Reklama

Wiadomości

Ukraina: największym wyzwaniem jest rozpoczęcie nauki od września

Adobe Stock

Jednym z najpoważniejszych wzywań, stojących obecnie przed Ukrainą, jest umożliwienie dzieciom rozpoczęcia nauki od 1 września. Ze względów bezpieczeństwa, część zajęć będzie odbywać się online. Wiele miejscowości nie ma innego wyjścia, ponieważ budynki szkół zostały zniszczone przez rosyjskie rakiety. Koniecznością jest też zapewnienie uczniom szkolnych wyprawek. Wielu rodziców straciło wszystko i nie stać ich na zakup nawet najbardziej podstawowych artykułów szkolnych dla swoich dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W takich miastach jak Lwów, gdzie przebywa ponad 150 tys. uchodźców wewnętrznych, konieczne jest zapewnienie edukacji także ich dzieciom. „To nie takie proste w obliczu zbliżającej się zimy, gdy wiele szkół zostało zamienionych na noclegownie dla uchodźców. Nawet gdyby miasto przeniosło ich w inne miejsca, to nikt nie zagwarantuje dzieciom bezpieczeństwa” – wyjaśnił lwowski biskup pomocniczy Edward Kawa.

„Mówi się o wykorzystaniu przez szkoły różnych piwnic, ale biorąc pod uwagę liczbę dzieci, to zapewniam, że nie mamy tylu piwnic czy schronów, które mogłyby stanowić dla nich bezpieczne miejsce nauki. Nie zapomnijmy, że konieczne jest przystosowanie tych miejsc, zainstalowanie wentylacji, ogrzewania. Pamiętajmy, że ci zbrodniarze uderzają dziś przede wszystkim w ludność cywilną, dla nich nie ma znaczenia, że w budynku są dzieci. To przede wszystkim w takie miejsca będą strzelać. Jeśli będzie problem z ogrzewaniem, z gazem, czy z prądem, no to wiadomo, że nauczanie prawdopodobnie będzie zdalne, czyli tak, jak było w tych pierwszych miesiącach wojny. Jeśli zwykła szkoła liczy 600/700 uczniów, to będzie bardzo ciężko znaleźć odpowiednie miejsce dla tylu dzieci i zapewnić im nauczanie. To wielkie wyzwanie, które stoi przed nami. Trwają przygotowania, ale jest bardzo mało czasu. Trzeba pamiętać, że żyjemy w warunkach wojny i co chwile się wszystko zmienia“– powiedział Radiu Watykańskiemu bp Edward Kawa.

Również władze polskich miast, które przyjęły najwięcej uchodźców, zapewniają, że w szkołach nie zabraknie miejsca dla dzieci z Ukrainy. Takie zapewnienie złożył także polski minister edukacji Przemysław Czarnek. Tylko do krakowskich szkół od 24 lutego przyjęto ponad 7 tys. uczniów zza naszej wschodniej granicy. W normalnych realiach taki wzrost wiązałby się z koniecznością wybudowania kilu nowych placówek. Jednak samorządy zapewniają, że podołają zadaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-08-17 15:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: prezydent Ukrainy prosił papieża o pomoc w uwolnieniu swoich rodaków więzionych przez Rosjan

Grzegorz Gałązka

Prosiłem Ojca Świętego o pomoc w uwolnieniu Ukraińców wiezionych w Donbasie, na Krymie i w Rosji - napisał na komunikatorze Twitter prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełeński po audiencji u papieża Franciszka. Jednocześnie przypomniał, że papież czyni wszystko, co możliwe na rzecz pokoju i zgody na całym świecie (rozszerzymy).

Więcej ...

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00
Ks. Krzysztof Dukielski

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Bp Jacek Kiciński CMF: - Módlmy się o kapłanów kochających Boga, Kościół i ludzi

2025-07-12 11:37

ks. Łukasz Romańczuk

Po raz czwarty w Miliczu odbywa się Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek. To pielgrzymka osób, które każdego dnia modlą się za kapłanów oraz o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...