Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków Łagiewniki

O tęsknocie

2020-05-21 10:34

Małgorzata Pabis

Za środowisko mediów, o błogosławieństwo Boże, rzetelność i ciągłe dążenie do prawdy, która wyzwala - w takiej intencji modlił się w czwartek, 21 maja, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Na początku homilii ks. Michalczewski przywołał fragment wiersza Adama Asnyka „Tęsknota”: „Patrzą się w ciemne odmęty/ Te wielkie ruchome słońca.../ I ja miłością przejęty,/ Patrzę i tęsknię bez końca…”

- Te słowa wyrażają w piękny sposób uczucie, któremu na imię tęsknota. Tęsknota od zarania dziejów towarzyszyła każdemu człowiekowi. Ona budzi emocje, zmienia patrzenie na świat, człowieka, czasem niesie nadzieje, lecz czasem i zniechęca – powiedział ks. Michalczewski i dodał, że dzisiejsza Ewangelia mówi nam o tej tęsknocie, którą żył „pierwotny Kościół”.

- Dziś, gdy patrzymy na świat, jest on w całości objęty tęsknotą! Ta tęsknota jest spowodowana oczywiście panującą sytuacją epidemii. Tęsknimy za normalnością, naszymi codziennymi spotkaniami, normalną pracą, w pełni otwartymi kościołami – zauważył.

Reklama

Kapłan zadał pytanie, czym jest tęsknota i za czym ja tęsknię? I wyjaśniał: - Tęsknię na pewno za prawdą w codziennym życiu. Jezus powiedział do każdego z nas „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Chcesz być człowiekiem wolnym, żyj w prawdzie! Prawdę jednak tak trudno znaleźć w naszym świecie. Walka o pozycję, szybkość informacji – „zawsze chcę być pierwszy”, gubi wartość prawdy, a wyzwala w nas postawę zakłamania i pychy, a co za tym idzie, arogancji do ludzi i do wszelkich zasad panujących na świecie. Poznać i żyć prawdą to klucz do szczęśliwego życia. Nie tylko mojego, ale tych którzy na co dzień żyją obok mnie. Dlatego właśnie tęsknię za prawdą.

Ks. Michalczewski mówił dalej, że tęskni również za radością: - Ludzie dzisiaj chodzą bardzo smutni. Co nas przytłacza? Problemy, choroba, śmierć kogoś bliskiego, sytuacja materialna, zdrada? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Smutek to uczucie w człowieku wywołane emocjami, których nie jesteśmy w stanie ocenić i poznać. Może tego dokonać tylko Chrystus. Na koniec dzisiejszej Ewangelii usłyszeliśmy, że On chce zamienić nasz smutek w radość – Zaufać i oddać wszystko Panu Jezusowi, to klucz do tego, by nasz smutek był zamieniony w radość! Właśnie takiej postawy zaufania uczy nas św. Siostra Faustyna! Dlatego tęsknię za radością – podkreślił.

Tęsknię za prawdziwą miłością, tą która nigdy nie ustaje! - kontynuował dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. I nauczał: - Słowo miłość w dzisiejszym świecie traci wartość. I mimo że miłość wiele imion ma, my powinniśmy zrobić wszystko, by w naszym życiu miłość miała na imię Bóg, bo tylko On jest Miłością. I właśnie to Ona uczy nas, jakimi powinniśmy być ludźmi, jaka powinna być nasza postawa i relacje względem innych. Dlatego tęsknię za Miłością.

Reklama

Ks. Michalczewski przywołał fragment „Dzienniczka” św. siostry Faustyny: „Czekam na Ciebie, Panie, wśród ciszy i milczenia,/ Z tęsknotą wielką w swym sercu,/ z nieprzezwyciężonym pragnieniem./ Czuję, że moja miłość ku Tobie w żar się zamienia/ I jak płomień wzniesie się w niebo w życia końcu”.

Kończąc homilię, kaznodzieja życzył: - Niech tęsknota wzbudza w nas jeszcze większe pragnienie poznania Boga w ciszy i w milczeniu, który jest Miłością, posyła nam Ducha z darem radości i poznania prawdy o nas samych.

Wybrane dla Ciebie

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w czasie epidemii

2020-05-30 19:26

archiwum

Publikujemy zarządzenie biskupa diecezjalnego dotyczące programu duszpasterskiego w czasie epidemii

Więcej ...

Duch Święty przychodzi w Eucharystii

2020-05-31 23:36

Agnieszka Bugała

Uroczystą sumę odpustową w kościele p.w. Ducha Świętego we Wrocławiu pod przewodnictwem ks. Andrzeja Tomki sprawowało pięciu kapłanów. W powitaniu ks. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii dziękował za obecność wszystkim, którzy przyszli na wspólną modlitwę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pokój wam!

Wiara

Pokój wam!

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Kościół

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Wiara

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Watykan

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...