Liczba osób, które pielgrzymowały do Asyżu pieszo lub na rowerach, wzrosła w ubiegłym roku o jedną czwartą w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła nowy rekord. Z danych opublikowanych 28 lutego przez zakon franciszkanów w tym znanym miejscu pielgrzymkowym w środkowych Włoszech, do bazyliki św. Franciszka przybyły w ten sposób 4203 osoby, o 26 procent więcej niż rok wcześniej. Jest to więcej, niż w rekordowym roku 2019, kiedy odnotowano 4124 pielgrzymów.
W 2022 roku do Asyżu przybyli pielgrzymi z 57 krajów świata. Większość zagranicznych pielgrzymów odnotowano z Niemiec (14,2 proc.), z Francji (6,7 proc.) i Austrii (3,4 proc.). Najliczniejszą grupę (57,1 proc.) stanowili pielgrzymi włoscy. Wśród odwiedzających miasto św. Franciszka byli też pielgrzymi np. z wysp Fidżi, z Chin czy Papui-Nowej Gwinei. Dwie trzecie stanowili pielgrzymi, którzy do Asyżu przybyli wyłącznie z powodów religijnych.
W drugiej połowie września Franciszek ponownie zawita do Asyżu, tym razem w związku z organizowanym tam przez rzymską Wspólnotę św. Idziego międzynarodowym i międzyreligijnym spotkaniem w intencji pokoju.
Program każdego papieża, zawiera się w decydującej mierze w przybranym przez Niego imieniu. Tam trzeba szukać zarówno owego powiewu Ducha św., który kierował sercami i umysłami głosujących, jak również wskazań co do tego, co określa nadchodzący pontyfikat.