Reklama

Wiadomości

Nuncjusz apostolski rozmawiał z przedstawicielkami Kongresu Kobiet o gender

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore spotkał się dziś z przedstawicielkami Kongresu Kobiet (KK). Kilka Tygodni temu członkinie Kongresu skierowały do papieża Franciszka list, w którym wyraziły zbulwersowanie "bezprecedensowym atakiem na prawa kobiet i ideały równości organizowanym przez niektórych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce".

Papież Franciszek, wychodząc naprzeciw prośbie Kongresu Kobiet o „możliwość rozmowy”, poprosił swojego przedstawiciela w Polsce o spotkanie z Paniami, które sygnowały list – poinformowała po spotkaniu Nuncjatura.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W odpowiedzi na list otwarty Kongresu, Nuncjusz Apostolski starał się odnieść do całości problematyki „gender”, przedstawić również stanowisko Kościoła oraz wspólnie z rozmówczyniami zobaczyć, co można zrobić w celu uniknięcia niepotrzebnych emocji i uczynienia czegoś pozytywnego w tym zakresie – napisano w przekazanym KAI komunikacie nuncjatury.

Kongres Kobiet wystosował do papieża list po grudniowym dokumencie Episkopatu o gender oraz wypowiedziach na ten temat poszczególnych biskupów. Sygnatariuszki pisma do papieża Franciszka stwierdziły, że "niektórzy hierarchowie skupili się na relatywizowaniu osiągnięć kobiet walczących o równe prawa, wyszydzaniu konstytucyjnych uprawnień kobiet do równego traktowania (...)".

Autorki listu wyraziły przekonanie, że "w dzisiejszej Polsce Jan Paweł II ze względu na swoją troskę o równe traktowanie kobiet byłby traktowany jako główny 'ideolog gender', dokładnie tak jak był nim Jezus Chrystus".

Na koniec kobiety zwracają się do papieża: "prosimy Cię, Jego Świątobliwość o możliwość rozmowy: co robić by zahamować falę nienawiści wobec zwolenników i zwolenniczek równości i sprawiedliwości w Polsce? Co powinni robić wierzący i niewierzący by przepiękna, nasycona duchem ewangelicznej miłości, otwartości, odnowy i pragnieniem pokoju Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudum Waszej Świątobliwości stała się realnym projektem życia naszego Kościoła i naszej wspólnoty? "

Reklama

List Kongresu Kobiet podpisały m.in. prof. Małgorzata Fuszara, prof. Magdalena Środa, Kazimierza Szczuka i Henryka Bochniarz.

Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 roku, jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety w Polsce społecznie i politycznie.

Wśród swoich głównych postulatów Kongres wymienia m.in.: wprowadzenie parytetów płci na listach wyborczych, refundacja zapłodnienia in vitro oraz "reforma systemu edukacji, tak aby przeciwdziałał on dyskryminacji kobiet".

Działaczki Kongresu deklarują, że ich inicjatywa skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk, zaś Kongres nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną.

Obecnie prezeską KK jest Dorota Warakomska.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-04 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawica Rzeczypospolitej apeluje do rządu o wypowiedzenie "genderowej konwencji stambulskiej"

O niezwłoczne wypowiedzenie "genderowej konwencji stambulskiej" ze względu na coraz większy wpływ organizacji politycznego ruchu homoseksualnego, apeluje do władz państwowych Prawica Rzeczpospolitej. Publikujemy przesłane KAI oświadczenie tej partii.

Więcej ...

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2024-05-23 10:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych - ustaliła KAI. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej. Najwięcej księży zostanie wyświęconych w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej a w zakonach - u paulinów i franciszkanów. - Kończy się czas powołaniowego boomu, ale nie interpretowałbym tego wyłącznie w kategoriach kryzysu. Małe liczby są jednak na pewno wyzwaniem dla całej wspólnoty Kościoła - komentuje ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

Więcej ...

COMECE o przekształceniu kościoła w meczet w Turcji: cios dla dialogu międzyreligijnego

2024-05-23 20:39

Adobe Stock

Kolejnym poważnym ciosem dla dialogu międzyreligijnego nazwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) niedawne przekształcenie w meczet byłego kościoła Najświętszego Zbawiciela na Chorze w Stambule. Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto oświadczył, że decyzja władz Turcji „stanowi kolejny krok w kierunku osłabienia historycznych korzeni obecności chrześcijan w tym kraju” i „utrudni współżycie religijne” wśród jego mieszkańców. „W rezultacie, wszelkie inicjatywy dotyczące dialogu międzyreligijnego, które są promowane przez władze kraju, nieuchronnie stracą na wiarygodności” - stwierdził hiszpański duchowny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania