Reklama

Polska

Kard. Nycz: szukanie prawdy jest głównym zadaniem uniwersytetów

MARCIN ŻEGLIŃSKI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O to, by uniwersytet strzegł prawdy i by uczelnie wyższe nie były tylko sprawnie działającą firmą apelował kard. Kazimierz Nycz w stołecznym kościele św. Anny podczas wieczornej Mszy Świętej inaugurującej nowy Rok Akademicki.

Metropolita warszawski przewodniczył uroczystej Mszy sprawowanej w intencji studentów i pracowników uczelni warszawskich. Liturgia zgromadziła obecne i byłe władze wyższych uczelni, pracowników naukowych, duszpasterzy akademickich oraz liczne grono studentów. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczynając homilię metropolita warszawski powiedział, że czas minionych dwóch tygodni października był bardzo bogaty w wydarzenia. - Najpierw uroczyste inauguracje we wszystkich uczelniach wyższych, podczas których dziękowaliśmy Bogu i ludziom za wszystko, za co trzeba dziękować kiedy pada słowo uczelnia wyższa – za kształcenie ludzi, wychowywanie i formację przyszłej inteligencji. Wyczuwaliśmy z jednej strony ogromną troskę o uczelnie, by nie przestały być swoistymi sanktuariami uprawianej nauki i realizowanej dydaktyki, wyczuwaliśmy troskę o studentów, o sposób i jakość ich wykształcenia i wychowania, ale słyszeliśmy także pewien niepokój i troskę o przyszłość i pytanie co dalej – wspominał kard. Nycz.

W ramach tych dwóch tygodni odbył się także w Warszawie Dziedziniec Dialogu. - Był to dialog rzeczywisty, nieudawany, merytoryczny, a od strony sposobu i formy mógł stanowić przykład dla wielu środowisk i dla mediów w Polsce, pokazując jak trzeba i można rozmawiać na tematy najważniejsze, które leżą u podstaw życia każdego z nas i u podstaw życia społecznego – mówił kardynał.

Jak zaznaczył metropolita, bez takiego dialogu Kościół bardzo łatwo musiałby się zamknąć w getcie, równocześnie bez takiego spotkania świat byłby uboższy. - To wszystko co dzisiejsza współczesność przeżywa byłoby pozbawione tego fundamentu który może dać religia, a w przypadku Polski może dać kościół katolicki zauważył.

Reklama

Kolejnym ważnym wydarzeniem przywołanym przez kard. Nycza był przeżywany dzisiaj XIII Dzień Papieski. - Przeżywamy go w kontekście oczekiwania na kanonizację Papieża Polaka i w kontekście budowania żywego pomnika przez Fundację, która ten dzień organizuje. Jest to pomnik dla studentów z biednych rodzin i środowisk, którzy dzięki temu mogą studiować na prestiżowych uczelniach – wyjaśnił metropolita. Zaznaczył też, że ponad 200 stypendystów studiuje w Warszawie.

Nawiązując do dzisiejszych czytań mszalnych kard. Nycz zwrócił uwagę na potrzebę dziękczynienia Bogu. - Potrzebne nam jest dziękczynienie, żebyśmy byli pokorni – i wobec swoich możliwości i umiejętności, i wobec innych ludzi a nade wszystko wobec prawdy, która nigdy nie jest naszą własnością - tłumaczył metropolita warszawski.

- Prawda i szukanie prawdy jest główną zasadą istnienia uniwersytetów. Tak jak uzasadnieniem uniwersytetu jest student, którego trzeba ukształtować i pomóc mu rozwijać swoją osobowość – mówił kard. Nycz.

Kard. Nycz wyraził troskę o to, by uczelnie wyższe pokornie temu wszystkiemu służyły, żeby były wspólnotami osób i swoistym sanktuarium szukania prawdy i wychowania człowieka a nie tylko sprawnie działającą firmą. - Bardzo się cieszę, że jest w tym kościele tak wielu rektorów i profesorów, ale jeszcze bardziej się cieszę, że jest tu tak dużo studentów – to dla was jest ten kościół, uczelnie i profesorowie. Modlę się żebyście byli rzeczywiście inteligencją w Polsce, ale żeby można was było także nazwać inteligencją katolicka – zakończył metropolita warszawski.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-14 08:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Więcej ...

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Św. Alojzy Gonzaga

Adobe.Stock.pl

Św. Alojzy Gonzaga

Więcej ...

Kijów: przedstawiciele religii z amerykańskimi partnerami o walce z rosyjską dezinformacją

2024-06-21 17:56

XtravaganT/fotolia.com

Kwestia zwalczania dezinformacji uprawianej przez rosyjskie instytucje wyznaniowe na arenie międzynarodowej była jednym z tematów spotkania Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z zespołem Fundacji „Razom” z siedzibą w USA. Odbyło się ono 20 czerwca w Kijowie, a wziął w nim udział między innymi biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki SDB, a także inni przedstawiciele ukraińskich Kościołów i organizacji religijnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Wiara

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Święci i błogosławieni

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Wzór dla Papieża Dobroci

Święci i błogosławieni

Wzór dla Papieża Dobroci

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę