Reklama

Jasna Góra

Rolnicy na Jasnej Górze podziękują za tegoroczne plony

dożynki

Bożena Sztajner

dożynki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie z wieńcami żniwnymi, bochenkami chleba i z tym wszystkim, czym obrodziła ziemia, w niedzielę 1 września na Jasną Górę przybędą rolnicy na ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Swoją obecność zapowiedzieli prezydent RP oraz minister rolnictwa. Sumie dożynkowej przewodniczyć ma bp Marian Rojek, ordynariusz zamojsko-lubaczowski, a homilię wygłosi bp Józef Zawitkowski z Łowicza.

Tegoroczne ogólnopolskie dożynki przebiegały będą pod hasłem: „Do Matki Ewangelizacji”. W zaproszeniu na pielgrzymkę rolników wystosowanym przez bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy czytamy: „Maryja jest Matką Nowej Ewangelizacji, która otacza płaszczem swej opieki wszystkie dzieci Chrystusowego Kościoła. W łączności z Księdzem Arcybiskupem Częstochowskim, Kustoszem Jasnogórskiego Sanktuarium – Ojcami i Braćmi Paulinami – bardzo serdecznie zapraszamy do Bogurodzicy w Jej Jasnogórskim Wizerunku”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdego roku w tradycyjnych dożynkach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej wsi. Pielgrzymka rozpocznie się już w sobotę, 31 sierpnia. O godz. 19.00 Mszy św. w bazylice przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel. Po wieczornej drodze krzyżowej na jasnogórskich wałach rolnicy podejmą nocne czuwanie modlitewne przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej.

Główne uroczystości dożynkowe zaplanowano na niedzielę 1 września. Już od godz. 8.00 na placu przed szczytem Jasnej Góry trwała będzie wspólna modlitwa z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel. Uroczysta Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony rozpocznie się o godz. 11.00. Podczas Sumy bp Marian Rojek i bp Józef Zawitkowski poświęcą płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe.

Wieńce zrobione są z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców, i często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń. Tradycyjnie na początku Eucharystii starostowie dożynek złożą na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna, z pierwszych zbiorów.

Reklama

Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku.

Jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzyszyć będzie 22. Krajowa Wystawa Rolnicza oraz Europejskie Dni Kultury Ludowej. W Alei NMP swój dorobek zaprezentuje ponad 400 wystawców. Jak podają organizatorzy – Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - każdego roku wystawę odwiedza ok. 80 tys. osób.

Wystawa Rolnicza oraz Europejskie Dni Kultury Ludowej otwarte zostaną w sobotę 31 sierpnia, a zakończą się w niedzielę wieczorem 1 września.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-29 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dożynki diecezjalne

Delegacje z parafii składały dary ofiarne

Dariusz Kamiński/Fotoparafiarzeszow

Delegacje z parafii składały dary ofiarne

Żeby karmić się chlebem eucharystycznym, potrzebny jest chleb powszedni – owoc ziemi pracy rąk ludzkich – mówił podczas Dożynek Diecezjalnych biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024