Reklama

Wiadomości

Europa łagodzi restrykcje: Włosi jadą na długi weekend, Czechy otwierają dyskoteki, ale bez tańców

Adobe Stock

Kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. W większości działają ogródki gastronomiczne i placówki kultury, ale obowiązują limity miejsc i inne środki ostrożności. Na Węgrzech, w Austrii i niektórych regionach Niemiec restauracje są otwarte tylko dla zaszczepionych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Czechach od poniedziałku restauracje i bary ponownie przyjmą klientów w pomieszczeniach lokali gastronomicznych. Już wcześniej otwarto ogródki letnie. Od poniedziałku znów zaczną działać baseny, sauny, kasyna, a także dyskoteki i kluby nocne, w których nie będzie można jednak tańczyć ani puszczać muzyki na żywo. W poniedziałek 24 maja pracę wznowiły hotele, kina i teatry, a do nauki stacjonarnej wrócili wszyscy uczniowie i studenci.

Na Słowacji w połowie maja zniesiono stan wyjątkowy, przestała obowiązywać godzina policyjna i zakaz zgromadzeń. W reżimie sanitarnym działają już wszystkie sklepy i hotele, a restauracje mogą serwować posiłki i napoje na tarasach i w ogródkach. Obowiązuje w nich limit miejsc i konieczność zachowania odległości od innych klientów. Czynne są kina i teatry, ale może w nich przebywać ograniczona ilość widzów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

We Włoszech wszystkie regiony kraju uznane są za żółtą strefę ograniczeń epidemicznych. Działają w nich ogródki gastronomiczne, we wtorek wznowiona zostanie obsługa również wewnątrz lokali. Włosi mogą również bez przeszkód poruszać się po całym kraju. Wielu z nich zamierza wykorzystać dni wolne z okazji przypadającego w środę Święta Republiki do pierwszego od dawna wyjazdu turystycznego. W kraju działają też muzea, kina, teatry. Wciąż obowiązuje godzina policyjna, która trwa od godz. 23 do 5 rano. Od 7 czerwca ma się ona zaczynać o północy, a 21 czerwca powinna zostać całkowicie zniesiona.

W Holandii w poniedziałek nastąpi całkowity powrót do nauczania stacjonarnego w szkołach średnich; już wcześniej wznowiono nauczanie in situ w szkołach podstawowych. 5 czerwca ponownie otwarte zostaną muzea, kina, teatry i wznowiona będzie obsługa klientów wewnątrz barów oraz restauracji. Działają już sklepy i hotele, a lokale gastronomiczne mogą serwować posiłki w ogródkach i na tarasach.

W Belgii kina, teatry i siłownie zostaną ponownie otwarte 9 czerwca. Od tego dnia klienci będą przyjmowani wewnątrz lokali w barach i restauracjach, a nie tylko w ogródkach i na tarasach jak obecnie. W imprezach i spotkaniach będzie mogło uczestniczyć do 200 osób w pomieszczeniach i 400 na świeżym powietrzu. W wypadku nabożeństw limit wynosi 100 osób wewnątrz świątyni i dwa razy tyle na zewnątrz.

We Francji 19 maja otwarto kawiarniane i restauracyjne ogródki. Czynne są wszystkie sklepy, muzea, kina oraz biblioteki, ale obowiązuje w nich limit miejsc. Cały czas obowiązuje godzina policyjna od godz. 19 do 6 rano. Miejsce zamieszkania można opuszczać wówczas tylko z uzasadnionych powodów; trzeba mieć przy sobie samodzielnie wypełnioną deklarację, w które został określony powód oraz itinerarium wyjścia.

W Danii 21 maja ogłoszono niemal całkowite otwarcie kraju. Wciąż nieczynne pozostają jedynie dyskoteki i kluby nocne. Pracujący zdalnie zaczęli również stopniowo wracać do biur.

Reklama

W Wielkiej Brytanii od 17 maja zaczęło się największe w tym roku luzowanie restrykcji. W Anglii otwarto wnętrza lokali gastronomicznych, muzea, kina, teatry i sale koncertowe. Działalność wznowiły hotele i pensjonaty. Podniesiono również limit mogących się spotykać osób - do sześciu z dwóch gospodarstw domowych w przypadku pomieszczeń zamkniętych i do 30 na zewnątrz.

Podziel się cytatem

W Irlandii od 2 czerwca będą mogły działać hotele, a od 7 czerwca ogródki gastronomiczne. Goście będą obsługiwani w środku pubów i restauracji od 5 lipca. 17 maja pracę wznowiły irlandzkie sklepy sprzedające inne niż niezbędne towary, a także placówki usługowe.

Na Węgrzech lokale gastronomiczne, instytucje kultury i miejsca rozrywki otwarto na początku maja. Wszystkie te miejsca są dostępne tylko dla posiadaczy wydanej przez władze karty poświadczającej poddanie się szczepieniu przeciwko Covid-19 lub przejście tej choroby.

W Austrii od 19 maja wznowiły działalność lokale gastronomiczne, hotele i placówki kultury. Mogą z nich korzystać osoby posiadające świadectwo szczepienia lub wyzdrowienia po przejściu Covid-19 albo negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

W Niemczech część krajów związkowych zaczęła już luzować obostrzenia. Od piątku 21 maja w Berlinie czynne są ogródki gastronomiczne, ale mogą w nich zasiąść tylko klienci z negatywnym wynikiem testu lub zaświadczeniem o szczepieniu. Takiego wymogu nie ma w Hamburgu. W Bawarii zasady przyjmowania gości na tarasach i w ogródkach zależą od aktualnej liczby infekcji w regionie.

W Grecji w połowie maja oficjalnie otwarto sezon turystyczny. Czynne są sklepy, restauracje, bary, hotele, muzea i plaże.(PAP)

adj/ mars/

arch.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-29 07:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przywódcy europejscy ignorują „zimę demograficzną” w Europie

henriethaan/pixabay.com

Od dwóch lat liczba trumien przewyższa w Europie liczbę kołysek.

Więcej ...

Badanie: księża diecezjalni w Polsce czują się zagrożeni i zjawisko to się pogłębia

2025-04-03 14:50

Karol Porwich/Niedziela

Blisko 50 proc. badanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego księży doświadczyło w ostatnich dwunastu miesiącach agresji. Blisko 20 proc. wskazało ataki na obiekty sakralne, a ponad 15 proc. na zakłócenia Mszy i nabożeństw. Badania wskazują na narastanie tego zjawiska.

Więcej ...

Rzym: 20 tys. pielgrzymów oczekiwanych na Jubileuszu Chorych i Służby Zdrowia

2025-04-04 09:59

Vatican News

Pacjenci, lekarze, pielęgniarze, farmaceuci, fizjoterapeuci i przedstawiciele wielu innych zawodów związanych z opieką zdrowotną wezmą udział w Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Rzymie i Watykanie. Spodziewanych jest ok. 20 tys. osób z 90 państw świata, wśród nich także pielgrzymi z Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?