Reklama

Kościół

Abp Tadeusz Wojda w sanktuarium piaśnickim: „Na ludzkich zgliszczach Bóg zasiewa miłość!"

Abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

W niedzielę, 3 października abp Tadeusz Wojda przewodniczył Mszy św. w sanktuarium błogosławionej męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy w Piaśnicy w intencji osób pomordowanych w 1939 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed rozpoczęciem Eucharystii metropolita gdański odwiedził groby zamordowanych w piaśnickim lesie kapłanów, dzieci, wybitnych Pomorzan. Modlił się przy grobie bł. siostry Alicji Kotowskiej.

Mszę św. koncelebrowali kapłani z Wejherowa i Gdyni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, siostry zmartwychwstanki z Wejherowa, gdzie pracowała bł. s. Alicja Kotowska, rodziny ofiar oraz rzesze wiernych z całego Pomorza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Wojda powiedział, że w świetle prawdy o dobroci i miłości Boga do człowieka należy spojrzeć na wydarzenia, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej na piaśnickiej ziemi. Tu, od października 1939 roku do kwietnia 1940 roku zostało zamordowanych ponad 14 tysięcy ludzi. - Niemiecki najeźdźca bezlitośnie pozbawiał życia miejscową inteligencję: nauczycieli, urzędników, pracowników umysłowych, ale także zwykłych prostych ludzi, pracowników fizycznych. Jakby tego było mało, pastwił się nad kobietami, gwałcił je i zabijał. Unicestwiał z nieprawdopodobną pogardą nawet niewinne i bezbronne dzieci. Tu nienawiść okupanta wydaje się, sięgnęła niepojętego zenitu - podkreślił kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że w Piaśnicy zostało zanegowane przez okupanta podstawowe prawo człowieka do życia i do godności. Tu została przez niego podeptana Boża miłość, którą Bóg wlewa w serce człowieka. Tu zostały zniszczone relacje międzyludzkie oparte na tej miłości. - Stało się tak, bo najeźdźca wyrzucił Boga z przestrzeni swojego życia i sumienia, zajął Jego miejsce, w miejsce Boga ustanowił siebie panem i władcą wszystkiego. Na myśl o tym okrucieństwie głos się łamie, słowa zamierają na wargach i stają się bezszelestne, jakby nie chciały zagłuszyć odwiecznej ciszy, jakby nie miały siły, aby krzyczeć o niekończących się dramatach mordowanych polskich mieszkańców Pomorza. W tym piaśnickim lesie, gdzie nawet milknie śpiew ptaków, aby nie zagłuszać ciszy przepełnionej bólem i zakutym w milczeniu jękiem tysięcy ofiar, śmierć nie ma jednak ostatniego słowa, nienawiść nie zwyciężyła, a okrucieństwo nie unicestwiło ludzkiego życia - dodał metropolita gdański.

Reklama

W dalszej części rozważania abp Wojda podkreślił znaczenie krzyży, które wyrosły na piaśnickiej ziemi. - Te krzyże budują nową świadomość, że zło można zwyciężyć tylko dobrem. One przypominają, że człowiek nie jest stworzony do nienawiści, lecz do miłości. Tylko z miłości, którą Bóg wsiewa w ludzkie serce, wyrastają piękne kwiaty - zwrócił uwagę kaznodzieja. Zaznaczył, że na piaśnickiej Golgocie wyrosło wiele pięknych kwiatów: bł. siostra Alicja Kotowska, sługa Boży ks. Anastazy Kręcki, proboszcz ze Strzelna, sługa Boży ks. Edmund Roszczynialski, proboszcz z Wejherowa, i wiele innych sług i służebnic Bożych.

- W cierpieniu każdego z nich Jezus był ukrzyżowany po raz wtóry. Przez swoje męczeństwo zostali obmyci we krwi Baranka. Dlatego Bóg przyjął ich do swojej chwały. Razem z Jezusem żyją na wieki w chwale Bożej. Ich zwycięstwo jest darem miłości. Dzięki Chrystusowi zmartwychwstałemu oni żyją i będą żyć tak długo, jak długo pozostaną w naszej pamięci, w naszym sercu, i jak długo będziemy przychodzić na to miejsce, aby się tu modlić. Niech zatem Piaśnica, miejsce kaźni i męczeńskiej śmierci tysięcy ludzi, pozostanie na zawsze znakiem zwycięstwa miłości nad nienawiścią, życia nad śmiercią i dobra nad złem - zakończył abp Wojda.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-03 18:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

S. Raffaella Petrini, sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego wspomina abpa Tadeusza Wojdę

Abp Tadeusz Wojda SAC

Włodzimierz Rędzioch

Abp Tadeusz Wojda SAC

S. Raffaella Petrini to jedna z najbardziej znaczących osób w Watykanie - od 4 listopada 2021 r. jest Sekretarzem Generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Należy do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Eucharystii (FSE), studiowała nauki polityczne na rzymskim Uniwersytecie LUISS Guido Carli, a doktorat uzyskała na Papieskim Uniwersytecie Angelicum. Przez wiele lat pracowała w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i to właśnie tam poznała i współpracowała za abpem Tadeuszem Wojdą. Tak go wspomina w krótkiej rozmowie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała ponownie wybrany rektorem UPJPII

2024-05-17 19:27

Archiwum UPJPII

Nowa kadencja ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały na stanowisku rektora rozpocznie się 1 września br. i potrwa do 31 sierpnia 2028 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli