Reklama

Kościół

Włochy: Sprawiedliwi wśród narodów potrzebni także dziś

©Gabriele Rohde - stock.adobe.com

Odbudowa europejskiego etosu po latach Holokaustu nie byłaby możliwa, gdyby nie zwykli ludzie, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów. W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypominają o tym rodziny ocalałych z zagłady. Wskazują na znaczenie przekazywania pamięci o tym mrocznym okresie dziejów ludzkości, ale i na konieczność formowania odważnych ludzi sumienia, którzy staną się sprawiedliwymi współczesności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sandra Terracina od dwóch dekad zaangażowana jest w powstałe dzięki Piero Terracinie stowarzyszenie „Projekt pamięć”. Jego założyciel ocalał z zagłady, dzięki wsparciu przyjaciół i całe swe życie poświęcił na przybliżanie kolejnym pokoleniom dramatu Holokaustu, prowadząc wykłady na całym świecie. Wspierali go w tym ocalali z zagłady, rodziny ofiar, a także historycy, nauczyciele i prawnicy, nie tylko o żydowskich korzeniach. Mimo jego śmierci w ubiegłym roku dzieło to jest nadal kontynuowane.

„Mimo że kolejni świadkowie zagłady odchodzą, pamięć o prześladowaniach rasowych musi jednak trwać i być memento dla kolejnych pokoleń” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Sandra Terracina, Przypomniała, że w ostatnich latach wielu świadków masowych deportacji i osób ocalałych z obozów koncentracyjnych odeszło. Przekazali jednak pałeczkę świadectwa swoim następcom. "W podtrzymywaniu pamięci duży nacisk kładziemy na zacieśnianie relacji z nauczycielami w całych Włoszech, współpracując w tym ze wspólnotą żydowską. Dla mnie osobiście te dwadzieścia lat pracy w stowarzyszeniu, to dzielenie się bogactwem doświadczeń jakie wyniosłam z rodziny. Jako drugie pokolenie pamiętamy, że gdyby nasi rodzice nie ocaleli, nas by nie było. Dla nas, Żydów pamięć o zagładzie jest imperatywem i zadaniem“ - powiedziała papieskiej rozgłośni Terracina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Emilia D’Antuono, organizująca w Neapolu kongres z okazji Dnia Pamięci, wskazała na znaczenie przypominania etosu „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, zarówno tych upamiętnionych przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie, jak i bezimiennych. „To ich postawa zapaliła na nowo nadzieję w mrokach totalitaryzmu” - zaznaczyła rozmowie z papieską rozgłośnią. Podkreśliła, że ich upór w respektowaniu własnego sumienia i w trwaniu przy dobru jest świadectwem mówiącym o znaczeniu wolności człowieka, której nie jest w stanie zniszczyć nawet ideologia nazistowska. "Udowodnili, że można pozostać człowiekiem nawet w sytuacjach ekstremalnych, kiedy łatwiej byłoby nie reagować, wtopić się w tłum, poddać lękowi. Oni ocalili godność człowieka. Ich sumienie do końca potrafiło odróżnić dobro od zła, pójść za głosem rozeznania, o którym mówi Papież Franciszek. Nie były to jedynie historie ze szczęśliwym finałem, wielu swe wybory przypłaciło życiem“ - podkreśliła Emilia D’Antuono.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. W tym dniu na całym świecie odbywają się wydarzenia oraz inicjatywy upamiętniające. Tegoroczne obchody mają przede wszystkim wirtualny charakter. Wiele organizacji i instytucji kultury przygotowało także specjalne materiały edukacyjne poświęcone temu zagadnieniu, z których mogą skorzystać uczniowie i nauczyciele. W sieci odbywa się wiele spotkań i konferencji.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-01-27 16:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: proces beatyfikacyjny matki, która oddała życie, aby ratować dziecko

ACKI/pixabay.com

W Rzymie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 28-letniej matki, która oddała życie, by ratować swe nienarodzone dziecko. U Chiary Corbello Petrillo zdiagnozowano raka, gdy była w ciąży. Aby móc urodzić upragnione dziecko, zrezygnowała z chemioterapii. Zmarła 13 czerwca 2012 r.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania