Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków Łagiewniki

Starajmy się naśladować św. Jana Pawła II

Małgorzata Pabis

Ks. infułat Bronisław Fidelus, emerytowany proboszcz parafii mariackiej w Krakowie, w czasie Mszy świętej sprawowanej w sobotę 23 maja w sanktuarium Bożego Miłosierdzia modlił się o miłosierdzie Boże dla nas wszystkich w czasie przeżywanej epidemii. - Dopilnujmy w naszym życiu codziennym modlitwy, pomimo zabiegania, pomimo tych obecnie tak dla nas trudnych dni. Miejmy czas na ciszę modlitewną, nie tylko w naszych świątyniach, ale i w domach. I całą naszą ufność pokładajmy w Jezusie Miłosiernym. Jezu, ufam Tobie – mówił kapłan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ks. Fidelus dał piękne świadectwo o św. Janie Pawle II, jako człowieku modlitwy. Jako kleryk słuchał wykładów prof. Karola Wojtyły, następnie przez dziesięć lat pracował w kancelarii kard. Karola Wojtyły w kurii, a po wyborze na papieża kilka razy w roku był w Watykanie, a także organizował pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa. - Będąc blisko Świętego obserwowałem jego codzienne życie, jako człowieka modlitwy – wyjaśnił.

Kiedy była przerwa w wykładach, profesorowie szli do swojego pokoju, by tam chwilkę odpocząć – mówił ks. infułat Fidelus. - Prof. Wojtyła zawsze udawał się do kaplicy i całą przerwę się modlił. Miał zwyczaj w Wielkim Poście, w każdy piątek, odprawiać w krakowskim seminarium duchownym drogę krzyżową umieszczoną na jednym z korytarzy. Był to wielki przykład dla nas kleryków. To nas bardzo budowało. Jako arcybiskup krakowski miał zwyczaj codziennie pomiędzy godziną 9 a 11 modlić się i pracować w kaplicy przed Najświętszym Sakramentem. Tam miał klęcznik i mały stolik. To był czas całkowitego wyłączenia się od innych, nawet bardzo ważnych spraw. W ciągu tych dziesięciu lat pozwoliłem sobie tylko dwa razy wejść i przeszkodzić w modlitwie, bo była bardzo ważna sprawa do załatwienia – dodawał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kapłan wspominał, że w czasie wspólnych wycieczek Karol Wojtyła zawsze miał zwyczaj w pewnym momencie oddalać się od grupy na samotną modlitwę. Wiele ważnych spraw zawierzał Matce Bożej Kalwaryjskiej – udawał się do Niej na modlitwę, o czym wspominał w czasie pielgrzymki do Kalwarii.

- Jako papież, w czasie jednej z pielgrzymek, o godz. 10 św. Jan Paweł II miał odprawiać nabożeństwo na Błoniach. Kilku nas księży, organizatorów nabożeństwa, umówiliśmy się, że my odprawimy Mszę św. o godz. 6 rano w Kaplicy Arcybiskupów, tam gdzie mieszkał papież. Następnie mieliśmy iść na Błonia przygotować całą liturgię. Przyszliśmy kilka minut przed godziną szóstą do kaplicy i jakież było nasze zdziwienie, kiedy zauważyliśmy Ojca Świętego klęczącego w ławce i skupionego na modlitwie. W programie pielgrzymki z 2002 roku była osobista prośba Papieża, by mógł się pomodlić przy relikwiach św. Stanisława w katedrze, którego bardzo czcił. Powstał problem, co w tym czasie prywatnej modlitwy zrobić, jaką dać oprawę. Padały różne głosy: może zaśpiewa chór, może muzyka organowa, a może nasza wspólna modlitwa osób towarzyszących. Padła jednak propozycja – będzie cisza. W niej możemy się łączyć z modlącym się Papieżem. Było pytanie, czy to nie będzie zbyt nudne, nieinteresujące dla wszystkich oglądających ceremonię w programie telewizyjnym. Przeważyła decyzja – modlitwa będzie w ciszy. I ta modlitwa w ciszy, przedłużona nawet przez Papieża, wywarła na wiernych wielkie wrażenie. Taka była ocena tej modlitwy po pielgrzymce przez wielu jej uczestników i organizatorów.

Nic też dziwnego, że ktokolwiek się zetknął z Janem Pawłem II, nawet ludzie niewierzący, odczuwali jakąś wewnętrzną emanację ducha, która nie pozwoliła długo, a może w ogóle zapomnieć o takim spotkaniu, które po latach, a nawet do dziś, oddziaływuje na tych, którzy osobiście się spotkali, rozmawiali, dyskutowali ze św. Janem Pawłem II – opowiadał ks. Fidelus, podkreślając, że Karol Wojtyła czerpał wzór od swojego ojca, którego nieraz widział modlącego się w nocy, czerpał od krawca Tyranowskiego, wprowadzającego młodego Karola w dzieła mistyczne św. Jana od Krzyża. I dodał: - Sam czerpał tu w Łagiewnikach, w czasie okupacji, modląc się jako robotnik do Jezusa Miłosiernego, jak wspominał Papież w czasie wizyty tutaj, w czasie głoszenia orędzie Bożego Miłosierdzia. Duch modlitwy dawał Papieżowi siły w momentach bardzo trudnych w czasie całego pontyfikatu. Karol Wojtyła był bardzo pogodny i otwarty na drugiego człowieka, jego problemy. To była jego wielkość, spokój duchowy, wypływający z bliskości Boga, Chrystusa Miłosiernego.

Kończąc homilię, ks. Fidelus stwierdził: - Nam daleko do świętości. Do takiego ducha modlitwy i bliskości Boga. I zachęcił wiernych: - Starajmy się jednak naśladować św. Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2020-05-23 12:30

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

Więcej ...

A jednak młodzi „są światłem” - nietypowa obrona pracy dyplomowej na UKSW. I gratuluję Wspólnocie Dom Przymierza

2025-07-04 16:09

Red

W takiej obronie dyplomu na UKSW jeszcze nie uczestniczyłam! A to za sprawą studentki dziennikarstwa, która napisała pracę licencjacką podyktowaną pasją i… misją! Brzmi dziwnie? Już wyjaśniam, o co właściwie chodzi.

Więcej ...

Watykan: czy Leon XIV uda się do Wietnamu?

2025-07-05 17:38
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Po wizycie wiceprezydent Wietnamu Vo Thi Ahn Xuan u Leona XIV 30 czerwca wietnamskie media podały informację, że papież zamierza odwiedzić Wietnam, aby „okazać swoją bliskość Kościołowi katolickiemu i katolikom wietnamskim, a także umocnić stosunki między Wietnamem a Watykanem” - pisze włoski watykanista Andrea Gagliarducci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa