Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Praktyki pobożne: Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa

ks. TZ

Kult Serca Pana Jezusa ma w kościele starą tradycję. Od średniowiecza wielu świętych ludzi rozpowszechniało miłość Pana Boga wyrażoną w pełnym miłości sercu Zbawiciela.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do nich zaliczyć należy wielu Ojców: Orygenesa, św. Epifaniusza, św. Jana Chryzostoma, św. Ambrożego, św. Bernarda, św. Lutgardy Belgijskiej, św. Huberta z Casale, św. Bonawentura, św. Mechtylda, św. Gertruda. Nabożeństwo do Bożego Serca rozkwitało we Francji i w Polsce, a propagowali je m.in. św. Franciszek Salezy, św. Jan Eudes, o. Kacper Drużbicki. Na całym świecie zaczęło się intensywnie rozwijać od czasu objawień św. Małgorzacie Marii Alacoque, czyli od 1675 r.

Obietnice Pana Jezusa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas objawień Pan Jezus dał św. Małgorzacie Alacoque dwanaście obietnic, dotyczących czcicieli Jego Serca: 1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie; 2. Ustalę pokój w ich rodzinach; 3. Będę ich pocieszał w utrapieniach; 4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci; 5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach; 6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia; 7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi; 8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości; 9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony; 10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim; 11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych; 13. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.

Godzina święta

Wywodzi się także od św. Małgorzaty Marii Alacoque, wobec której Pan Jezus wyraził życzenie, aby wierni w nocy z czwartku na pierwszy piątek miesiąca adorowali chociaż przez godzinę Najświętszy Sakrament dla uczczenia konania Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym. Praktykę obecnie podtrzymuje Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe w 1718 r. w klasztorze Sióstr Wizytek w Krakowie.

Reklama

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Do najstarszych litanii należy Litania do Wszystkich Świętych, znana już w greckich księgach liturgicznych w VII w. Tak zwana Litania Loretańska pochodzi prawdopodobnie z XII w. Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa została zainicjowana ok. 1689 r. w nurcie kultu serca Pana Jezusa. Obecna pochodzi z XIX w. Jej początek miał miejsce w klasztorze francuskich Wizytek. Do publicznego odmawiania zatwierdził ją papież Leon XIII 2 kwietnia 1889 r. On też dołączył do litanii akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Papież Pius XI dodał akt wynagrodzenia Sercu Jezusowemu, który nakazał odmawiać co roku w uroczystość Serca Jezusowego.

Polski wkład

Jednym z ważniejszych form kultu jest uroczystość liturgiczna Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obchodzona jest zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała. Początkowo ustanowione w 1765 r. święto dotyczyło tylko terytorium Polski, tj. ówczesnego Królestwa Polskiego. Decydującym w tej sprawie stał się memoriał biskupów polskich wysłany do tego papieża w 1765 roku. Memoriał podaje najpierw historyczny przegląd kultu, a następnie uzasadnia bardzo głęboko „godziwość i pożytki” płynące z tego nabożeństwa. Papież Pius IX w roku 1856 rozszerzył święto Serca Pana Jezusa na cały Kościół. Leon XIII 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

Serce miłości pełne

W diecezji sosnowieckiej szczególnym miejscem kultu jest sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach. Istnieje jeszcze kilka parafii pod tym wezwaniem: w Będzinie, Dobieszowicach, Dzwono-Sierbowicach, Jaworznie-Byczynie, Kwaśniowie, Sosnowcu, Siewierzu, Sułoszowej i Wysokie. Kult Serca Zbawiciela rozpowszechniany jest nadal przez liczne wizerunki, obrazki, medaliki oraz figury. Pełne miłości serce Jezusa jest otwarte dla wszystkich. Św. Jan Paweł II zachęcał: „Uczcie się od Bożego Serca ogarniać waszym sercem wszystkich ludzi potrzebujących pomocy duchowej, moralnej, czy materialnej. Dziś potrzebne jest światu serce wielkie, serce otwarte, serce na miarę Najświętszego Serca Jezusa!”

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2020-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w nawiązaniu do aktu biskupów z 1920r. złożono zawierzenie Sercu Jezusa i Królowej Polski

Krzysztof Świertok

W nawiązaniu do aktu polskich biskupów z 1920 r. podczas głównej Sumy odpustowej na Jasnej Górze złożone zostało zawierzenie Sercu Jezusa i Maryi. 27 lipca 1920 r. przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowano zagrożoną najazdem bolszewickim Polskę, Sercu Jezusowemu. Następnego dnia, oddano Rzeczpospolitą pieczy Królowej Korony Polskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...