Reklama

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

W szopce z gminy Sutrio w krainie Carnia na północnym wschodzie Włoch ustawiono 18 figur. Oświetla ją 50 lamp, a całość waży 16 ton. To dzieło grupy artystów specjalizujących się w rzeźbie w drewnie. Jest wśród nich mieszkający od ponad 20 lat we Włoszech Ołeksandr Sztejninher z Ukrainy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Figurkę Dzieciątka Jezus wyrzeźbiono, wykorzystując drzewo, które runęło podczas katastrofalnego w skutkach huraganu na włoskiej północy przed czterema laty - wyjaśniono w Watykanie podczas ceremonii.

Podkreśla się, że żadne drzewo nie zostało ścięte specjalnie po to, by wykonano z niego figury do szopki. Drewno pozyskano z planowanej przez leśników ścinki drzew.

Są też figury przedstawiające tradycyjne postaci typowe dla krainy Carnia: stolarza, tkaczkę i obnośnego sprzedawcę, wędrującego z drewnianą skrzynią na plecach.

Szczególną wymowę mają figury dwóch mężczyzn: jeden z nich pomaga drugiemu podnieść się, by mógł wyruszyć w dalszą wędrówkę do Groty Betlejemskiej. Scena ta symbolizuje solidarność i niesienie pomocy.

Przed południem ofiarodawców choinki i szopki z regionów Friuli-Wenecja Julijska oraz Abruzja przyjął na audiencji papież Franciszek.

Powiedział im: "Drzewko i szopka są znakami, które dalej fascynują małych i dorosłych. Choinka ze swoimi światłami przypomina o Jezusie, który przychodzi, by rozjaśnić nasze mroki, naszą egzystencję, często zamkniętą w cieniu grzechu, lęku, bólu. I sugeruje nam też refleksję: tak jak drzewa, także ludzie potrzebują korzeni".

"Bo tylko ten, kto jest zakorzeniony w dobrej glebie, pozostaje wytrwały, wzrasta, dojrzewa, opiera się targającym nim wiatrom i zostaje punktem odniesienia dla tych, którzy na niego patrzą. Bez mocnych korzeni to się nie dzieje" - mówił papież.

Reklama

Jak wskazał, szopka "w swoim autentycznym ubóstwie pomaga nam odnaleźć prawdziwe Boże Narodzenie i oczyścić się z tego wszystkiego, co zatruwa świąteczny pejzaż".

Zauważył, że prosta szopka "przywołuje na myśl Boże Narodzenie różniące się od tego konsumpcjonistycznego i komercyjnego, a ponadto przypomina, jak dobrze robi nam zachowywanie momentów ciszy i modlitwy w naszych dniach, tak często przenikniętych pośpiechem".

"Drzewko wskazuje na korzenie, szopka zachęca nas do kontemplacji. Nie zapominajmy o tych dwóch postawach ludzkich i chrześcijańskich" - zachęcił Franciszek.

W Auli Pawła VI ustawiono zaś szopkę z Gwatemali.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu Świętego Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: spotkanie papieża z Synodem Stałym Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

W Watykanie zakończyło się 6 lipca dwudniowe spotkanie papieża Franciszka z członkami Stałego Synodu i metropolitami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), największego spośród 23 katolickich Kościołów wschodnich. Wzięli w nim także udział szefowie niektórych urzędów Kurii Rzymskiej. W opublikowanym przez watykańskie biuro prasowe komunikacie zaznaczono, że podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na pracę duszpasterską, ewangelizację, ekumenizm, szczególne powołanie Kościoła greckokatolickiego w kontekście dzisiejszych wyzwań, sytuacji społeczno-politycznej, w szczególności wojny i kryzysu humanitarnego na Ukrainie, a także jego posługi w różnych krajach świata.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Kard. Goh: wizyta papieża w Singapurze ma być "duchowym doświadczeniem"

2024-05-06 10:36
Singapur. Widok z Marina Bay

Wikipedia

Singapur. Widok z Marina Bay

Katolicka wspólnota w Singapurze z niecierpliwością i nadzieją oczekuje wizyty papieża Franciszka w dniach 11-13 września. Obecność głowy Kościoła powinna być przede wszystkim doświadczeniem duchowym, cytuje watykański serwis misyjny Fides arcybiskupa Singapuru, kardynała Williama Goha.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?