Reklama

Kościół

Kard. Nichols: Pandemia doprowadziła do wzrostu handlu ludźmi i niewolnictwa

PublicDomainPictures/pixabay.com

Sojusz przedstawicieli Kościołów i organów ścigania chce podjąć działania przeciwko współczesnemu niewolnictwu i handlowi ludźmi w Europie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pandemia pogorszyła sytuację milionów ludzi”, powiedział we wtorek kard. Vincent Nichols podczas rozpoczętej dzisiaj dwudniowej ogólnoeuropejskiej konferencji internetowej. Uczestniczą w niej biskupi, prawnicy, naukowcy i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. „Grozi im los ofiar handlu ludźmi” - powiedział arcybiskup Westminsteru i przewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii. Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.

Konferencja, która potrwa do środy z udziałem ponad 100 uczestników z 21 krajów, odbywa się pod hasłem: „Zniesienie niewolnictwa dzisiaj - jak może się nam udać? Handel ludźmi i wyzysk w pracy w Europie". Organizatorem jest Grupa Świętej Marty, koalicja organizacji kościelnych i organów ścigania oraz innych organizacji rządowych i pozarządowych, zainicjowana przez papieża Franciszka.

Podziel się cytatem

Reklama

Zdaniem kard. NIcholsa, który jest również przewodniczącym Grupy Świętej Marty, spotkanie odbywa się w kluczowym momencie, gdyż koronawirus pokazał, jak ważne jest partnerstwo na różnych szczeblach, jeśli chodzi o podejmowanie odpowiedzialności za osoby znajdujące się w trudnej sytuacji.

Reklama

40 milionów zniewolonych ludzi

Arcybiskup Hamburga Stefan Heße wskazał na szczególną odpowiedzialność Unii Europejskiej w tej kwestii. „Europa jest przecież częstym celem działających globalnie handlarzy ludźmi" - powiedział arcybiskup odpowiedzialny za kwestie migracji i uchodźców w Konferencji Episkopatu Niemiec. Według szacunków, ponad 40 milionów ludzi na świecie jest ofiarami współczesnego niewolnictwa – przypomniał arcybiskup Hamburga.

Podczas konferencji ma zostać opracowany plan działania, zawierający zalecenia dotyczące działań, na przykład w zakresie lepszych przepisów przeciwko handlowi ludźmi i ich wdrażania na szczeblu Unii Europejskiej. Regine Rosner, konsultantka katolickiego stowarzyszenia na rzecz pracy społecznej z dziewczętami i kobietami, wezwała do "uwrażliwienia policji". Powiedziała, że kontrole dotyczące nielegalnego zatrudnienia muszą również obejmować sprawdzenie, czy pracownicy nie są przypadkiem ofiarami handlu ludźmi.

Reklama

Promyk nadziei - Ustawa o łańcuchu dostaw

Ekspert Rady Europy ds. handlu ludźmi, Kevin Hyland, powiedział podczas spotkania, że przyszła niemiecka ustawa o łańcuchu dostaw, której celem jest poprawa ochrony praw człowieka w globalnych łańcuchach dostaw i zapewnienie przestrzegania podstawowych standardów praw człowieka, takich jak zakaz pracy dzieci i pracy przymusowej, daje nadzieję również z perspektywy międzynarodowej. „Może ona przynieść poważne zmiany”, powiedział były brytyjski wysoki komisarz ds. zwalczania handlu ludźmi. Dotychczas nie było międzynarodowych sankcji za wykorzystywanie ludzi w procesach pracy. Ustawa o łańcuchu dostaw przewiduje obecnie takie sankcje. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą tego skutki w skali globalnej.

Niemiecka ustawa o łańcuchu dostaw będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. w stosunku do przedsiębiorstw zatrudniających ponad 3.000 pracowników, a rok później w stosunku do przedsiębiorstw zatrudniających ponad 1.000 pracowników. Wówczas będą one również musiały zapewnić zgodność z prawami człowieka i normami środowiskowymi w swoich łańcuchach dostaw przy wytwarzaniu produktów. Naruszenia mogą skutkować wysokimi karami pieniężnymi lub czasowym wykluczeniem z zamówień publicznych. Ustawa nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek podjęcia starań, ale nie zawiera ani obowiązku osiągnięcia sukcesu, ani odpowiedzialności gwarancyjnej.

W Austrii nie widać jeszcze krajowej ustawy o łańcuchu dostaw. Jednakże szeroki sojusz organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych, Federacji Związków Zawodowych i Izby Pracy połączył siły w kampanii mającej na celu zapewnienie, że firmy w tym kraju są również zobowiązane do przestrzegania praw człowieka i ekologicznych zobowiązań należytej staranności w swoich łańcuchach dostaw. W przypadku zamówień międzynarodowych, które mają na celu przede wszystkim obniżenie kosztów pracy i uniknięcie przepisów dotyczących ochrony środowiska, odsetek ten jest w Austrii wyższy niż w większości innych krajów europejskich.

Początkowo planowano, że ta międzynarodowa inicjatywa zrzeszająca szefów policji bądź ich przedstawicieli, biskupów, reprezentantów organizacji policyjnych oraz pozarządowych różnych krajów, współpracujących ze społeczeństwem w celu zwalczania procederu handlu ludźmi i tzw. „nowoczesnego niewolnictwa” będzie obradować w dniach 8 i 9 lutego w Kolonii, jednak z powodu pandemii konferencja odbywa się w formie wideokonferencji.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-02-08 18:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Papieski tweet nawiązuje do tego tematu

Więcej ...

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48
Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego