Reklama

Polska

Kard. Ryłko na Wawelu: tutaj historia budzi nadzieję na przyszłość

M. Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pomimo upływu wieków, ta katedra wciąż pulsuje życiem. Tutaj lekcja historii otwiera nas na dojrzałe przeżywanie teraźniejszości i budzi nadzieję na przyszłość” – mówił kard. Stanisław Ryłko, który jako legat papieski przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 650-lecia konsekracji katedry wawelskiej.

Dokładniej 650 lat temu, 28 marca 1364 r., arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria w obecności króla Kazimierza Wielkiego uroczyście konsekrował Krakowski Kościół Katedralny. Wydarzeniom jubileuszowym na Wawelu przewodniczył kard. Stanisław Ryłko jako legat papieski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha nazwał katedrę wawelską „żywą księgą”. „Pomimo upływu wieków, ta katedra wciąż pulsuje życiem. Tutaj lekcja historii otwiera nas na dojrzałe przeżywanie teraźniejszości i budzi nadzieję na przyszłość. Uczy tę przyszłość mądrze budować. Budować ją na skale, którą jest Chrystus” – mówił kard. Ryłko.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich stwierdził, że człowiek w każdej epoce potrzebuje obecności Boga i miejsc, w których może Go spotykać i wsłuchiwać się w Jego słowo. Hierarcha przywołał przykład Nowej Huty, która miała być miastem bez Boga i kościołów. „Czy doświadczenie Nowej Huty sprzed lat, doświadczenie heroicznej batalii o krzyż i prawo Boga do zamieszkania wśród ludzi nie zatarło się już w naszej pamięci?” – pytał kard. Ryłko.

Legat papieski zaznaczył, że katedra wawelska jest świadkiem wiary naszych praojców i historii zbawienia, która dzieje się na tych ziemiach. „W tej katedrze zakorzeniamy się w dziejach naszej ojczyzny i dzięki temu odkrywamy naszą najgłębszą tożsamość, jako Polacy i jako chrześcijanie” – podkreślał kaznodzieja.

Kard. Ryłko zwrócił też uwagę na rolę pamięci o korzeniach, z których człowiek wyrasta. „Człowiek, który nie pamięta o swoich korzeniach, który się ich wyrzeka, to człowiek bez tożsamości – zapomina kim jest. Jest jak trzcina na wietrze i można nim manipulować z wielką łatwością” – mówił purpurat zaznaczając, że katedra na Wawelu jest świadkiem chrześcijańskich korzeni Polski i Polaków. Ale, wg kaznodziei, świat narzuca wzorce postępowania sprzeczne z Ewangelią. „Niestety wielu z naszych rodaków tej pokusie ulega i od Boga się odwraca” – zauważył hierarcha.

Reklama

W czasie Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że w związku z jubileuszem Ojciec Święty Franciszek udzielił przywileju odpustu zupełnego, który można uzyskać pod zwykłymi warunkami za nawiedzenie katedry od 27 marca do końca bieżącego roku.

W krakowskich uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in. kard. Dominik Duka OP, prymas Czech; abp Józef Kowalczyk, prymas Polski oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, liczni biskupi i kapłani, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz wyższych uczelni.

Uroczystości związane z jubileuszem 650-lecia konsekracji Katedry św. Stanisława BM i św. Wacława na Wawelu trwały dwa dni od 27 do 28 marca. Ważną częścią obchodów była sesja naukowa „Klejnot w koronie” zorganizowana przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Katedra na Wawelu zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości narodu polskiego. Jest od stuleci miejscem kultu św. Stanisława, który w nierozerwalny sposób wiąże się z ideą zjednoczonego i niepodległego państwa polskiego.

Pełni szczególną rolę w historii Polski ze względu na fakt, iż przez czterysta lat była kościołem polskich królów. Począwszy od Władysława Łokietka w Katedrze na Wawelu koronowali się wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Z Katedrą na Wawelu szczególnie związany był też bł. Jan Paweł II poprzez cztery decydujące momenty jego życia. Tutaj, 2 listopada 1946 r., jeszcze jako ksiądz, Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę przy neoromańskim ołtarzu w krypcie św. Leonarda m.in. w intencji swych zmarłych rodziców i brata.

Reklama

28 września 1958 r. w uroczystość św. Wacława, patrona katedry wawelskiej był konsekrowany na biskupa a 8 marca 1964 r. odbył się Jego arcybiskupi ingres do katedry i ingres kardynalski w dniu 9 lipca 1967 r.

„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku bo zawiera się w niej – jak mało w której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia cała nasza historia, cała nasza przeszłość” – powiedział 8 marca 1964 r. abp Karol Wojtyła w czasie swojego ingresu.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-28 22:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

To są przestrzenie wyobrażone

Pozostałości średniowiecznych budowli sakralnych na wzgórzu wawelskim uświadamiają nam także nasze chrześcijańskie korzenie

Archiwum Marii Fortuny-Sudor

Pozostałości średniowiecznych budowli sakralnych na wzgórzu wawelskim uświadamiają nam także nasze chrześcijańskie korzenie

Po raz pierwszy w historii Zamku Królewskiego na Wawelu udostępniamy przestrzeń rezerwatu archeologicznego, który stanowią pozostałości romańskiego kościoła św. Gereona, przekształconego później w kaplicę św. Marii Egipcjanki – powiedział dziennikarzom Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Więcej ...

Jubileuszowy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-05-17 12:28
W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

Karolina Krasowska

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

10 szkół na jubileusz. W Złotniku trwa 10. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli