Reklama

Kościół

Prezydenci Litwy i Polski obejrzeli dzwon Zygmunt i modlili się na Wawelu

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydenci Litwy i Polski wraz z małżonkami obejrzeli w niedzielę dzwon Zygmunt oraz wzięli udział w mszy z okazji 500-lecia jego zawieszenia na wieży Zygmuntowskiej na Wawelu. "Jak długo brzmi dzwon, tak długo żyje naród" - mówił abp Marek Jędraszewski w homilii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda z pierwszą damą Dianą Nausediene uczestniczą - na zaproszenie Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy - w trwających w Krakowie obchodach 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt.

Zgodnie z programem wizyty, przed południem pary prezydenckie wzięły udział w mszy z okazji 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt na wieży Zygmuntowskiej. Ceremonii w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu przewodniczyli metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz metropolita wileński abp Gintaras Gruszas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pary prezydenckie uczestniczyły w mszy na zaproszenie metropolity krakowskiego. Później prezydenci z małżonkami zwiedzali katedrę wawelską i obejrzeli dzwon Zygmunt, mają jeszcze złożyć kwiaty przy grobach królów Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Pary wpisały się do księgi pamiątkowej w katedrze.

Abp Jędraszewski w homilii zauważył, że wynalezienie dzwonu przez żyjącego na przełomie IV i V w. św. Paulina, było "prawdziwym przełomem". "Według tradycji to właśnie on jest wynalazcą dzwonu, tego szczególnego instrumentu muzycznego, którego źródłem dźwięku jest jego drganie wzbudzane uderzeniami serca” – mówił arcybiskup dodając, że dzwony szybko stały się powszechne i „od V wieku cała chrześcijańska Europa żyła pośród dźwięków dzwonów".

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita przypomniał historię i znaczenie dzwonu Zygmunt. Zwrócił uwagę na łacińską inskrypcję na instrumencie: "Bogu najlepszemu, największemu i Dziewicy Bogarodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt król Polski ten dzwon godny wielkości umysłu i czynów swoich kazał wykonać roku zbawienia 1520". Mówił też o wizerunkach św. Zygmunta i św. Stanisława oraz litewskiej Pogoni i Orła polskiego na dzwonie. Jędraszewski nawiązywał do wspólnej historii Polski i Litwy, wymieniał wspólne sukcesy obu narodów pod rządami Zygmunta I Starego.

Reklama

Zdaniem arcybiskupa patrząc wnikliwie na dzieje Polski, zwłaszcza od czasów rozbiorów po dzień dzisiejszy, "trzeba nam bardziej wsłuchiwać się w rozchodzący się od Wawelu na całą Polskę dźwięk dzwonu +Zygmunt+, niż uznawać za prawdziwe te głosy, zarówno wydobywające się z dalszej i niezbyt odległej przeszłości, jak i współczesne, wzmacniane ogromną wrzawą medialną, które chciałyby nas, Polaków, pozbawić ducha, wewnętrznie uśpić i zdezorientować, skłonić do nieustannej autokrytyki i samobiczowania, zniechęcić do walki o autentyczną wielkość, zachęcić do uległości wobec silniejszych i bogatszych, kazać szukać pomocy i wsparcia u tych, którzy wielokrotnie nas gnębili, a w czasach XX-wiecznych totalitaryzmów usiłowali zlikwidować całą naszą inteligencję, by z reszty narodu uczynić zastępy niewolników pozostających na służbie obcych panów".

Reklama

W dzwonie – według metropolity – "zawarta jest wielka tradycja historyczna Polski, to on jest jej sercem". "Jak długo dzwoni +Zygmunt+, tak długo żyje naród, który ma ciągle odwagę i jednocześnie mądrość wsłuchiwać się w jego uroczysty ton, mówiący o Bogu, o szczególnej godności każdego chrześcijanina, o Polsce, naszej ojczyźnie, która za wszelką cenę pragnie pozostać wierna swojej chrześcijańskiej tożsamości" – powiedział abp Jędraszewski.

Reklama

Niedzielna wizyta prezydentów rozpoczęła się w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Tu rozmowa miała dotyczyć współpracy w obszarze bezpieczeństwa Polski i Litwy.

Wśród ostatnich punktów programu jest spotkanie w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK), gdzie głowy państw będą rozmawiać o wspólnych polsko-litewskich projektach, realizowanych przez to centrum. Po rozmowach planowane jest spotkanie z mediami, podsumowujące wizytę.

Dzwon Zygmunt waży blisko 13 ton dzwon, został odlany w 1520 r. przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behama, w jego pracowni w Krakowie. 9 lipca 1521 r. zawisł w specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu, zwanej Zygmuntowską. Po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 r. Zamawiającym dzwon i jego fundatorem był król Zygmunt I Stary.

W Krakowie trwają obchody 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt. Ich kulminacja nastąpi we wtorek – wówczas przez ulice miasta przejdzie korowód zygmuntowski, w czasie którego aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian i gości do wspólnego świętowania. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mmu/

Podziel się:

Oceń:

2021-07-11 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Monstrancja Lumen Gentium – darem wdzięczności za stulecie niepodległości

Katedra na Wawelu

Mazur/episkopa.pl

Katedra na Wawelu

Unikatowa monstrancja Lumen Gentium przekazana zostanie 11 listopada w Katedrze Wawelskiej w trakcie uroczystej Mszy św. za ojczyznę. Monstrancja, która jest darem wdzięczności za stulecie odzyskania niepodległości, ma wysokość 130 cm i jest wykonana m.in. z unikalnych brazylijskich kryształów górskich, białego bursztynu i naturalnego koralowca. Docelowo ma trafić do Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli