Reklama

Konflikty zbrojne

Abp Szewczuk: Rosja wszelkimi sposobami walczy z naszym narodem

Ekshumacja pomordowanych w Izium

PAP/OLEG PETRASYUK

Ekshumacja pomordowanych w Izium

Pogłębia się okrucieństwo Rosjan na okupowanych terytoriach Ukrainy. Dochodzą informacje o przymusowej mobilizacji na ziemiach, jakie właściwie do kraju-agresora nie należą, ale są prawnie częścią państwa broniącego się, na co zwrócił uwagę abp Światosław Szewczuk. Trwają też ostrzały miast i wiosek w głębi kraju. „Rzeczywiście ma się takie wrażenie, że jednym z zadań [Rosjan] jest nie tyle walczyć z ukraińską armią, co z ukraińskim narodem” – dodał zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziś jest piątek, 23 września 2022 roku, a naród ukraiński już 212 dzień bohatersko opiera się wielkoskalowej agresji wojskowej Rosji na naszą Ojczyznę.

Także w minionym ostatnim dniu, a zwłaszcza minionej nocy wzdłuż całej linii frontu toczyły się zaciekłe i krwawe walki. Nieprzyjaciel stale ostrzeliwuje spokojne miasta i wsie Ukrainy. Według porannych raportów przeprowadził cztery ataki rakietowe na terytorium naszego kraju, 27 ataków lotniczych, 75 ataków z użyciem systemów rakietowych. Region sumski ucierpiał szczególnie w wyniku masowego ostrzału: ponad 130 pocisków z różnych rodzajów broni. Znowu ludzie zostali ranni.

Niestety, nieprzyjaciel systematycznie niszczy nasze osiedla. Wydaje się, że jednym z jego zadań jest nie tyle walka z ukraińską armią, ile przeciwko ukraińskiej ludności, przeciwko spokojnym miastom i wsiom. W ciągu zaledwie jednego dnia na Ukrainie uderzył w 45 miejscowości, głównie na wschodzie i południu. Przede wszystkim nasze serca boleją nad miastem Zaporoże, które drugi dzień z rzędu znalazło się pod silnym ostrzałem rakietowym. Jak wiadomo na chwilę obecną, ucierpiały głównie elementy infrastruktury krytycznej miasta.

Nieprzyjaciel wzmaga swoje okrucieństwo na okupowanych terenach. W szczególności aktywnie przeprowadza przymusową mobilizację: chwyta mężczyzn i zmusza ich do wzięcia broni. Rosjanie robią to na terenach, które do nich nie należą. To jest prawowita ziemia Ukrainy! Także mężczyźni na okupowanym półwyspie krymskim mają zakaz opuszczania kraju bez zgody lokalnych władz wojskowych.

Ukraina płacze, Ukraina krwawi, miasta i wsie płoną, ludzie umierają. Ale Ukraina stawia opór, Ukraina walczy, Ukraina się modli.

Przed nami chłodna pora roku. Widzimy, że nieprzyjaciel usiłuje zrobić wszystko, aby Ukraińcy ginęli nie tylko od rosyjskich kul, bomb i rakiet, ale także od zimowego mrozu. Musimy więc być mądrzy, musimy odpowiednio przygotować się do tej zimy.

Reklama

Dlatego chciałbym zastanowić się nad inną zasadą szacunku dla Boga Stwórcy i Jego stworzenia, która może być życiodajna w czasie wojny. Brzmi on: „Zwiększanie efektywności energetycznej w życiu codziennym, oszczędzanie energii i zasobów, korzystanie z odnawialnych źródeł energii”. Widzimy, że rosyjski okupant przekształca także dostawy gazu i ropy na broń, aby tej zimy Ukraińcy mieli jak najmniej tych surowców energetycznych. Ale ta zasada - zwiększenie efektywności energetycznej - wymaga zmniejszenia zużycia gazu, ropy i ich pochodnych.

Możemy tak naprawdę sprawić, że nasze domy, mieszkania będą bardziej energooszczędne, będą lepiej magazynować ciepło, które mamy. Ponadto współczesna cywilizacja pomaga ludzkości w uzyskaniu coraz lepszych środków, za pomocą których można zaspokoić swoje potrzeby dzięki odnawialnym źródłom energii. Widzimy na przykład, jak na dachach ukraińskich domów pojawiają się panele słoneczne produkujące prąd. Można też ogrzewać pomieszczenia ciepłem naszej ziemi i nie kupować drogiego rosyjskiego gazu. Tylko, że na to należy zwrócić uwagę. Musimy kultywować kulturę zaspokajania naszych potrzeb z odnawialnych źródeł energii.

Dzisiaj chciałbym serdecznie podziękować wszystkim naszym naukowcom, specjalistom z różnych instytucji, którzy pomagają tworzyć skuteczne sposoby wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Z roku na rok stają się tańsze, a przez to bardziej dostępne.

Zachęcam was wszystkich do przygotowania swoich domów na chłodną porę roku. Sprawdźcie okna, drzwi i inne elementy budynku, czy niezawodnie magazynują ciepło. Nasz Kościół ma wydzieloną placówkę, całe biuro ochrony środowiska, które pomaga w przeprowadzaniu „audytów energetycznych” naszych pomieszczeń, aby dowiedzieć się, jak zaoszczędzić ciepło i energię w tej chłodnej porze roku. To pomoże nam wytrwać, przetrwać trudny okres zimny nadchodzącego roku. Pomoże też ogrzać nie tylko siebie samych, ale i siebie nawzajem. Ciepło naszych serc i domów ogrzeje wszystkich, którym grozi cierpienie z powodu zimna.

Reklama

Boże, błogosław naszą Ojczyznę! Boże, ogrzej nas ciepłem Twego stworzonego świata! Boże, daj nam mądrość, abyśmy rzeczywiście lepiej wykorzystywali to, co nam dajesz! Boże, niech współczesna cywilizacja idzie w kierunku oszczędzania energii, abyśmy zużywali mniej węgla, ropy i gazu, które potem zanieczyszczają atmosferę! Boże, daj nam mądrość, abyśmy właściwie dysponowali darem świata stworzonego, który nam dajesz! Boże, błogosław Ukrainę, ukraińską armię, która broni naszej Ojczyzny, i udziel nam, Twoim dzieciom, Twojego błogosławionego, prawdziwego, sprawiedliwego pokoju!

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Podziel się:

Oceń:

2022-09-23 17:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Jazłowiecki: Przeżywamy trudny okres przygnębienia i depresji

PAP/YAKIV LIASHENKO

Najpierw był wielki strach że Rosja nas zniszczy a my jesteśmy bezbronni, potem, gdy zaczęliśmy ich wypędzać z naszej ziemi i Kijów się obronił, zapanował entuzjazm i nadzieja, że wygramy, ale teraz, gdy wojna ciągle trwa i jest dużo ofiar, panuje przygnębienie a wiele osób doświadcza depresji. Tak obecną sytuację na Ukrainie ocenia w rozmowie z KAI biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Aleksander Jazłowiecki.

Więcej ...

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09
W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Po raz kolejny z Paradyża wyruszyła piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego