Reklama

Franciszek

Papież Franciszek przyjmie dziś Putina

archer10 (Dennis) / Foter.com / CC BY-SA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek przyjmie dziś na audiencji w Watykanie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Będzie to pierwsze spotkanie papieża Argentyńczyka z głową rosyjskiego państwa. Audiencję przewidziano na godz. 17.

Putin bierze udział we włosko-rosyjskim spotkaniu na szczycie, które ma się odbyć w Trieście. Uda się również do Rzymu, na rozmowy z przywódcami włoskimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niedawno swoje oczekiwania wobec wizyty Putina w Watykanie wyraził Patriarchat Moskiewski. "Od spotkania prezydenta Putina z papieżem Franciszkiem pozytywnego impulsu w stosunkach prawosławno-katolickich - poinformował o tym korespondenta agencji Interfax zachowujący anonimowość przedstawiciel patriarchalnego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych.

Wyraził nadzieję, że spotkanie Władimira Putina z Franciszkiem umocni relacje rosyjsko-watykańskie oraz stosunki między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym (RKP) i Kościołem rzymskokatolickim. Jednocześnie podkreślił, że chodzi tu o spotkanie dwóch głów państw, a relacje międzykościelne Kościoły regulują w kontaktach bezpośrednich.

Władimir Putin spotykał się już z bł. Janem Pawłem II w roku 2000 i 2003 oraz z Benedyktem XVI w roku 2007.

Reklama

Oczekuje się, że w trakcie spotkania poruszone zostaną sprawy związane z konfliktem w Syrii. Patriarchat Moskiewski prowadzi tam działania mające na celu obronę chrześcijan, wobec których stosowana jest przemoc. Spotkanie Putina z Franciszkiem budzi nadzieję na zjednoczenie wysiłków prawosławno-katolickich w tej sprawie tak ważnej dla chrześcijan wszystkich wyznań.

Przy okazji wizyty Putina w Watykanie spekuluje się również o rychłym spotkaniu Franciszka z głową RKP patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem. Według włoskiego dziennika "La Repubblica" miejscem spotkania mogłoby być: Bari, Wiedeń lub Węgry. Zdaniem przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity Hilariona wydarzenie to mogłoby poprzedzić historyczną wizytę Ojca Świętego w Rosji. O spotkaniu Hilarion wypowiedział 12 listopada w Rzymie na marginesie prezentacji włosko-rosyjskiego wydania książki zmarłego przed niemal 10 laty rosyjskiego myśliciela Siergieja Awierincewa. Nosi ona tytuł „Słowo Boże i słowo ludzkie”. Ponadto tego samego dnia Ojciec Święty przyjął metropolitę Hilariona, zaś patriarcha Cyryl kard. Angelo Scolę z Mediolanu.

"Obecnie nie mówimy jeszcze o wizycie papieża w Rosji, lecz o możliwości spotkania papieża z patriarchą Moskwy i Wszechrusi w kraju neutralnym" - powiedział Hilarion. Dodał, że nie wiadomo jeszcze jaki to miałby być kraj. Wskazał jednak na trzy hipotezy - Bari, gdzie znajdują się relikwie św. Mikołaja, ale jest także cerkiew Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Wiedeń - odgrywający ważną rolę w relacjach między Wschodem a Zachodem oraz benedyktyńskie opactwo w Pannonhalma na Węgrzech.

Jednocześnie mówiąc o coraz bardziej intensywnym dialogu między Watykanem a Moskwą włoski dziennik przypomina, że pod koniec listopada przybędzie do rosyjskiej stolicy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, abp Vincenzo Paglia. Zabierze tam głos na kongresie organizowanym przez RKP.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-25 08:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz w Chorwacji z wizytą u Papieża

Ks. Tomasz Lubaś

Dzisiaj rano nuncjusz apostolski w Chorwacji, abp Giorgio Lingua został przyjęty na audiencji przez Papieża. Przy tej okazji udzielił również wypowiedzi Radiu Watykańskiemu. Zwrócił uwagę na trudną sytuację migrantów na Bałkanach. Stwierdził, że nie czas teraz na szukanie winnych ich położenia, ale na znalezienie rozwiązań i podjęcie decyzji. „Lepiej się mylić poprzez przesadną hojność niż przez zbytnią surowość” – podkreślił dyplomata papieski. Stwierdził, że mamy do czynienia z prawdziwym kryzysem humanitarnym, którego nie wolno lekceważyć, tym bardziej że dotyka on boleśnie dzieci pozbawione rodziców. Migranci spędzają surową zimę w opłakanych warunkach. To pogłębia ich desperację i dotyka ich podwójny żal: z jednej strony krajami, które zmuszeni byli opuścić, jak i tymi, w których mieli nadzieję zostać przyjęci. Jeśli brakuje minimum nadziei na lepszą przyszłość, rozczarowanie może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Więcej ...

Łódź: bp Ireneusz Pękalski przechodzi na emeryturę

2025-04-08 12:02

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Najstarszy biskup na świecie - 103 lata wiary i służby

2025-04-08 20:36
Msza św. pod przewodnictwem biskupa José de Jesús Sahagún de la Parra, archiwum

Źródło: Diecezjalne Siostry Matki Bożej Anielskiej

Msza św. pod przewodnictwem biskupa José de Jesús Sahagún de la Parra, archiwum

W wieku 103 lat meksykański biskup José de Jesús Sahagún de la Parra jest żywym świadkiem historii Kościoła katolickiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?