Reklama

Świat

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.

Faktem jest, że od czasu odnowienia umowy w 2020 r. nastąpiło pewne przyspieszenie w nominacjach biskupich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zawarciu porozumienia w 2018 r. zostało wyświęconych dwóch biskupów, a m.in. procedura ich mianowania miała miejsce przed porozumieniem, natomiast pięciu powróciło do jedności z Rzymem i zostali zwolnienie z kary ekskomuniki, wiążącej się z przyjęciem sakry bez zgody Stolicy Apostolskiej. Natomiast biskup Li jest trzecim mianowanym po odnowieniu porozumienia chińsko-watykańskiego w 2020 roku, po biskupach Qingdao (Szantung) i Hongdong-Linfen (Shanxi). Urodzony w 1972 r., w 1990 r. wstąpił do seminarium w Pingliang, a w 1996 r. ukończył Chiński Katolicki Instytut Teologiczno-Filozoficzny. Od 1996 roku jest kapłanem.

Reklama

Święceniom biskupa Li przewodniczył arcybiskup Ma Yinglin z Kunming (Junnan), przewodniczący Rady Biskupów Chińskich i wiceprzewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich – „rządowego" stowarzyszenia, którego członkostwo jest wymagane, aby zostać uznanym przez komunistyczne władze za biskupa. Zarówno Stowarzyszenie jaki i Rada Biskupów wyrażają wolę władz w Pekinie.

W święceniach, jak donosi AsiaNews, uczestniczyli również biskup Han Jide z Pingliang, biskup Guo Jincai z Chengde (Hebei) oraz biskup Han Zhihai z Lanzhou (Gansu). Ksiądz Yang Yu, zastępca sekretarza generalnego Rady Biskupów Chińskich, odczytał list zatwierdzający. W katedrze obecnych było ponad 30 księży i 20 sióstr zakonnych, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotycznego i wierni diecezji.

Święcenia odbywają się w czasie, gdy rząd chiński nadal wywiera presję na księży katolickich. AsiaNews donosi, że ksiądz Joseph Liu, z diecezji Mindong, był przetrzymywany i torturowany przez 10 godzin, dopóki nie został zmuszony do wstąpienia do Stowarzyszenia Patriotycznego. Los biskupa Xinxiang (Henan) Josepha Zhang Weizhu, który został aresztowany w maju wraz z 10 księżmi i 10 seminarzystami, pozostaje nieznany.

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2021-07-28 20:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katolicy za Wielkim Murem

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 24-25

Sinicum

24 maja w kalendarzu Kościoła powszechnego przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Wspomożycielki Wiernych. Za Wielkim Murem w Chinach katolicy oddają w tym dniu cześć Matce Bożej z Sheshan – Królowej Chin. Właśnie dlatego Kościół zachęca w tym dniu do modlitwy za tę jego część, która żyje wiarą w jednym z najbardziej opresyjnych dla chrześcijan państwie świata. O Kościele w Chinach rozmawiamy z o. Jackiem Gniadkiem, werbistą, prezesem Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ.

Więcej ...

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie