Reklama

Świat

Abp Mokrzycki złożył życzenia z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej

BOŻENA SZTAJNER

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki złożył życzenia narodowi ukraińskiemu z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej. Metropolita lwowski uczestniczy w oficjalnych obchodach w Kijowie. Natomiast zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK)arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wystosował z okazji jubileuszu list pasterski do duchowieństwa i wiernych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Mokrzycki życzył z okazji jubileuszu obfitych łask Bożych. Zaznaczył, że w ciągu 1025 lat moc Słowa Bożego i moc Jego Sakramentów, udzielanych w Kościołach prowadzą naród ukraiński drogą prawdy, pokoju i miłosierdzia. Metropolita lwowski podkreślił, że wielu wyznawców Chrystusa, męczenników za wiarę chrześcijańską, wzbogaca dziedzictwo historyczne narodu ukraińskiego. Życzył wszystkim, ażeby przez wstawiennictwo świętych „umacniała się ich miłość do Pana, wzrastała wiara w to, że Pan zawsze jest obok nas i umacniała się także nadzieja w szczęśliwą przyszłość narodu ukraińskiego".

Zwierzchnik UKGK w Liście pasterskim wezwał wiernych, aby na zakończenie Mszy św. w niedzielę 28 lipca odnowili przyrzeczenia chrzcielne. W tym dniu wierni obrządku wschodniego będą obchodzić uroczyste wspomnienie św. Włodziemierza, dzięki któremu Ruś przyjęła chrześcijaństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Szewczuk zachęcił ukraińskich grekokatolików na całym świecie do udziału w pielgrzymce do Kijowa w dniach 17-18 sierpnia. Poinformował, że wtedy biskupi UKGK chcą poświęcić wodę w Dnieprze i pokropić nią wzniesiony w stolicy Ukrainy patriarszy sobór Zmartwychwstania Pańskiego. Będzie to główna świątynia tego Kościoła. Zdaniem zwierzchnika UKGK stanie się ona ozdobą Kijowa i pozostanie na zawsze jako pomnik 1025-lecia chrześcijaństwa na ziemiach ukraińskich.

Abp Szewczuk i abp Mokrzycki 26 lipca na zaproszenie władz ukraińskich uczestniczyli w otwarciu jubileuszowej wystawy w „Arsenale Artystycznym” i uroczystej akademii w pałacu „Ukraina” z udziałem działaczy religijnych i prezydenta kraju Wiktora Janukowicza.

Natomiast każdy z Kościołów wschodnich na Ukrainie obchodzi 1025. rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej osobno. Główne obchody tego Jubileuszu na poziomie państwowym-cerkiewnym przebiegają w tych dniach wyłącznie z Ukraińskim Kościołem Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego. W uroczystościach uczestniczą m.in. zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl oraz hierarchowie prawosławni z dziewięciu innych krajów, w tym z Polski. Przyjechali do Kijowa też prezydenci Rosji, Serbii i Mołdawii - Władimir Putin, Tomislav Nikolić i Nicolae Timofti.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-27 20:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja: w cieniu Mundialu władze wprowadziły szereg niekorzystnych zmian dla obywateli

wikipedia.org / foter.com / CC BY-SA 3.0

Niemal równolegle do rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, trwających od połowy czerwca w Rosji, tamtejsze władze wprowadziły co najmniej pięć ustaw i przepisów, które w różny sposób odbiją się niekorzystnie na mieszkańcach kraju. Są to znaczne podwyżki wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz podatku od wartości dodanej, cofnięcie akredytacji jednej z nielicznych już niezależnej uczelni wyższej, częściowe zniesienie wypłat rekompensat za straty wywołane klęskami żywiołowymi oraz duży wzrost opłat za paszport i prawo jazdy.

Więcej ...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Zniewolenia współczesnego Kościoła

2025-04-09 21:13

Karol Porwich/Niedziela

W czasach, gdy słowo „wolność” jest odmieniane przez wszystkie przypadki, a jednocześnie coraz trudniej uchwycić jego prawdziwy sens, ks. Wojciech Węgrzyniak zaprasza czytelników do zatrzymania się i refleksji.

Więcej ...

O Górskiej Drodze Krzyżowej (GDK) na Podhalu: modlitwa towarzysząca wysiłkowi staje się owocniejsza

2025-04-11 08:11

Ks. Marek Kordaszewski MIC_Zakopane - Głos z Cyrhli / Facebook

Jeśli podejmiemy trud pójścia razem z Chrystusem przez to życie, nie będzie łatwo, ale widoki, jakie będą nam towarzyszyć i przeżycia na tej drodze są niepowtarzalne - powiedział w rozmowie z Polskifr.fr ks. Marek Kordaszewski MIC, organizator Górskiej Drogi Krzyżowej (GDK) na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) w Tatrach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Wiara

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...