Reklama

Świat

Watykan: trwają obrady Rady Kardynałów

Margita Kotas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Omawianie sytuacji w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej to kwestie poruszane podczas trwającej obecnie w Domu Świętej Marty na Watykanie drugiej sesji Rady Kardynałów - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

Wczoraj po południu członkowie Rady Kardynałów spotkali się z nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pietro Parolinem. Złożyli mu życzenia w związku z podjęciem nowych obowiązków, mając nadzieję na dobrą współpracę w służbie Ojcu Świętemu mając na względzie zarządzanie Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziś rano papież Franciszek, ze względu na audiencję ogólną, nie brał udziału w obradach tego gremium. Omawiało ono poszczególne dykasterie. Ks. Lombardi tytułem przykładu wymienił kongregacje ds. Kanonizacyjnych, Edukacji Katolickiej, czy Ewangelizacji Narodów. Zaznaczył, że możliwe jest, iż w czasie obecnej sesji dokończona zostanie pierwsza runda omawiania kongregacji, po czym nastąpi przegląd papieskich rad i innych dykasterii. Zastrzegł, iż jest to pierwszy etap rozważań, które zostaną podjęte na nowo podczas rozważań kompleksowych.

Obecna tura obrad Rady Kardynałów trwać będzie do jutra, czwartku, 5 grudnia. Kolejną zapowiedziano na 17-18 lutego, krótko przed konsystorzem dla kreowaniem przez papieża nowych kardynałów.

W skład Rady wchodzą: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa, emerytowany arcybiskup Santiago de Chile (Chile); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie); kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi (Niemcy); kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Sean Patrick O’Malley, arcybiskup Bostonu (USA); kard. George Pell, arcybiskup Sydney (Australia); kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpy (Honduras), jako koordynator, oraz bp Marcello Semeraro, ordynariusz Albano (Włochy), jako sekretarz.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-04 15:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie o ks. Charamsie: jego coming out nie wywrze wpływu na Synod Biskupów

Ujawniając publicznie swój homoseksualizm ks. prał Krzysztof Charamsa chce wywrzeć wpływ na obradujący w Watykanie Synod Biskupów w kwestii stosunku Kościoła do osób homoseksualnych, lecz jego działania przyniosą odwrotny efekt - przypuszczają kardynałowie, pytani przez włoskie dzienniki o sprawę coming outu polskiego duchownego z Kongregacji Nauki Wiary. Zarzucają mu też, że wprowadza zamieszanie w dusze wiernych i że poszukuje „samorozgrzeszenia”.

Więcej ...

Ukraina: bp W. Krywycki uważa, iż św. Jan Paweł II był "obrazem dobrego pasterza"

2025-04-01 20:10

commons.wikimedia.org

Dla mnie św. Jan Paweł II stał się "obrazem naprawdę cudownego, dobrego pasterza na wzór Pana Jezusa, który mocno trzyma się podstaw wiary, który śmiało głosi i niezmordowanie prowadzi owce do Królestwa Niebieskiego - powiedział łaciński biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki SDB. W rozmowie z ukraińskim portalem rzymskokatolickim podzielił się on swymi przemyśleniami na temat papieża-Polaka w przededniu 20. rocznicy jego śmierci, przypadającej 2 kwietnia.

Więcej ...

Wyjątkowy film "Śladami Ojca" już do obejrzenia!

2025-04-02 20:00

Materiał prasowy

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Kościół

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?