Reklama

Franciszek

Prezentacja dwóch książek o papieżu „z końca świata”

W Rzymie o 10-leciu pontyfikatu Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Z inicjatywy Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w niedzielny wieczór, 25 czerwca w auli przy kościele polski św. Stanisława MB w Rzymie odbyło się spotkanie z o. prof. Zdzisławem Kijasem, autorem książki “Dziedzictwo Papieża Franciszka” oraz z Michałem Kłosowskim, który opublikował ostatnio książkę “Dekada Franciszka”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Kijas to franciszkanin, profesor teologii, nauczyciel akademicki wielu uczelni w Polsce i za granicą, postulator generalny spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Jest bardzo płodnym pisarzem a jego ostatnia książka wydana z okazji 10-lecia pontyfikatu Franciszka jest zapisem rozmowy, którą prowadzi z nim redemptorysta, ks. Piotr Koźlak, doktor teologii, dyrektor wydawnictwa i kwartalnika dla kapłanów „Homo Dei”. O. Kijas przybliża magisterium Franciszka i jego działalność analizując 11 najważniejszych dokumentów papieskich. Ale – jak napisał w przedmowie abp Stanisław Gądecki – „autorzy nie ograniczają się jedynie do interpretacji papieskich dokumentów – swoje wypowiedzi umieszczają w szerszym kontekście historycznym i kulturowym, w którym przyszło Ojcu Świętemu sprawować swój urząd”. I to właśnie dzięki temu czytelnik “ma okazję do zapoznania się nie tylko z medialnymi doniesieniami na temat Ojca Świętego, ale realnymi komentarzami jego dokumentów” – dodał abp Gądecki.

Włodzimierz Rędzioch

Natomiast abp Salvatore Pennacchio, dawny nuncjusz apostolski w Polsce, w swym wstępie wyraził nadzieję, że „czytelnicy, sięgając do tej książki odnajdą w niej odpowiedzi na pytania dotyczące ich własnego życia, codziennych problemów i wyzwań, które są także przedmiotem nauczania Papieża z Argentyny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na rzymskim spotkaniu o książce o. Kijasa opowiadał ks. Andrzej Wodka, współbrat ks. Piotra Koźlaka, przez wiele lat prezes Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych (AVEPRO), obecnie profesor na Akademii Alfonsiańskiej.

Autor drugiej książki, Michał Kłosowski, to polski dziennikarz i publicysta, twórca projektów medialnych, autor programów radiowych i telewizyjnych, dyrektor działu Analiz i Rozwoju Instytutu Nowych Mediów, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”. Jego książka “Dekada Franciszka” analizuje lata pontyfikatu z perspektywy dziennikarza, który śledzi działalność Papieża bezpośrednio w Rzymie i uczestnicząc w papieskich podróżach. Autor zadaje sobie pytania dotyczące dekady Franciszka i odpowiada na nie w siedmiu rozdziałach: Kim jesteś, Franciszku? Burzliwa dekada, Nauczanie społeczne, Peryferie e centrum, Synodalność i hierarchia, Ekonomia Franciszka, Dyplomacja miłosierdzia. Książka kończy się refleksją nad przyszłością Kościoła i świata.

Podziel się cytatem

Reklama

Analizując argentyńskie pochodzenie Franciszka, Kłosowski tłumaczy, dlaczego akurat ten Papież skupił się w swej działalności przede wszystkim na „peryferiach”, czyli zmarginalizowanych ubóstwem i wykluczeniem zakątkach świata. Ale świat, który w znacznej części pozostaje jeszcze nierozwinięty przeżywa równocześnie wielką rewolucję technologiczną - zmienia ona życie miliardów ludzi, które zaczyna się przenosić w przestrzeń cyfrową. Autor zauważa, że początek dekady Franciszka pokrywa się z wprowadzeniem na rynek pierwszego iPhone’a, co sprawia, że Papież i Kościół muszą głosić Ewangelię również w świecie cyfrowym. Rewolucja technologiczna jest elementem zmiany epoki, o której często mówi sam Papież. I to właśnie ta zmiana epoki dokonująca się w trakcie pontyfikatu Franciszka może częściowo tłumaczyć różne emocje, które budzi ten Papież.

Reklama

Książkę Michała Kłosowskiego zaprezentował ks. dr Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Reklama

Następnie o swoich książkach opowiadali sami autorzy, którzy odpowiadali również na pytania zgromadzonych.

Spotkanie, w którym uczestniczyli polscy księża i siostry zakonne pracujący w Rzymie oraz przedstawiciele miejscowej Polonii zakończyło się poczęstunkiem. Była to okazja do rozmów i dyskusji o pontyfikacie Franciszka.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-28 11:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekologiczne nawrócenie

Bp Grzegorz Kaszak z autorami przewodnika – ks. Michałem Bordą i ks. Michałem Knapikiem

Jarosław Ciszek

Bp Grzegorz Kaszak z autorami przewodnika – ks. Michałem Bordą i ks. Michałem Knapikiem

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu 4 października br. Episkopat Polski wystosował list pasterski „W trosce o wspólny dom”.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj