Reklama

Austria

Wiedeń: Pożegnanie Lonny Glaser w katedrze św. Szczepana

Joanna Łukaszuk-Ritter

Pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika odbyła się w miniony poniedziałek, 12 kwietnia 2021, w katedrze wiedeńskiej Msza św. żałobna, podczas której pożegnano zmarłą przed miesiącem w wieku 96 lat Lonny Glaser, założycielkę fundacji „Janineum” oraz długoletnią sekretarz generalną austriackiej sekcji „Pax Christi”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystym Requiem, ze względów na aktualną sytuację, mogła wziąć udział jedynie nieliczna grupa osób. Obok najbliższej rodziny zmarłą żegnali przyjaciele, byli stypendyści fundacji, przedstawiciele dyplomacji z ambasador RP Jolantą Różą Kozłowską, przedstawiciele środowisk Kościoła, nauki i kultury. Nabożeństwo poprowadził metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a do koncelebry włączyli się emerytowany biskup Helmut Krätzl z archidiecezji wiedeńskiej, emerytowany biskup z diecezji Linz Maximilian Aichern, były rektor Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Mariazell i obecny wikariusz biskupi z diecezji Eisenstadt, o. Karl Schauer oraz ks. dziekan Thomas Natek, ks. Marek Stasiowski, diakon Wolfgang Moser z Wiednia i ks. Bogdan Pelc z Baden.

Joanna Łukaszuk-Ritter

Wymieniając liczne zasługi zmarłej, wielokrotnie podkreślano jej całkowite poświęcenie dziełu jakim był kościelny instytut „Janineum”. To było powołanie i dzieło życia Lonny Glaser – skromnej „wielkiej kobiety” (o. Karl Schauer), z całego serca Europejki, potrafiącej pokonywać „wszelkie mury, granice i przeszkody” oraz budować mosty. „Była wspaniałą kobietą ... „świętą” naszych czasów”. (bp Ägidius Zsifkovics, Eisenstadt)

Podziel się cytatem

Reklama

Fundacja kościelna „Janineum”, którą Lonny Glaser założyła w 1957 r., działała do 2009 r. Powstała z inicjatywy dwóch kardynałów – Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz arcybiskupa Wiednia kard. Franza Königa, którzy bardzo wspomagali działania jej założycielki. Dzięki determinacji i niezwykłej osobowości udało się jej zdobywać środki finansowe na realizację pomocy dla polskiej nauki i kultury, a następnie dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszym stypendystą, który przyjechał do Wiednia tuż po założeniu fundacji, był o. Jerzy Tomziński, późniejszy generał Zakonu Paulinów na Jasnej Górze. Dziś już prawie 103-letni ojciec Jerzy uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Lonny Glaser, łącząc się z katedrą św. Szczepana z centrum duchowego Polski – z Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze.

Reklama

Joanna Łukaszuk-Ritter

Celem fundacji była przede wszystkim wymiana intelektualna, „kontakt z myślą i działaniami” w zachodniej części Europy. Podczas 50-letniej działalności instytutu, dzięki inicjatywie Lonny Glaser, prawie 6 tys. stypendystów – teologów, naukowców, artystów, dziennikarzy i studentów – na początku z Polski, a po 1989 r. z i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej miało możliwość dalszego kształcenia oraz nawiązania kontaktów z naukowcami i artystami z Austrii i krajów Europy Zachodniej. Na długo przed upadkiem bloku wschodniego, fundacja była ważnym impulsem nie tylko w pojednaniu i wzajemnym zrozumieniu między narodami, ale pomagała w zawarciu osobistych relacji, które często są dalej pielęgnowane.

Reklama

Joanna Łukaszuk-Ritter

Przed kilkoma laty biskup Krätzl, długoletni prezydent fundacji „Janineum”, uznał Lonny Glaser za osobę „budującą mosty na rzecz pokoju ponad wszelkie granice narodowe i wyznaniowe”. To „jedna z najważniejszych kobiet ostatnich dziesięcioleci” zarówno w Kościele, jak i w kulturze oraz w działalności na rzecz pojednania narodów”, mówił o niej we wzruszającej mowie pożegnalnej podczas poniedziałkowej Mszy św. Stwierdził, iż Lonny Glaser przejdzie do historii przede wszystkim jako założycielka „Janineum”, gdyż instytucja ta przyczyniła się do „szczególnego ożywienia życia intelektualnego w Austrii, Polsce i całej Europie.”

Reklama

Uroczyste Requiem transmitowane było w internecie na żywo za pośrednictwem stacji „Radio Klassik Stephansdom” (www.youtube.com/watch?v=PPKiwITgUcY), dzięki której wiele osób miało możliwość śledzenia Mszy św. Ponad tysiąc osób ze wszystkich stron świata połączyło się z modlącymi się w katedrze wiedeńskiej żałobnikami i uczestniczyło duchowo w liturgii żałobnej, co bez wątpienia świadczy o mocnej więzi i przyjaźni ze zmarłą Lonny Glaser.

O muzyczną oprawę liturgii, która przyczyniła się do godnego upamiętnienia zmarłej, zatroszczyli się byli stypendyści fundacji oraz przyjaciele Lonny Glaser: organista Marek Kudlicki, wiolonczelistka Grażyna Milan oraz sopranistki Violetta Kowal, Marie-Annick Schmid i Notburga Schmid.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. żałobnej w katedrze św. Szczepana odbyła się ceremonia pogrzebowa Lonny Glaser, w której uczestniczyć mogli tylko najbliżsi. Założycielka „Janineum” spoczęła na wiedeńskim Cmentarzu Centralnym – Zentralfriedhof. Jej grób znajduje się w grupie 112 (rząd 9, nr 18; wejście przez bramę nr 3).

Podziel się:

Oceń:

+10 0
2021-04-14 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

3 maja na Jasnej Górze centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2024-04-26 07:49
Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zaprosił wszystkich do Częstochowy, gdzie 3 maja odbędą się główne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Abp Wojda odprawi mszę św. na Wałach Jasnogórskich.

Więcej ...

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Więcej ...

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego