Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

Od Miłosierdzia do Miłosierdzia

Małgorzata Pabis

    W środę – 21 lipca – do sanktuarium Bożego Miłosierdzia dotarła 19. Wielkopolska Piesza Pielgrzymka „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Do pątników – trzech kapłanów, którzy dotarli pieszo do łagiewnickiego Wieczernika – dołączyli pielgrzymi duchowi, którzy codziennie łączyli się poprzez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej w Godzinie Miłosierdzia na modlitwie. W Łagiewnikach witał ich biskup kaliski Damian Bryl oraz ks. Zbigniew Bielas, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, a patronem tegorocznej pielgrzymki był św. Jakub.

    Pielgrzymi z Wielkopolski uczestniczyli w bazylice Bożego Miłosierdzia w Godzinie Miłosierdzia i Mszy świętej. Eucharystii przewodniczył bp Damian Bryl. „Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga. Pragniemy z wiarą powtarzać 'Jezu, ufam Tobie'” - takie słowa wypowiedział w tej świątyni św. Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku, gdy dokonywał jej poświęcenia i gdy zawierzał świat Bożemu Miłosierdziu. Dzisiaj serdecznie witam uczestników XIX Wielkopolskiej Pielgrzymki „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia” - powiedział na początku Mszy św. ks. Zbigniew Bielas. - Cieszymy się, że jesteście pomimo tego trudnego czasu pandemii, który przyszło nam przeżywać. W miłosierdziu szukamy nadziei – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

    W homilii bp Bryl podkreślał, że wszyscy dzisiaj jesteśmy pielgrzymami, bo kto przychodzi do tego miejsca może doświadczyć bycia pielgrzymem. - Może doświadczyć także pielgrzymki. Doświadczyli tego nasi dzielni księża, którzy przez kilka dni maszerowali z Częstochowy do Łagiewnik. Dzisiaj zakończyli swoją pielgrzymkę – przypomniał. Jak zauważył pasterz Kościoła kaliskiego, pielgrzymka łączy się zawsze z trzema słowami: słuchanie, spotkanie i poruszenie. - W czasie pielgrzymki i szczególnie tego czasu, który teraz przeżywamy – Eucharystii na pielgrzymce – bardzo ważne jest słuchanie, aby usłyszeć to, z czym Pan do mnie przychodzi. Wszyscy przychodzimy tutaj do tego szczególnego miejsca z ważnymi swoimi sprawami, kłopotami, biedami, z którymi nie dajemy sobie rady. Ale warto ażeby to był też czas słuchania tego z czym Pan do mnie przychodzi. Bo Łagiewniki to szczególne miejsce, gdzie Pan Jezus obrał sobie, aby przyjść i coś ważnego nam powiedzieć. Nie tylko Siostrze Faustynie. Wierzymy, że także do nas przychodzi ze swoim słowem. (…) Wytężmy nasz słuch i słuchajmy co Jezus chce nam powiedzieć. W tym szczególnym miejscu Jezus objawia nam tajemnicę Boga nieskończonego w swoim miłosierdziu. Objawia nam tajemnicę Boga kochającego. Chciałbym, abyśmy dzisiaj wszyscy tę prawdę usłyszeli. Pan nasz – Jezus Chrystus jest Bogiem dobrym, kochającym. Bogiem, który pierwszy nas ukochał. Bogiem, dla którego jesteśmy ważni. Dla którego ważne jest nasze życie. Przyjmijcie tę prawdę. Bóg jest miłością i z miłością do mnie wychodzi. Z miłością na mnie spogląda. Dla Boga jestem kimś ważnym – podkreślał bp Bryl i dodawał, że miłość jest większa niż grzech. - Bóg nie odwraca się od człowieka. Dobry Bóg oczekuje nas. Chce nam przebaczyć. Bóg chce naszego szczęścia. Dlatego daje nam słowo, które wzywa nas do nawrócenia. Chce, aby nasze życie było coraz piękniejsze – mówił.

    Bp Bryl prosił pątników, by po powrocie do swoich domów dzielili się z bliskimi tym, co przeżyli w czasie pielgrzymki do Łagiewnik. - Bądźmy świadkami Bożego Miłosierdzia – apelował.

    Pomysłodawcą Wielkopolskiej Pieszej Pielgrzymki „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia” jest ks. prał. Andrzej Szudra, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim. 16 lipca po Mszy św. sprawowanej w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Częstochowie w drogę wyruszyło trzech kapłanów: ks. prał. Andrzej Szudra, ks. kan. Bogumił Kempa i ks. Sebastian Łagódka. Pozostali pielgrzymi łączyli się duchowo za pośrednictwem mediów diecezjalnych.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-21 23:49

Wybrane dla Ciebie

Szkaplerz - zaniedbany Skarb Kościoła?

Karol Porwich/Niedziela

Szkaplerz – dwa prostokątne kawałki sukna połączone sznurkiem, albo ozdobną tasiemką. Na jednym naszyty obrazek Najświętszego Serca Pana Jezusa, na drugim obrazek Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Więcej ...

Sąd: lekarze skazani w związku ze śmiercią Izabeli z Pszczyny

2025-07-17 12:55
Jeden ze skazanych lekarzy

PAP/Jarek Praszkiewicz

Jeden ze skazanych lekarzy

Sąd Rejonowy w Pszczynie uznał za winnych trzech lekarzy oskarżonych w związku ze śmiercią ciężarnej Izabeli. Dwóch lekarzy zostało skazanych na bezwzględne więzienie i zakaz wykonywania zawodu na sześć lat, jeden usłyszał wyrok więzienia w zawieszeniu i został zawieszony w zawodzie na cztery lata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Wiadomości

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...