Reklama

Polska

Bp Gurda: moje zadania wyznacza to, czym żyje Kościół

Magdalena Uchto

„Moje zadania w powierzonej mi przez Ojca Świętego diecezji siedleckiej wyznacza to, czy aktualnie żyje Kościół” – mówi KAI bp Kazimierz Gurda – dotychczas biskup pomocniczy kielecki, mianowany dzisiaj przez papieża Franciszka biskupem siedleckim. Biskup podkreśla, że wśród priorytetów jest dziś obecnie chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia, troska o rodzinę oraz nowa ewangelizacja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Trudno mi ocenić, na ile diecezja kielecka i siedlecka są podobne, ale obie zamieszkuje ludność rolnicza, przywiązana do wiary i chrześcijańskiej tradycji” – mówi bp Gurda. Dotąd nie miał okazji być w diecezji siedleckiej, ale wybiera się tam we wtorek po świętach wielkanocnych, aby z pomocą tamtejszego biskupa pomocniczego poznać realia diecezjalne. Data ingresu jeszcze nie jest znana.
Jutro bp Kazimierz Gurda wraz z bp. Kazimierzem Ryczanem i bp. Marianem Florczykiem będzie koncelebrował Mszę Krzyżma w bazylice kieleckiej o godzinie 9.
***
Bp Kazimierz Gurda urodził się 20 sierpnia 1953 r. w Książnicach Wielkich. Pochodzi z tej samej rodziny, co zmarły w 1993 r. kielecki biskup pomocniczy Jan Gurda oraz ks. infułat Józef Gurda.
Po ukończeniu w 1972 r. Liceum Ogólnokształcącego w Proszowicach rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął 11 czerwca 1978 z rąk biskupa Jana Jaroszewicza. Był wikariuszem w Pińczowie i Bielinach, następnie kontynuował studia w Instytucie Patrystycznym Augustinianum przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1985 r. uzyskał stopień licencjata, a w 1988 doktora.
Od 1989 r. rozpoczął wykłady z patrologii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, jednocześnie będąc ojcem duchownym alumnów I i II roku. W 1994 r. został obrońcą węzła małżeńskiego w trybunale diecezjalnym. W 1996 r. został proboszczem parafii św. Józefa w Zagnańsku, a w czerwcu 1998 r. - rektorem kieleckiego seminarium. Otrzymał honorowy tytuł kapelana Jego Świątobliwości.
W grudniu 2004 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Cusira. Sakrę biskupią przyjął 5 lutego 2005 r. w Bazylice Katedralnej w Kielcach z rąk biskupów: Kazimierza Ryczana, Edwarda Materskiego i Mariana Florczyka. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Iesu, in Te confido” (Jezu, ufam Tobie).
W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jest także członkiem Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-04-16 15:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakończyły się rekolekcje polskich biskupów

BPJG

Tradycyjnie modlitwą za zmarłych po II wojnie światowej pasterzy Kościoła w Polsce zakończyły się doroczne rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze. Był to też czas modlitwy za Kościół i Ojczyznę. Biskupi podziękowali wszystkim, którzy otaczali ich modlitwą, by powrócili umocnieni duchowo, bliżsi Bogu i drugiemu człowiekowi.

Więcej ...

Bp Osial: Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole

2025-04-01 10:11
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

- Katecheza w parafii daje doświadczenie wiary i osobistą relację z Bogiem. W szkole nigdy tak głębokiej relacji nie zbudujemy. Ale Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole. Nie jest prawdą, że teraz wychodzi się ze szkoły i wraca do salek katechetycznych, jak niektórzy zaczynają to komentować - mówi w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Papieska intencja modlitewna na kwiecień: o mądre korzystanie z nowych technologii

2025-04-01 16:27

Adobe.Stock.pl

Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów - przypomina Franciszek w filmie, promującym papieską intencję modlitewną na kwiecień. „Powinniśmy korzystać z technologii, by zadbać o nasz wspólny dom. By łączyć się ze sobą jako bracia i siostry” - zaznacza Ojciec Święty.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

Wiara

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Wiadomości

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Święta pustelnica

Święci i błogosławieni

Święta pustelnica

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?