Reklama

Europa

Rektor UPJPII o sympozjum w Avili: wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Ks. dr hab. Robert Tyrała

diecezja.pl

Ks. dr hab. Robert Tyrała

W hiszpańskiej Avili rozpoczęło się sympozjum naukowe z udziałem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pt. „Construir Europa desde un humanismo integral”. - Myślę, że to sympozjum wpisuje się jako wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II i historycznej prawdy o nim - powiedział podczas jego rozpoczęcia ks. dr hab. Robert Tyrała, rektor krakowskiej uczelni papieskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapłan podziękował, że sympozjum odbywa się w istotnym momencie dziejów, w którym zostały wyartykułowane pod adresem św. Jana Pawła II bezpodstawne zarzuty. - Myślę, że to sympozjum wpisuje się jako wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II i historycznej prawdy o nim. Dziękuję, że w sytuacji laicyzacji w jakiej jesteśmy w Europie, to sympozjum stawia ważne pytania o duchowość - stwierdził.

Przypomniał, że organizatorzy postawili sobie za cel przypomnienie duchowych źródeł Europy, na które wskazał Jan Paweł II, ale także twórcze pogłębienie istotnych kwestii dla religijnego i kulturalnego dziedzictwa europejskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ważne jest to, że stawiacie pytanie o oddziaływanie nauczania Jana Pawła II oraz chcecie wyznaczyć perspektywy dalszego rozwoju refleksji na temat duchowych źródeł Europy w kontekście obecnej sytuacji religijno-kulturalnej, jak również społeczno-politycznej w Europie - wskazał ks. dr hab. Tyrała, dziękując jednocześnie wszystkim prelegentom i gościom.

Zacytował przy tym słowa papieża Polaka, który 11 października 1988 r. w Parlamencie Europejskim, zaznaczył, że „inspirowana wiarą chrześcijańską kultura tak głęboko naznaczyła dzieje wszystkich ludów naszej Europy, ludów greckich i łacińskich, germańskich i słowiańskich, mimo wszelkich dziejowych tragedii, ponad systemami społecznymi i ideologiami”.

- Może właśnie jeszcze bardziej aktualne są te słowa właśnie teraz, gdy trzeba przypominać o chrześcijańskich korzeniach Europy, o fundamentach wiary i wielkiej nadziei i to właśnie ponad wszelkimi podziałami - ocenił duchowny, dodając, że św. Jan Paweł II powiedział kiedyś również, że „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.

- Wszystkich życzę pięknych przemyśleń podczas tego sympozjum i dziękuję, że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest obecny w tym bardzo ważnym naukowym i duchowym wydarzeniu. Niech św. Jan Paweł towarzyszy nam wszystkim - podsumował rektor UPJPII.

Reklama

Celem sympozjum „Construir Europa desde un humanismo integral” w Avila jest nie tylko przypomnienie duchowych źródeł Europy, na które wskazał Jan Paweł II, ale twórcze pogłębienie istotnych kwestii dla religijnego i kulturalnego dziedzictwa europejskiego.

W ramach prelekcji organizatorzy chcą również przemyśleć papieskie nauczanie w świetle dokonujących się przemian na Starym Kontynencie oraz oszacować jego oddziaływania i wskazać, na czym polega jego aktualność oraz wyznaczyć perspektywy dalszego rozwoju refleksji na temat duchowych źródeł Europy w kontekście obecnej sytuacji religijno-kulturalnej, jak również społeczno-politycznej Starego Kontynentu. Wydarzenie zakończy się w niedzielę.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-11-21 13:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczęśliwa Częstochowa

Wydawnictwo Zakonu Paulinów, Jasna Góra

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024