Reklama

Polska

Abp Depo: Trzeba umacniać się przykładem życia św. Jana Pawła II - wbrew kolejnym zamachom

Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

W rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie w 1987 r. w sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie obchodzony jest 9 czerwca odpust papieski. Gościem uroczystości był metropolita częstochowski abp Wacław Depo który podkreślił, że „trzeba umacniać się przykładem życia św. Jana Pawła II wbrew wszelkim kolejnym zamachom”. Stwierdził też, że „środki społecznego przekazu w naszym kraju powinny zdecydowanie więcej troszczyć się o właściwy kształt narodowej pamięci”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Depo przywołał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane 9 czerwca 1987 r. w miejscu wznoszonego kościoła Świętej Rodziny: „Kościół rośnie i rozszerza się dając świadectwo prawdy, zarazem rośnie człowiek, człowiek bowiem rośnie przez osąd sumienia, rośnie w obliczu Boga”. - Jakże to aktualne w epoce zamierania sumień i oddalenia człowieka od oblicza Bożego, które wyzwala jego prawdziwą godność - powiedział hierarcha.

Dziękując Bogu za „niezwykłe obdarowanie dróg Kościoła lubelskiego apostolską służbą i świadectwem św. Jana Pawła II”, metropolita częstochowski podkreślił, że „trzeba umacniać się przykładem jego życia wbrew wszelkim kolejnym zamachom”. Jak powiedział, „wolno nam mieć nadzieję, że choć minie nasze pokolenie bezpośrednich świadków obecności i posługi aż po krańce świata Jana Pawła II, to pokolenia, które przyjdą po nas, poznając historię miasta Lublina i archidiecezji, będą się uczyły o jego posłudze profesorskiej i nauczycielskiej, a później będą również pamiętać o dniu jego apostolskiej obecności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski zwrócił się z apelem, by „wszystkie środki społecznego przekazu w naszym kraju zdecydowanie więcej troszczyły się o właściwy kształt narodowej pamięci, która daje nam również zjednoczenie poprzez ducha narodu, ukazując przede wszystkim postaci szlachetne i wielkie, które mogą być wzorem dla budowania przyszłości narodu i Kościoła”. Jak zauważył, „niebezpieczny jest przerost informacji ukazujący zło jako normę człowieczeństwa”, a według zasady abp. Ignacego Krasickiego godzien pamięci jest nie ten, kto łzy wyciska, lecz kto je ociera.

Reklama

W liturgii celebrowanej m.in. przez abp. seniora Stanisława Wielgusa uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani, wierni i osoby życia konsekrowanego, w tym świadkowie historycznej Mszy św. pod przewodnictwem papieża.

Jan Paweł II odwiedził 9 czerwca 1987 r. odwiedził były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady na Majdanku, a także katedrę i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Następnie udał się do lubelskiej dzielnicy Czuby, gdzie przewodniczył Mszy św. z udzieleniem sakramentu kapłaństwa. Papieski ołtarz usytuowano na terenie budującego się wówczas kościoła pw. Świętej Rodziny. Od tamtego czasu parafia i kościół nazywane są „papieskimi”; przez lata pielęgnowana jest tu szczególnie pamięć o osobie i nauce św. Jana Pawła II. W ubiegłym roku abp Stanisław Budzik ustanowił w tym miejscu archidiecezjalne sanktuarium Świętej Rodziny.

Podziel się:

Oceń:

+5 -2
2023-06-09 21:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II uczył całym sobą, jak łączyć odwagę i pokorę

Barbara Jelonek

– Odwaga, aby nie była czymś płytkim lub niebezpiecznym, musi wiązać się z pokorą – mówi bp Michał Janocha. – Tego Jan Paweł II uczył nas całym sobą, zwłaszcza w ostatnich latach swojego życia – dodaje biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W rozmowie z okazji zbliżającego się XXI Dnia Papieskiego porusza też kwestię relacji sztuki i duchowości oraz dzieli się osobistymi doświadczeniami obecności Jana Pawła II w swoim życiu.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...