Reklama

Europa

Węgry: Małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety

Adobe Stock

Kościoły chrześcijańskie i gminy żydowskie na Węgrzech potwierdziły wspólne rozumienie małżeństwa jako związku między mężczyzną i kobietą. W niedawnym wspólnym oświadczeniu podkreślają one znaczenie wartości judeochrześcijańskich w odniesieniu do małżeństwa, rodziny i godności ludzkiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podaje katolicki portal "Magyar Kurir", przedstawiciele religii wyraźnie określają swój list, który został opublikowany już 9 grudnia br., jako "reakcję na nasilającą się w ostatnim czasie debatę społeczną".

Oświadczenie zaczyna się od cytatu z biblijnej Księgi Rodzaju, który mówi: "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież Franciszek, podczas swojej wrześniowej wizyty w Budapeszcie, powtórzył również biblijne stanowisko, że sakrament małżeństwa może zaistnieć tylko między mężczyzną a kobietą. "Afirmacja związku kobiety i mężczyzny poprzez małżeństwo jest również podstawą godności człowieka w tradycji żydowskiej" - czytamy.

Znaczenie żydowskich i chrześcijańskich wartości małżeństwa, rodziny i godności człowieka.

"W przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia, w świetle świec chanukowych i w odpowiedzi na nasilającą się ostatnio debatę społeczną, my, niżej podpisani przedstawiciele Kościołów katolickich, protestanckich i prawosławnych oraz wspólnot żydowskich, niniejszym potwierdzamy znaczenie żydowskich i chrześcijańskich wartości małżeństwa, rodziny i godności człowieka" - czytamy w oświadczeniu.

List został podpisany przez Katolicką Konferencję Biskupów Węgier oraz Węgierski Kościół Reformowany jako przedstawicieli największych Kościołów chrześcijańskich w kraju. Deklarację popierają także Kościoły: luterański, baptystyczny, metodystyczny, zielonoświątkowy, unitarianie, a także przedstawiciele greckiego, serbskiego, bułgarskiego, rumuńskiego i rosyjskiego Kościoła prawosławnego w tym kraju. Federacji Węgierskich Gmin Żydowskich i Zjednoczona Węgierska Kongregacja Żydowska również złożyły swoje podpisy pod oświadczeniem.

Reklama

Na Węgrzech od miesięcy trwa gorąca dyskusja wokół kwestii homoseksualizmu. Szef rządu Viktor Orban przeforsował ustawę, zgodnie z którą zakazuje się promowania i przedstawiania "homoseksualizmu" wobec nieletnich i ogranicza się możliwości prowadzenia edukacji seksualnej w szkołach Po ostrej krytyce ze strony Unii Europejskiej, Orban chce poddać ustawę pod referendum. Referendum ma być przeprowadzone w kontekście wyborów parlamentarnych, które odbędą się wiosną przyszłego roku. Kandydat opozycji Péter Márki-Zay, sam będący katolikiem i ojcem siedmiorga dzieci, powtórzył swoje poparcie dla "małżeństw" dla par tej samej płci w wywiadzie dla BBC pod koniec listopada, mówiąc, że jest to kwestia prawa cywilnego. Wypowiedź Márki-Zaya odbiła się szerokim echem w mediach węgierskich.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, biskup András Veres, już kilka tygodni temu w wywiadzie dla niemieckiego dziennika katolickiego "Tagespost" wyraził zadowolenie, że rząd "stoi na straży małżeństwa i rodziny". "Celem prawa ochrony dzieci nie jest dyskryminacja osób LGBTIQ, ale raczej zapewnienie, że ta propaganda nie może mieć miejsca w szkołach" powiedział Veres. Biskup Györ powiedział, że Kościół "całkowicie się z tym zgadza"; jest to kwestia prawa rodziców do wychowania swoich dzieci.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2021-12-16 14:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Orban: chrześcijańskie i muzułmańskie społeczności nigdy się nie połączą

Dominik Różański

Premier Węgier Viktor Orban podkreślił w wywiadzie dla niemieckiego tabloidu „Bild”, że jego kraj również w przyszłości nie będzie przyjmował uchodźców.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?