Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: odbyła się peregrynacja symboli ŚDM

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Na wzgórzu jasnogórskim 30 lat temu św. Jan Paweł II wokół tego krzyża zgromadził wolne dzieci Boże – mówił w homilii ks. prał. Marian Duda, przewodniczący Kościelnego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w sierpniu 1991 r. 26 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim św. Ireneusza, który stał jedną ze stacji peregrynacji symboli ŚDM w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii kapłan przypomniał, że „tam gdzie są Jezus i Maryja, tam zawsze dzieją się cuda”. – To największa obecność. Ona się liczy zawsze na pierwszym miejscu. Nie coś tylko ktoś. Obecność w naszym życiu. Ktoś przy nas. To obecność Boga w naszym życiu, bo całe nasze życie to jedna wielka święta historia, w której obecny jest Jezus i Jego Matka – mówił ks. Duda.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Gdy Jezus i Maryja są obecni w Twoim i moim życiu, to zawsze po to, aby działać. To nie jest obecność dla obecności. Jezus i Maryja zawsze są po to, aby objawiła się chwała Boża. Bóg chce nam dać nie coś, ale przede wszystkim siebie – kontynuował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan podkreślił, że „Bóg chce nam dać godność dziecka Bożego, wolność”. – Chce nas przeprowadzić z niewoli do wolności. Tak, żebyśmy mogli wołać jak wolne dzieci do Ojca, Abba, mój kochany Tatusiu. To jest przemiana, która się dokonuje codziennie w nas, przemiana niewolnika w wolnego – przypomniał ks. Duda.

Zobacz zdjęcia: Symbole ŚDM w Częstochowie

– Historia zbawienia dzieje się ciągle w naszym życiu. Cud z Kany Galilejskiej nieustannie się aktualizuje. 30 lat temu na wzgórzu jasnogórskim św. Jan Paweł II wokół tego krzyża zgromadził wolne dzieci Boże. Młodzież śpiewała Abba, Ojcze – wspominał i pytał: – Dlaczego tak wołał półtoramilionowy tłum młodych ludzi? Nie dlatego, że sam tak chciał i był do tego zdolny, ale dlatego, że otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów. Bo nikt bez pomocy Ducha nie powie, że Panem jest Jezus i bez pomocy Ducha Świętego nie nazwie Boga Tatusiem.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Ks Duda przypomniał, że św. Jan Paweł II mówił o Jasnej Górze, jako polskiej Kanie i o domu Matki. – Gdy w 1991 r. witał przedstawicieli 85 różnych narodów to witał ich w domu Matki. A młodzi czuli, że tak jest, bo młodzież polska zawołała: „Witaj w domu!”. Młodzi odnaleźli się we wspólnym domu, bo człowiek nie może być bezdomny. Człowiek musi mieć dom. Tym domem dla człowieka zawsze jest Bóg. Na pierwszym miejscu mamy w Nim mieszkać – mówił duchowny.

Reklama

Kaplan wskazał również na kontekst historyczny Światowych Dni Młodzieży w 1991 r., kiedy runął mur berliński, a narody Europy Wschodniej się wyzwalały z jarzma komunistycznego i mogli przyjechać młodzi ze Wschodu. – Mało kto wie, że młodzi mogli przyjechać do Częstochowy tylko dlatego, że premier Związku Radzieckiego Walentin Pawłow podjął taką decyzję, że bez wizy i paszportu, tylko na listę z parafii młodzi mogli wsiąść do pociągów, które zamawialiśmy dla nich. Jakże nie wspominać tego jako wielkiego cudu, nowego cudu częstochowskiego – wspominał ks. Duda.

– Wpatrujemy się w krzyż, który św. Jan Paweł II ofiarował młodzieży i powiedział: „Idźcie z nim przez świat”. Stajemy pod tym krzyżem, który nie jest tylko symbolem. Tu jest zmagazynowana wiara i miłość młodych ludzi z tych wszystkich Światowych Dni Młodzieży. Gdy go dotykamy, to dotykamy wiary i miłości, a czasami dramatów i cierpienia młodych serc – kontynuował.

Kapłan przypomniał, że św. Jan Paweł II rozważył pod tym krzyżem słowa apelu: Jestem, pamiętam, czuwam. – Wówczas to był apel zaśpiewany po łacinie i w języku starosłowiańskim w wersji uniwersalnej: „Maryjo, Królowo świata, Maryjo Matko Kościoła” – mówił ks. Duda i zacytował słowa św. Jana Pawła II z apelu jasnogórskiego z młodymi całego świata, z 14 sierpnia 1991 r.: „«Jestem». Jeżeli jednak Boga nie ma, czy ty, człowieku, naprawdę jesteś? «Pamiętam» – „Wielkich dzieł Bożych nie zapominajcie”. Co to znaczy: «czuwam»? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia” – mówił wówczas św. Jan Paweł II.

– Jakże dzisiaj także przy Ikonie Matki Bożej danej młodym ludziom w 2000 r. nie śpiewać „Magnificat” – zakończył ks. Duda.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Michał Krawczyk, proboszcz parafii akademickiej powiedział: „Ten dzień jest dla naszej wspólnoty studenckiej wielkim wyróżnieniem i łaską”.

Reklama

Symbole Światowych Dni Młodzieży podczas peregrynacji w Częstochowie w Uroczystość NMP Częstochowskiej, 26 sierpnia obecne były na Jasnej Górze: o godz. 7 na Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu i o godz. 11 podczas uroczystej Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim, w Dolinie Miłosierdzia i w kościele akademickim św. Ireneusza.

Poprzednio symbole Światowych Dni Młodzieży peregrynowały w archidiecezji częstochowskiej w dniach 14-28 marca 2015 r. przed ŚDM w Krakowie. Wówczas Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej odwiedziły w archidiecezji częstochowskiej m.in. 32 parafie, 28 szkół, domy zakonne oraz 6 szpitali. Dotarły praktycznie do każdego dekanatu archidiecezji. Były też m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym, w domu sióstr zmartwychwstanek, w archikatedrze częstochowskiej, na Kalwarii w Praszce, w Wieluniu, Pajęcznie, Radomsku i Zawierciu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-26 23:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Opłatek z Jasnej Góry na wigilijnych stołach polskich biskupów i tysięcy Polaków

Bożena Sztajner/Niedziela

Już od dawna pielgrzymi przybywający na Jasną Górę chętnie nabywali bożonarodzeniowe opłatki, podkreślając, że opłatki z tego miejsca mają szczególne znaczenie. Opłatek z Jasnej Góry paulini zawozili do kard. Stefana Wyszyńskiego. Zawsze był na stole papieża Jana Pawła II. Wigilijny biały chleb otrzymali także polscy biskupi, którzy tutaj przeżywali rekolekcje.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...