Reklama

Jasna Góra

Pomóż pielgrzymować bezdomnym

Bezdomność pozostaje w człowieku na zawsze. Ja wszędzie czuję się trochę obco, mówi Adam

Bożena Sztajner

Bezdomność pozostaje w człowieku na zawsze. Ja wszędzie czuję się trochę obco, mówi Adam

Warszawscy bezdomni - podopieczni braci Kapucynów – 6 sierpnia wyruszą w pielgrzymce na Jasną Górę. Z 243. kilometrową trasą zmierzą się już po raz szósty. W drodze pomodlą się w intencjach powierzonych im przez osoby, które pomogą w przygotowaniach do pielgrzymki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Kilkanaście dni marszu to czas modlitwy, przemyśleń, pokonywania własnych słabości i jednocześnie odnajdywania siły do dalszego życia” - mówi Marek, jeden z bezdomnych, który pragnie po raz drugi wyruszyć na Jasną Górę. Jak przyznają organizatorzy, uczestnictwo w pielgrzymce dla osób bez domu jest wydarzeniem, które daje im nadzieję.

Fundacja Kapucyńska im. Bł. Aniceta Kopaliskiego, odpowiedzialna za przygotowanie pielgrzymki apeluje o wsparcie. „Już po raz trzeci pomagamy naszym podopiecznym w zorganizowaniu całej wyprawy. Od 23 lipca do 5 sierpnia będziemy zbierać dary rzeczowe, przydatne bezdomnych w drodze” – mówi Anna Niepiekło, rzecznik prasowy Fundacji Kapucyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koszt uczestnictwa jednej osoby wynosi ok. 500 zł i przeznaczany jest m.in. na ubranie, wyżywienie i powrót do stolicy. Przedsięwzięcie można wesprzeć przynosząc dary (ręczniki, podkoszulki, skarpetki, plecaki itp.) do klasztoru braci kapucynów w Warszawie (ul. Kapucyńska 4).

Bezdomni pielgrzymi okażą swoją wdzięczność modlitwą oraz niosąc ze sobą do Częstochowy intencje modlitewne wszystkich darczyńców. „Tylko tak mogą odpłacić za okazaną im pomoc” - zaznacza Anna Niepiekło i dodaje, że w ten sposób pielgrzymowanie staje się misją. Bezdomni zobowiązują się do przedstawienia Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich tych próśb. „Zdarza się, że proszący o modlitwę darczyńcy zgłaszają się później do nas i mówią, że ich intencje rzeczywiście zostały wysłuchane. Takie głosy szczególnie cieszą pielgrzymów” - zaznacza rzeczniczka Fundacji Kapucyńskiej.

W pielgrzymce uczestniczą przede wszystkich podopieczni klasztoru braci mniejszych kapucynów, korzystający codziennie z jadłodajni na ul. Miodowej oraz tworzący wspólnotę. „Pielgrzymka jest nagrodą dla tych, którzy uczestniczą przez cały rok w spotkaniach”– mówią organizatorzy - „Bezdomnym proponujemy spotkania i rekolekcje przygotowujące do wyprawy. W poprzedniej edycji pielgrzymki udział wzięło 20 osób. W tym roku wyruszy 15 naszych podopiecznych”.

Reklama

Jak zaznacza Anna Niepiekło, bezdomni już pół roku przed rozpoczęciem pielgrzymki pytają o możliwość wyruszenia na Jasną Górę. „Niestety, jeden z zeszłorocznych uczestników trafił do więzienia. Podczas odwiedzin powiedział mi z wielkim smutkiem, że chciał pielgrzymować i w tym roku. Popłynęły mu z oczu łzy” - opowiada rzeczniczka.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego od trzech lat organizuje piesze pielgrzymki dla bezdomnych. Powstała w 2010 roku z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz ludzi świeckich a jej fundatorem jest aktor Radosław Pazura.

Fundacja wspiera działalność braci Kapucynów, która przede wszystkim polega na pomaganiu potrzebujących poprzez prowadzenie jadłodajni na Miodowej (korzysta z niej 200 osób dziennie) i duszpasterstwa osób bezdomnych oraz organizowaniu rekolekcji i spotkań formacyjnych.

Inne przedsięwzięcia, jakie dla ubogich i bezdomnych przygotowuje fundacja to akcja „Anioł w Warszawie”, czyli asystent osoby bezdomnej czy cotygodniowe „Bezdomnych spotkania z kulturą”.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-27 19:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo żywej wiary

Mariusz Gruszka

- Życzę Wam, Drodzy Pątnicy, abyście wsparci opieką i wstawiennictwem Maryi - na nowo odkryli wielki dar wiary. Niech wspólna modlitwa i trud pielgrzymowania umocnią Was na drodze dawania świadectwa wiary w rodzinie, w parafii, w szkole i miejscu pracy - mówił 6 sierpnia ks. Stanisław Morawa.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?