Reklama

Polityka

Maląg o spotkaniu ze Spiegel: Będziemy rozmawiać o tym, jak Europa Zachodnia może pomóc ukraińskim uchodźcom

Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg na spotkaniu z federalną minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec, Anną Spiegel

PAP

Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg na spotkaniu z federalną minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec, Anną Spiegel

Będziemy rozmawiać, w jaki sposób państwa Europy Zachodniej, w tym Niemcy, mogą się włączyć w skuteczną pomoc dla ukraińskich uchodźców - powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg przed spotkaniem z federalną minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec, Anną Spiegel.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematem piątkowych rozmów była sytuacja kobiet i dzieci z Ukrainy, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Polsce.

Jak powiedziała przed spotkaniem minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rozmowa dotyczyć będzie przede wszystkim przyjęcia przez Polskę obywateli Ukrainy. "Przede wszystkim chcemy pokazać jak Polska od samego początku, od 24 lutego, otworzyła swoje granice, swoje serca, jak to wsparcie systemowe, kompleksowe jest zorganizowane" - powiedziała. Przypominała, że granice do tej pory przekroczyło ponad 2,5 mln obywateli Ukrainy. "Tutaj znajdują schronienie, wsparcie" - wskazała. Zaznaczyła, że "wsparcie to realizuje razem rząd, samorządy, organizacje pozarządowe i wszyscy Polacy".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podała, że wprowadzono takie rozwiązania, które przede wszystkim na 18 miesięcy legalizują pobyt obywateli Ukrainy w Polsce z pełnym dostępem do pracy. Poinformowała, że numery PESEL wydano już 800 tys. obywatelom Ukrainy, a blisko 50 tys. obywateli Ukrainy podjęło w Polsce prace.

Wskazała, że Polska, która jest krajem graniczącym z Ukrainą, udziela wsparcia humanitarnego, zarówno w Polsce, jak i na terenie Ukrainy. Dlatego - jak mówiła Maląg - ona i wiceminister Barbara Socha chętnie porozmawiają z minister federalną Niemiec na temat "solidarności przede wszystkim państw Unii Europejskiej we wsparciu uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, przed reżimem Putina".

"Dzisiaj widzimy bestialskie mordowanie obywateli Ukrainy. Jesteśmy w XXI wieku, w centrum Europy, i nie możemy patrzeć jak nasi przyjaciele z Ukrainy są mordowani, nie możemy tylko wygłaszać deklaracji wsparcia, ale to konkretne wsparcie musi być czynione. Polska stara się tego wsparcia udzielać" - powiedziała szefowa MRiPS.

"Na pewno będziemy dzisiaj rozmawiać na ten temat, w jaki sposób konkretny państwa Europy Zachodniej, w tym Niemcy mogą się włączyć w to, byśmy razem realizowali skuteczną pomoc. Sankcje, które są wprowadzane działają, ale wiemy, że te sankcje muszą być ostrzejsze, takie żeby rzeczywiście Rosja odczuła gospodarczo, odczuła społecznie tą sytuację, która wywołała na arenie międzynarodowej" - zaznaczyła. Podkreśliła, że nie może być zgody na takie traktowanie drugiego człowieka, jak Rosja traktuje Ukraińców.

Reklama

Federalna minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec Anna Spiegel powiedziała, że przyjazd do Polski był dla niej bardzo ważny. "Chciałabym porozmawiać z panią minister o tych wielkich rzeczach, jakie robi Polska od 24 lutego, przyjmując kobiety i dzieci, które zostały zmuszone po prostu do ucieczki" - mówiła.

Wyraziła wdzięczność Polsce za "niewyobrażalne działania i prace" na rzecz kobiet i dzieci z Ukrainy. "Przyjechałam do Polski również po to, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób Niemcy mogą w tym pomóc" - dodała.

Zaakcentowała, że ważnym tematem rozmów będą kwestie związane z przyjmowaniem uchodźców, w szczególności dzieci sierot, które znajdowały się w ukraińskich domach dziecka. Zapewniła, że Niemcy będą chciały pomóc w tej kwestii i na pewno będzie ważny temat rozmów z szefową MRiPS.

Spiegel przekazała, że w sobotę pojedzie do Stalowej Woli i Lublina. "Będziemy chcieli zobaczyć, jak wygląda przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. (...) My z kolei, Niemcy, chcemy zobaczyć, w jaki sposób możemy was w tym wspierać" - zaznaczyła.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,573 mln osób - poinformowała w piątek rano Straż Graniczna. W czwartek funkcjonariusze odprawili 23,5 tys. podróżnych, a w piątek do godziny 7 rano - 6,8 tys. osób. W czwartek wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker przekazał w Polsat News, że z szacunków wynika, iż w Polsce przebywa ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. 96 proc. z nich to kobiety z dziećmi.(PAP)

Reklama

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Szymon Zdziebłowski

dsr/ szz/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-04-08 18:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg dał mi takie natchnienie

Zdzisław Wasilewski skonstruowaną przez siebie rikszą wszędzie dowozi ludzi uwięzionych
w swoich mieszkaniach z powodu niepełnosprawności

Mateusz Wyrwich

Zdzisław Wasilewski skonstruowaną przez siebie rikszą wszędzie dowozi ludzi uwięzionych w swoich mieszkaniach z powodu niepełnosprawności

Ma 74 lata. Przebyty zawał i poważnie uszkodzone oko. Przyznano mu tytuł Człowieka Roku 2016 podwarszawskiego, ponad 55-tysięcznego Legionowa. 2 lata wcześniej został wyróżniony nagrodą „Przyjaciel Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego”, w ubiegłym roku zaś nominowano go do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Google namiesza na polskim rynku smartfonów

2024-05-08 07:16

Adobe.Stock

Amerykański gigant oficjalnie wchodzi nad Wisłę z własnymi urządzeniami i uruchamia sklep online – pisze środowa "Rzeczpospolita". Dodaje, że celem ruchu światowego potentata są dwucyfrowe udziały w rynku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...