Reklama

Niedziela Legnicka

Msza z okazji 25 lecia koronacji Ikony z Krzeszowa

ks. Piotr Nowosielski

Niedziela 5 czerwca, była dniem dziękczynnej modlitwy za koronację przez św. papieża Jana Pawła II, Ikony Matki Bożej Łaskawej, przed jej obrazem w Krzeszowie. Modlitwie przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Było to uczczenie 25-lecia wydarzenia, z 2 czerwca 1997 r. w Legnicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród koncelebransów był obecny m.in. bp Stanisław Dowlaszewicz franciszkanin, pracujący w diecezji Santa Cruz de la Sierra w Boliwii a pochodzący z okolic pobliskiej Kamiennej Góry, czy też O. Augustyn Węgrzyn OCist. ostatni proboszcz cysters w Krzeszowie, przed przekazaniem parafii w zarząd nowej diecezji legnickiej. O. Augustyn przed 25 laty, wraz z ówczesną ksienią sióstr Benedyktynek z Krzeszowa Alojzą Dobek OSB i przedstawicielem Towarzystwa Przyjaciół Krzeszowa, przekazywali na ręce papieża korony, którymi Papież przyozdobił Obraz.

Wszystkich przybyłych, powitał kustosz sanktuarium ks. prał. Marian Kopko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wspominając wydarzenie sprzed XX wieków, Zesłanie Ducha Świętego, modlimy się także o echo tego wydarzenia dzisiaj. W Dziejach Apostolskich, słyszymy jak słuchający Apostołów stwierdzają: „słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże”. My dzisiaj też takie dzieła Boże głosimy. Przecież dla nas to czas obchodów 30-lecia powstania diecezji. Ileż to najróżniejszej przedsięwzięć, inicjatyw, błogosławieństw, mogło się w tym czasie, na ziemi legnickiej dokonać. Dziękujemy za wspominane w tym roku 25-lecie wizyty w diecezji św. Jana Pawła II. Podczas tej pielgrzymki, wspomniał i to miejsce w którym się znajdujemy – Krzeszowskie sanktuarium. Mówił o nim: „Już w wieku XIII przed obrazem Bogarodzicy gromadziły się rzesze pielgrzymów. I już wówczas nosiło ono nazwę Domus Gratiae Mariae. Rzeczywiście był to Dom Łaski hojnie rozdzielanej przez Bogarodzicę, do którego licznie przybywali pielgrzymi z różnych krajów, zwłaszcza Czesi, Niemcy, Serbołużyczanie i Polacy” (Legnica 2 VI 1997) - mówił w homilii biskup legnicki Andrzej Siemieniewski - Tak więc wybrzmiała wtedy ta piękna nazwa „Dom Łaski”. A dom, to miejsce do którego można przyjść, przekroczyć próg, przybyć do domu jako świątyni, w której możemy poczuć się jak w rodzinie, jako bracia i siostry – kontynuował biskup.

Reklama

Przywołał też moment samej koronacji, podczas którego Jan Paweł II mówił: „Niech ten znak włożenia koron na głowę Maryi i Dzieciątka Jezus, będzie wyrazem naszej wdzięczności za dobrodziejstwa Boże, których tak wiele otrzymywali i stale otrzymują czciciele Maryi, spieszący do krzeszowskiego Domu Łaski” (Legnica 2 VI 1997).

Niech więc to określenie „Dom Łaski”, jak najczęściej zagości w naszym języku, niech kojarzy się z Bożymi darami które spływają od Boga z góry. To są wielkie dzieła Boże, za które w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Panu Bogu dziękujemy – mówił biskup legnicki.

Na zakończenie Eucharystii, uczestniczący w wydarzeniu Marek Mojecki, jako zamiłowany rekonstruktor wcielający się w postać księcia Henryka Pobożnego, a którego św. Jan Paweł II przywołał w swojej homilii 25 lat temu w Legnicy, odczytał Modlitwę o rychłą beatyfikację poległego w Bitwie pod Legnicą Księcia. Ta modlitwa częściej towarzyszy życiu Kościoła legnickiego od ubiegłego roku, kiedy formalnie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 

Warto też przypomnieć, że Ikona z Krzeszowa jest najstarszym obrazem Maryjnym w Polsce.

Po Mszy św., miało miejsce prywatne spotkanie wspomnianych wcześniej cystersa O. Augustyna i dawnej Ksieni Benedyktynek s. Alojzy, którzy powrócili w rozmowie do wydarzeń sprzed 25 lat na legnickim lotnisku, i swojego osobistego spotkania ze św. Janem Pawłem II.

- Dla mnie to było wielkie przeżycie, ze względu na Matkę Bożą Łaskawą ale i spotkania z Ojcem świętym. O niego już można powiedzieć „ocierałem się” już wcześniej, kiedy byłem klerykiem w Krakowie – mówi O. Augustyn Węgrzyn OCist. - O koronacji mogę powiedzieć, że przygotowywaliśmy się do niej tyle ile mogliśmy. Zapamiętałem natomiast, że ostatecznie okazało się że pogoda nie była sprzyjająca. Było zimno i deszczowo. Wieczorem pojechałem jeszcze do Legnicy tam było podobnie. Wróciłem do Krzeszowa i poszedł spać ale nie mogłem zasnąć. Około 1 w nocy, wyszedłem na zewnątrz i stwierdziłem, że chyba coś się zmienia na lepsze. Następnego dnia jak się okazało, spotkanie z Papieżem odbyło się w słońcu i to najbardziej zapamiętałem- dodaje.

Reklama


  

Zobacz zdjęcia: 25 lat koronacji Ikony z Krzeszowa

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-05 20:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka ku czci Matki Bożej Łaskawej

Archiwum

Dzisiaj, w obchodzoną w Warszawie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, patronki stolicy, wyruszy pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.

Więcej ...

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...