Reklama

Kościół

Kard. Nycz: świat potrzebuje naszej modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

Włodzimierz Rędzioch

Do tego, aby w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II zawierzać cały świat jego wstawiennictwu, zachęcał kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej. Eucharystię przy grobie papieża Polaka, zorganizowaną przez Fundację Jana Pawła II, koncelebrowali wraz z metropolitą warszawskim abp Józef Guzdek i bp Piotr Jarecki, oraz polscy kapłani mieszkający w Rzymie i Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii kard. Nycz przypomniał, że św. Jan Paweł II był dla Kościoła i świata pogrążonego w lęku, świadectwem odwagi, dotyczącej różnych aspektów życia. "Nie miał lęków, ani obaw, ale szedł do ówczesnego świata i nie skrywał tego, co chciał powiedzieć temu światu nie on sam, ale w imieniu Boga samego, głosząc Ewangelię, we wszystkich krajach ówczesnego świata" - mówił. Jak przypomniał, papież Polak korzystał w tym celu ze wszelkich dostępnych środków - od bezpośrednich spotkań, do przekazów medialnych, a jego posługi Piotrowej nie można dziś zawężać do patrzenia na nią tylko z perspektywy polskiej, ani też pozwalać, by została zapomniana.

"Wiemy, że ze względu na swoją długość i na liczbę dokumentów i spraw, które Ojciec Święty rozstrzygał, był to wielki pontyfikat wielkiego papieża. I potrzeba, żebyśmy go tu w Watykanie, przy jego ołtarzu wspominali, a równocześnie, przez jego wstawiennictwo zanosili modlitwy w intencjach Kościoła i całego świata, który tej modlitwy naszej tak bardzo dziś potrzebuje" - zachęcał metropolita warszawski.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do papieskich słów "nie lękajcie się" z homilii wygłoszonej dokładnie 43 lata temu, podczas inauguracji pontyfikatu, wyjaśniał: "papież dobrze wiedział, jakie lęki towarzyszyły człowiekowi tamtego czasu. Były to lęki świata, lęki o pokój, lęki Europy, zwłaszcza naszej: środkowo-wschodniej, Polski. I papież uwzględniał ten kontekst kiedy mówił: nie lękajcie się. Ale myślał także jeszcze jednym bardzo ważnym lęku: lęku człowieka współczesnego przed Bogiem, przed Chrystusem. To lęk o to, żeby mu Pan Bóg nie zabrał wolności. Wolności tak rozumianej, jak ją i dziś czasem rozumiemy: że jeśli przyjmę Ewangelię i Pana Boga, to przestanę być wolnym". Jak podkreślił kard. Nycz, pomimo papieskiego apelu i głoszenia nadziei, te lęki także i dziś są aktualne. "Wobec obawy człowieka współczesnego przed Bogiem przyjętym autentycznie w codziennym życiu, to głoszenie nadziei nabiera szczególnej wagi (...)Starajmy się o tym pamiętać w naszej modlitwie za naszą ojczyznę i w intencjach całego Kościoła, do którego należymy" - zachęcił.

Mszę św. w języku polskim koncelebrowali przy grobie św. Jana Pawła II kard. Kazimierz Nycz, abp Józef Guzdek, bp Piotr Jarecki oraz księża mieszkający w Rzymie i Watykanie. Wzięli w niej udział także polscy pielgrzymi i mieszkańcy Wiecznego Miasta. To jedna z kilku celebracji odbywających się dziś w kaplicy św. Sebastiana, gdzie spoczywa ciało papieża Polaka. Kwiaty przy jego grobie złoży dziś także m.in. ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wraz z szefem Służby Zagranicznej RP Arkadym Rzegockim.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-22 11:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik o przebiegu wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie

flickr.com/episkopatnews

„Spotkania mają bardzo dobry przebieg. Wszyscy siebie słuchają, otwarcie stawiane są pytania, nie ma tematów tabu. Jesteśmy zachęcani do otwartości i szczerości” – zaznacza abp Stanisław Budzik. W rozmowie z KAI metropolita lubelski biorący udział w wizycie ad limina Apostolorum w Watykanie mówi o jej dotychczasowym przebiegu, m.in. o tym, że w czasie rozmów w watykańskich dykasteriach był poruszony temat nadużyć seksualnych osób duchownych i jak Kościół sobie z tym radzi. „Z naszych rozmów wynika, że Stolica Apostolska docenia nasze działania. Podkreślono, że kryzys nadużyć dotknął cały Kościół. Wszyscy potrzebujemy oczyszczenia” – powiedział abp Budzik.

Więcej ...

Papież jedności

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Św. Jan I, papież

pl.wikipedia.org

Św. Jan I, papież

Oparł się władzy świeckiej, by bronić autorytetu Kościoła.

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów