Reklama

Niemcy

Kard. Müller: przyjmowanie Komunii św. przez polityków proaborcyjnych to bluźnierstwo

Mianem bluźnierstwa określił były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller fakt przystępowania proaborcyjnych polityków katolickich do Komunii św. Nie odmawianie im Eucharystii przez biskupów i kapłanów należy do spuścizny byłego kardynała Theodore'a McCarricka – stwierdził w rozmowie Johnem-Henrym Westenem z LifeSite News niemiecki purpurat kurialny.

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Müller przypomniał, że McCarrick stał w 2004 roku na czele komisji episkopatu amerykańskiego powołanej do zbadania kwestii, czy katoliccy politycy pro-aborcyjni powinni być dopuszczani do Komunii świętej. Stolica Apostolska wypowiedziała się w tej kwestii jasno, kiedy Kongregacja Nauki Wiary w liście do biskupów amerykańskich, podpisanym przez jej ówczesnego prefekta, kard. Josepha Ratzingera w 2004 r. wyraźnie stwierdziła, że należy odmawiać Eucharystii politykom katolickim popierającym aborcję czy eutanazję. Kiedy jednak McCarrick otrzymał ten list, ukrył go przed pozostałymi biskupami i kłamliwie stwierdził, że Watykan nie ma nic przeciw temu, by biskupi sami zadecydowali w tej kwestii.

Reklama

„Nikt nie może nawiązać pełnej komunii z Jezusem Chrystusem, komunii sakramentalnej, jeśli w podstawowych kwestiach moralnych wypowiada się absolutnie wbrew woli Jezusa Chrystusa” - stwierdził kard. Müller. Dodał, że nie można jednocześnie mówić Jezusowi „Panie, Panie”..., a z drugiej strony nie wypełniać Jego woli. Przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, o ścisłym powiązaniu między wiarą a życiem.

Podziel się cytatem

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że kapłani i biskupi muszą mieć odwagę odmówić osobom publicznym popierającym aborcję Komunii świętej, niezależnie od ich pozycji w społeczeństwie. „Wszyscy są równi przed Bogiem, czy byli by książętami, prezydentami, cesarzami czy królami” - powiedział kard. Müller. Przypomniał postawę św. Ambrożego, który będąc biskupem Mediolanu odmówił wejścia do świątyni i uczestnictwa we Mszy św. cesarzowi Teodozjuszowi, ze względu na zbrodnię, jakiej ten się dopuścił. „Również w naszych czasach musimy bardzo wyraźnie mówić: „Nie wolno ci zabijać ludzi, a jeśli tak będziesz czynił nadal, nie możesz przyjmować Komunii świętej, jeśli zaś przyjmiesz Komunię świętą, to jest to bluźnierstwo” - dodał niemiecki purpurat.

Kard. Müller przypomniał, że ukrywanie listu Kongregacji Nauki Wiary było jedną z wielu szkód wyrządzonych Kościołowi przez McCarricka. Oprócz swego grzesznego życia, był on także bardziej powiązany z politykami i z władzą niż z prawdą wiary katolickiej. „Nie chcę być jego publicznym oskarżycielem; będę mówił tylko o tych faktach i o skutkach jego zachowania”, dodał kardynał, zaznaczając, że nie chce sądzić innych ludzi, ale mamy pełne prawo mówić o negatywnych skutkach jego działań dla Kościoła katolickiego.

Niemiecki purpurat i wybitny teolog podkreślił, że „polityk, który nazywa siebie wierzącym katolikiem, nie może podejmować działać politycznych promujących aborcję jako prawo człowieka, ponieważ, jak mówi papież Franciszek, jest to zabijanie człowieka, żywego człowieka. Kard. Müller dodał, że podstawą praw człowieka jest prawo do życia, a pozostałe prawa są jego następstwem.

2020-12-13 19:02

Oceń: +22 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: gloryfikacja papieża bardziej szkodzi urzędowi niż pomaga

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Archiwum PWT

Teologia wyzwolenia, prawda Boga i ludzkiej wolności, ekumenizm, krytyka kapitalizmu, życie wieczne - to tematy, które w swojej najnowszej książce pt. "Papież Posłanie i misja" porusza prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Dzisiaj ukazuje się jego dzieło wydane przez niemiecką oficynę Herder Verlag. Kardynał wskazuje w nim m.in. na duże zagrożenie w dzisiejszych mediach, w których tylko głos papieża jest słyszalny podczas gdy nie widzi się rzeczywistej kondycji całego Kościoła tu i teraz. Przestrzega też przed gloryfikacją papieża gdyż bardziej szkodzi to jego urzędowi niż pomaga.

W rozmowie z Radiem Watykańskim niemiecki purpurat zastrzegł, że nie pisał o "papiestwie" jako o jakiejś anonimowej instytucji. Jego zdaniem papieże, to kolejni w szeregu ludzie, których osobowa relacja ma absolutne pierwszeństwo. "Istnieje wiele książek na temat papiestwa albo o papieżach, ale jest ważne to aby o ich posłaniu i misji mówić jako o posłaniu i misji konkretnych ludzi a nie tylko jako o instytucji papieskiego urzędu. Jezus rzekł do Szymona: "Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój". Jest to osobista relacja, która sprawia, że jest to tym samym konkretny urząd. Książka jest ogólnie teologiczno-duchowym spojrzeniem na traktowany osobowo papieski urząd i napisana przeze mnie jako zasiedziałego profesora teologii, od którego należałoby oczekiwać właśnie takiej książki" - powiedział kard. Müller śmiejąc się.
CZYTAJ DALEJ

Bóg zaufał jemu, a on Bogu

2025-03-20 19:02

[ TEMATY ]

Łódź

archidicezja łódzka

Paweł GABARA

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jeżowie

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jeżowie
- Nie ma ciemniejszej nocy niż ta, która wyłania się z Bożej tajemnicy. Takiej nocy doświadczył św. Józef - patron waszej świątyni - powiedział w homilii odpustowej franciszkanin o. Teodor Knapczyk. Św. Józef jest milczącym świadkiem doświadczenia Boga i zawierzenia Panu w każdej sytuacji, szczególnie tej, która dla niego była trudna. Takiej postawy od św. Józefa powinniśmy chcieć się uczyć w dzisiejszym czasach – powiedział kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

TSUE narzuca możliwość zmiany płci metrykalnej na żądanie, powołując się na RODO

2025-03-21 14:36

[ TEMATY ]

TSUE

zmiana płci

Adobe Stock

Obywatelka Iranu, która uzyskała azyl na Węgrzech, zażądała zmiany w rejestrze płci żeńskiej na męską, wskazując, że jest osobą transseksualną. Jej wniosek został odrzucony ze względu na brak chirurgicznej zmiany płci. Węgierski sąd orzekający w sprawie skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy RODO wymaga sprostowania danych o płci metrykalnej zgodnie z życzeniem osoby, której te dane dotyczą. TSUE odpowiedział twierdząco, wskazując, że organ krajowy może zażądać jakichś dowodów potwierdzających zaburzenia tożsamości płciowej, ale nie może to być wymóg operacji chirurgicznej upodobniającej fizycznie do wyglądu płci deklarowanej.

Skutki wyroku TSUE wykraczają poza zasady rejestrowania azylantów i uchodźców i obejmują generalnie wszelkie rejestry publiczne. Można mówić o wykreowaniu „prawa do zmiany płci metrykalnej” bez operacji chirurgicznej w całej UE.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję