W tym miejscu powinno się więcej milczeć i słuchać – mówił bp Roman Pindel, który odwiedził 18 marca klasztor Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach. Ordynariusz bielsko-żywiecki spotkał się z wiernymi i wspólnotą zakonną w miejscu, w którym od ponad stu lat adorowany jest Jezus Eucharystyczny.
„Najbardziej potrzebne jest tutaj milczenie i wsłuchanie się w to, co Pan do nas mówi. Jeżeli tutaj przychodzicie, jeśli patrzycie, oddajecie cześć, i słuchacie, pozwalacie się przemieniać, to są to najważniejsze chwile w waszym życiu. To jest wasze niezwykłe powołanie” – mówił biskup. Życzył też wiernym oraz siostrom obfitych owoców nawrócenia i duchowej przemiany.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX wieku we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 roku do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska, Matka Maria od Krzyża. W 1871 roku przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.
Początkowo siostry próbowały założyć klasztor w Granowie, a następnie w Gnieźnie. Na skutek germanizacji i kulturkampfu musiały opuścić Wielkopolskę i osiedliły się we Lwowie. Stamtąd wyszły kolejne fundacje. Obecnie na całym świecie istnieje 29 autonomicznych domów Klarysek od Wieczystej Adoracji – m.in. we Francji, w Niemczech, w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Bangladeszu. W Polsce jest osiem takich domów: w Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku i Ząbkowicach Śląskich.
Do Kęt siostry przybyły w 1910 r., na prośbę istniejących tu wcześniej kapucynek, które nie mogąc otrzymać oficjalnego zatwierdzenia ze strony władz państwowych i kościelnych, zdecydowały się na inkorporację do innego, duchowo bliskiego im zgromadzenia. 6 lutego 1910 roku bp Anatol Nowak dokonał uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu do kęckiego klasztoru. W 1999 roku bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.