Reklama

Kościół

Kongo: 45 lat posługi misyjnej Sióstr Świętego Józefa

Od 45 lat siostry józefitki głoszą Ewangelię w Republice Konga. Była to pierwsza misja sióstr w Afryce. Dziś józefitki głoszą Ewangelię w pięciu krajach na tym kontynencie. Siostra Rozanna Krzyżanowska pochodząca z diecezji tarnowskiej jest do dziś w Republice Konga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przyjechałyśmy do Oyo i Gambomy, aby pracować wspólnie z księżmi z diecezji tarnowskiej, którzy byli tutaj od 2 lat. Tak zaczęła się współpraca w dziele ewangelizacji, katechizacji, spotkania w wioskach a także pomoc medyczna i prowadzenie kursów m.in. szycia” - mówi siostra Rozanna, która obchodzi 45-lecia posługi misyjnej w Republice Konga.

Rocznica przybycia sióstr przypada dokładnie 11 listopada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To będzie piękny dzień, będziemy świętować 45-lecie naszej pierwszej misji w Afryce. To też rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To dzień niezapomniany, otwarcia dzieła misyjnego w Afryce” - mówi józefitka siostra Matylda, która przyleciała do Konga w 1985 roku a pochodzi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Siostra józefitka Lilioza Romanek z diecezji tarnowskiej na misjach jest prawie 40 lat i cały czas pracuje w Kongo.

„Przeleciało to bardzo szybko, jak jeden dzień. Kochamy afrykański Kościół, dziękujemy Bogu za to, że daje nam siłę i łaski, że trwamy na misji. W Makabandilou ( dzielnica Brazzaville) prowadzimy szkołę z internatem dla dziewcząt. Formacja kobiety to formacja przyszłości kraju i rodziny” - dodaje józefitka.

Podziel się cytatem

Reklama

11 listopada 1975 roku, cztery siostry józefitki przyleciały do Republiki Konga. Jedna z sióstr nie żyje, druga wróciła do Polski. W Kongo pozostała tylko siostra Rozanna Krzyżanowska, natomiast siostra Rozariana Sitar, która pochodzi z diecezji tarnowskiej aktualnie jest misjonarką w Gabonie.

Reklama

W Afryce, siostry józefitki pracują w szpitalach, przychodniach, w szpitalu dla trędowatych, prowadzą szkoły, przedszkola, pomagają w parafiach a także szyją szaty liturgiczne.

Lata 1997-1999 naznaczone były dramatem wojny domowej w Kongo. Przez cały ten czas siostry były obecne, by pomagać miejscowej ludności.

Obecnie 54 siostry józefitki ( w tym 12 Polek) głoszą Ewangelię w pięciu krajach Afryki. To Kongo, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Gabon i Republika Środkowoafrykańska.

Ponadto siostry są misjonarkami w Brazylii, józefitki pracują też na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i we Francji.

Siostry józefitki mają już ponad 60 sióstr rodzimego pochodzenia m.in. z Konga i Kamerunu.

Wspólnoty afrykańskie tworzą Delegaturę Afrykańską i w niej są 42 tubylcze siostry po ślubach i kilkanaście sióstr w formacji początkowej.

Podziel się:

Oceń:

2020-11-10 11:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...