Reklama

Jan Paweł II

Jasna Góra: trwa szczególna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był niestrudzonym jasnogórskim pielgrzymem i wielkim czcicielem Matki Bożej, całe swoje życie zawierzył Maryi wypowiadając słynne słowa „Totus Tuus”. W częstochowskim Sanktuarium zanoszona jest szczególna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, w jego liturgiczne wspomnienie.

O liturgicznym wspomnieniu papieża z Polski przypomina jego portret umieszczony obok Cudownego Obrazu Matki Bożej. – To dla mnie zaszczyt, być tutaj i modlić się w miejscu do którego przybywał Jan Paweł II – powiedział bp Andrzej Wypych z Chicago, który wspomina spotkanie z bp. Karolem Wojtyłą. – Żartobliwe mówię, że jestem relikwią trzeciej klasy, ponieważ Jan Paweł II, jako biskup krakowski, święcił nas na diakonów. Mam takie osobiste wspomnienia z tego wydarzenia, które zapamiętam do końca życia – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji Chicago. Stwierdził, że nauki papieża Polaka będą wpływały na ludzi przez następne przynajmniej 500 lat. – Ja cały czas uczę się papieża i odkrywam te wspaniałe katechezy, rozważania oraz myśli Ojca Świętego. Jest to doskonały wzór i przykład dla każdego człowieka – powiedział biskup ze Stanów Zjednoczonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Wypych zauważył jeszcze jeden fenomen związany z Janem Pawłem II: jako błogosławiony wspominany jest w Kościele niemal na całym świecie, co zdarza się bardzo rzadko. – Uczestniczyłem w Konferencji Episkopatu Amerykańskiego, jednogłośnie wszyscy biskupi podjęli decyzję, że wspomnienie bł. Jana Pawła II będzie również częścią liturgicznego kalendarza w USA. Zwykle błogosławiony znany jest w kraju swojego pochodzenia, a Jan Paweł II stał się już jako błogosławiony częścią kalendarza Kościoła Powszechnego. To wielka radość – zakończył bp Wypych.

Na Jasnej Górze znajduje się wiele pamiątek pozostawionych przez Jana Pawła II. Do najcenniejszych należą przestrzelony pas papieskiej sutanny ofiarowany po zamachu, złote serce, różaniec czy róża. – Szczególną oznaką, czy takim przypieczętowaniem jego ducha Maryjnego, było ofiarowanie koron na Cudowny Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, które pobłogosławił w przededniu swojej śmierci. Koron, na których zostały uwiecznione słowa, credo jego życia Totus Tuus - powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Reklama

Wśród darów Jana Pawła II znajdują się także m.in. wizerunki Matki Bożej ofiarowane papieżowi przez wiernych z całego świata, czy pamiątki z zagranicznych papieskich pielgrzymek. Są i te mniej typowe eksponaty, jak rower kolarski Karola Wojtyły.

Jak zauważają paulini, wszystkie dary są dowodem szczególnej miłości Jana Pawła II do Królowej Polski, a zgromadzone razem są przypomnieniem papieskiego „Totus Tuus” – „Cały Twój”.

- Maryjna pobożność papieża Polaka sprawiła, że Sanktuarium i Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stały się znane na całym świecie – podkreślił o. Sebastian Matecki. – Ikona Jasnogórska stała się znakiem rozpoznawczym dla Polski, również dla Ojca Świętego. On powiedział, że to jest nasza najlepsza „Ambasadorka” w całym świecie, tak bardzo znana. Wielu pielgrzymów przybywa do tronu Królowej Polski, bo słyszeli wielokrotnie z ust Jana Pawła II słowa zawierzenia Pani Jasnogórskiej i chcą nawiedzić to szczególne miejsce. Tak bardzo bliskie papieżowi Polakowi – powiedział podprzeor Jasnej Góry.

Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego papieża wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.

Rozmowa ks. inf. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego „Niedzieli” z biskupem pomocniczym diecezji Chicago Andrzejem Wypychem

Podziel się:

Oceń:

2013-10-22 15:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier B. Szydło: przeżycie jest wyjątkowe

P. Tracz / KPRM

Trzydzieści minut trwała rozmowa premier Beaty Szydło z papieżem Franciszkiem podczas piątkowej audiencji w Watykanie. To pierwsza wizyta szefowej polskiego rządu u papieża.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?