Reklama

Wiadomości

„Mamo! Tato! Tutaj jestem” - śląska policja rozpoczyna kampanię, która ma zapobiegać zaginięciom dzieci

Rozmowy z mieszkańcami, edukacja najmłodszych i rodziców, a także akcja informacyjna w mediach złożą się na rozpoczynającą się właśnie kampanię śląskiej policji pt. „Mamo! Tato! Tutaj jestem”, która ma na celu przestrzegać i chronić najmłodszych przed zaginięciami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Policjanci zaznaczają, że współczesne społeczeństwo otoczone jest różnego rodzaju komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą.

„Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy” - wskazuje komenda wojewódzka w Katowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieci natomiast – dodają policjanci - nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, poświęcając całą uwagę na zaspokojenie swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych sytuacji.

Podziel się cytatem

Policja podkreśla, że najmłodsi nie są zazwyczaj na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne. "Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia" - podkreślają policjanci.

Reklama

Zwracają uwagę, że w zatłoczonych miejscach – na placach zabaw, w wesołych miasteczkach, na imprezach masowych, dworcach czy w centrach handlowych - dzieci, poza zagubieniem, mogą być narażone na wiele innych zagrożeń. W takim otoczeniu łatwiej o anonimowość, która sprzyja zagrożeniom związanymi z kontaktem dziecka z obcymi osobami mającymi złe intencje. Brak uwagi ze strony rodzica w połączeniu z dziecięcą naiwnością, mogą zostać wykorzystane przez takie osoby, które będą chciały np. „poczęstować dziecko smakołykami”, „pokazać ładnego pieska”, „zaprosić na wycieczkę fajnym samochodem” itd. - przestrzega policja.

Założenia kampanii zostały przygotowane w Wydziale Prewencji KWP w Katowicach. W pierwszym etapie akcji policjanci będą uświadamiać dorosłym, a także ich dzieciom w wieku od 2 do 8 lat, jak ważne jest z jednej strony właściwe sprawowanie opieki, a z drugiej – jakie konsekwencje mogą nieść decyzje niekonsultowane z rodzicami.

„Edukacja opiekunów dzieci oraz samych dzieci obejmie bezpieczne zachowania i reagowanie na sytuacje, które mogą doprowadzić nie tylko do chwilowego zagubienia się pociech, ale także do poważnych zdarzeń, jak zabranie (porwanie) dziecka czy wyrządzenie mu krzywdy przez osoby obce” - wyjaśniają mundurowi, którzy podczas kampanii będą korzystać z materiałów edukacyjnych i gadżetów, jak np. opaski silikonowe z nadrukiem logo kampanii, napisami i miejscem na wpisanie numeru telefonu do rodzica czy odblaskowe czapki z daszkiem. Działania policji wsparła Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.(PAP)

Podziel się:

Oceń:

2021-08-06 10:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiarygodny partner, proste zasady – pakiet OC/AC w LINK4

Materiał sponsorowany

W gąszczu ofert licznych firm ubezpieczeniowych i przy mnogości dróg kupna możemy poczuć się jak turysta, który schodząc z trasy, zdał sobie sprawę, że właśnie zagubił się w gęstym lesie. I wtedy potrzeba jasnej informacji, prostego przewodnika co zrobić, by odnaleźć bezpieczną ścieżkę w gąszczu ofert i propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania