Reklama

Kościół

Prezydent: Rozwój Trójmorza służy całej Unii Europejskiej

prezydent.pl

Rozwój Trójmorza i współpraca w ramach Trójmorza służą całej Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Konferencji Giełd Trójmorza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent zaznaczył, że choć rozmawiamy o współpracy rynków kapitałowych, ale można powiedzieć szerzej - jednego wielkiego rynku kapitałowego tej części Europy - Trójmorza. Jak zaznaczył, to jedna trzecia terytorium UE i jedna czwarta społeczeństwa UE. "I to tylko 10 proc. kapitału, więc to cały czas za mało, ale zarazem wielka perspektywa" - ocenił.

Duda przypomniał, że Trójmorze należy do najważniejszych obszarów jego pracy w ciągu ostatnich pięciu lat. Zwrócił przy tym uwagę na ambicje i wielkie szanse, które dają naszej części Europy, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, wchodzącemu w tej chwili w dorosłe życie.

Podziel się cytatem

Reklama

"Ale naszym wielkim zadaniem dzisiaj jest stworzyć im jak najlepszą bazę do tego, by mogli działać" - powiedział. Dodał, że "budujemy lotniska po to, żeby potem można było dalej rozwijać flotę lotniczą i stawać się jedną z potęg, jeżeli chodzi o ten rodzaj przemysłu".

Reklama

Jednocześnie prezydent podkreślił, że przed Polską stoi szansa - największa od XVII w. - i naszym zadaniem jest jej wykorzystanie.

"Mam nadzieję, że będziemy ze sobą współpracowali, budując pomyślność naszych krajów, naszych narodów, naszej części Europy, a w efekcie i całej Unii Europejskiej" - powiedział.

"Bo nie mam żadnej wątpliwości, że rozwój Trójmorza, który tak mocno wpisuje się w ideę równego rozwoju państw w ramach Unii Europejskiej, współpraca Trójmorza, która ten rozwój naszej części Europy ma przyspieszyć, służy całej Unii Europejskiej, służy całej Wspólnocie" - ocenił.

Andrzej Duda zauważył, że podstawowym elementem, którym kierowano się tworząc współpracę w ramach Trójmorza, nie była wielka polityka, ale raczej gospodarka. "Chodziło przede wszystkim o inwestycje. Dostrzegaliśmy jasno i wyraźnie, że poziom infrastruktury w naszej części Europy, właśnie w tej przestrzeni Północ-Południe, jest absolutnie niedostateczny" - tłumaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

Dodał, że to właśnie chciano zmienić: wybudować autostrady i drogi ekspresowe; linie kolejowe - przynajmniej średniej prędkości; dobre połączenia energetyczne, które będą zapewniały bezpieczeństwo. "Po to, żebyśmy mogli tę współpracę pomiędzy sobą rozwijać i pod względem gospodarczym i pod względem międzyludzkim" - mówił. Wskazał na turystykę, relacje międzyludzkie i handel.

Reklama

Prezydent zaznaczył, że współpraca w ramach Trójmorza ma wiele formatów, zaangażował się w nią biznes. "Jakby nie było, to biznes jest solą ziemi i jeżeli ktoś ma ten rozwój prowadzić, my jako politycy ten rozwój możemy stymulować (...), ale bez tych, którzy działają na rynku, bez biznesu, inwestycji nie będzie" - podkreślił.

Reklama

Zwrócił uwagę na wspólne inicjatywy, powstanie m.in., Indeksu Trójmorza CEE Plus, Funduszu Inicjatywy Trójmorza, listy projektów priorytetowych, Forum Regionów, Forum Ekonomicznego.

"Rynek kapitałowy odgrywa w tym wszystkim niebagatelną rolę" - podkreślił prezydent zaznaczając, że uczestnicy spotkania współtworzą ten rynek i mają wpływ na podmioty, które w poszczególnych krajach działają. To, jak wskazał, są często firmy z branż najnowocześniejszych technologii, a skłonienie ich do współpracy może dać efekt synergii.

"Bardzo się cieszę, że współpraca się nawiązuje, przez co inicjatywa Trójmorza wypełnia się treścią" - powiedział Duda. (PAP)

Autor: Marcin Musiał, Małgorzata Wosion - Czoba

mmu/ wos/ drag/

Podziel się:

Oceń:

2020-09-07 12:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

PAP/Marcin Gadomski

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek w Gdyni ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. "To ważny dzień dla bezpieczeństwa przyszłych pokoleń (...) dzięki temu wolny świat zwycięży" - powiedział prezydent.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli