci świętego. Zostały napisane i wygłoszone roraty tematyczne o św. Rochu dla dzieci, zorganizowano konkurs literacki i plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, zaprojektowano i wydrukowano grę planszową pt. „Pielgrzym”, skomponowano trzy pieśni o św. Rochu, a na deser upieczono „Roszkę zatorską”, czyli francuską słodką bułeczkę.

Reklama

Zakupiono również figurę do kościoła parafialnego, przygotowano broszurę, w której została opisana rzeźba i żywot św. Rocha oraz założono przy parafii wspólnotę Rochitów modlących się za zmarłych, za konających i o dobrą śmierć dla siebie.

Wydarzenia – przedstawienie i wieczornicę o życiu świętego patrona oraz „I Rochiadę”, czyli Parafialne Igrzyska o Puchar św. Rocha dla młodzieży – ze względu na trwającą pandemię przeniesiono na późniejszy termin.

Kim jest św. Roch?

Roch kochał i służył. Jako 20-letni mężczyzna, tuż po śmierci rodziców, rozdał majątek ubogim i wyruszył na pielgrzymkę do Rzymu. Miał do pokonania długą drogę, gdyż pochodził z Montpellier we Francji. W miasteczku Acquapendente napotkał szalejącą epidemię dżumy. Od razu zgłosił przełożonemu tamtejszego szpitala chęć pomocy. Od Boga otrzymał szczególną łaskę uzdrawiania – do zdrowia powracali ci, którzy zostali naznaczeni na czole znakiem krzyża.

W Wiecznym Mieście Roch spędził 3 lata. Kiedy wracał do ojczyzny, przechodził m.in. przez Mediolan, Mantuę, Modenę i Parmę. Wszędzie opiekował się zarażonymi. W Piacenzy sam zachorował na dżumę. Nie chciał sprawiać kłopotu personelowi szpitala, dlatego poprosił o wyniesienie go przed bramę. Mieszkańcy, słysząc jęki cierpiącego Rocha, osądzili, że oszalał i wyrzucili go poza miasto. Mimo bólu dotarł do opuszczonej chatki w lesie, gdzie usilnie błagał Boga o wsparcie. Pan wysłuchał jego prośby: obok szałasu wytrysło źródło czystej wody, a pożywienie codziennie przynosił mu pies. Dzięki łasce Bożej Roch powrócił do pełni sił.

Reklama

Na granicy został jednak schwytany i jako szpieg wtrącony do więzienia. Spędził tam 5 lat. Bóg w przeddzień śmierci posłał do niego kapłana, który udzielił mu rozgrzeszenia i Komunii św. Roch zmarł w 1327 roku, mając zaledwie 32 lata. Rozpoznano go po czerwonym znamieniu w kształcie krzyża, które od urodzenia nosił na piersi.

Św. Roch jest patronem od chorób zakaźnych, dlatego tak doniosły jest fakt, że uroczystości w Zatorze odbędą się w dobie trwającej pandemii. Święty opiekuje się również lekarzami, chorymi, pielgrzymami, rolnikami, więźniami.

W ikonografii przedstawia się go jako żebraka z odsłoniętą raną na nodze i towarzyszącym mu psem. W liturgii wspomnienie świętego przypada 16 sierpnia.

W czasie każdej Mszy św. od początku epidemii w zatorskiej parafii odmawiana jest modlitwa o ustanie zarazy:

"Wszechmogący i wieczny Boże, któryś dla zasług Świętego Rocha, wyznawcy swego, wszelką na ludziach morową zarazę łaskawie powstrzymywać raczył, daj nam, sługom swoim, do Ciebie z ufnością się uciekającym, abyśmy od wszelkich chorób wolni byli, by one nie szkodziły ciałom i duszom naszym."

"Święty Rochu, wielki miłośniku Boży, wielkie są Twoje przed Bogiem zasługi, dla których spodziewamy się, że nam karząca sprawiedliwość Boża przepuści i zdrowego zawsze Bóg użyczy powietrza, a jak służyłeś bliźnim swoim, żyjąc na świecie, ciężką chorobą dotknięty, i jak służysz teraz wszystkim, którzy się z ufnością do Ciebie uciekają, spraw to swymi u Boga modłami, abyśmy na ciele i duszy zdrowi zostali i śmierci nagłej się ustrzegli."

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-05-20 17:51

Wybrane dla Ciebie

Oleśnica/ Gizela Jagielska zrezygnowała z funkcji zastępcy dyrektora szpitala

2025-07-01 11:44

Adobe.Stock

Ginekolog Gizela Jagielska zrezygnowała z funkcji zastępcy dyrektora ds. medycznych szpitala w Oleśnicy. Poinformowała, że jej decyzja nie miała związku z toczącym się śledztwem w sprawie aborcji w tej placówce. Podkreśliła, że nadal w niej pracuje.

Więcej ...

Watykan/ W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych, papież jedzie do Castel Gandolfo

2025-07-01 07:37

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Lipiec jest miesiącem odpoczynku papieża. Zwyczaj ten kontynuuje Leon XIV, który wznowi tradycję urlopu w rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem. Jego poprzednik Franciszek nigdy tam nie wypoczywał, a Pałac Apostolski polecił zamienić na muzeum. W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych.

Więcej ...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

Wiadomości

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...