Reklama

Jasna Góra

Jasnogórskie dziękczynienie za plony - Msza św. w intencji polskich rolników

PAP/Waldemar Deska

Na Jasnej Górze trwa ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Mszy św. w intencji ludzi wsi przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Przedstawiciele polskiej wsi podejmą także nocne czuwanie modlitewne. Jutro Suma dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych o godz. 11.00

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Leszkiewicz pytał, czy jest w nas pragnienie, by Boże błogosławieństwo było w naszej pracy i zauważył, że ci którzy sprowadzają wiarę, Kościół, religię do folkloru nie przejmują się Bożym błogosławieństwem, uważając, że go nie potrzebują. Przekonywał, że ludzie pełniący różne swoje powołania, kiedy swoją wolę jednoczą z Bożą stają się solą ziemi, bo Bóg nigdy nie stanie się przeciwnikiem człowieka. Przestrzegał, że nawet człowiekowi wierzącemu grozi myślenie, które niejako domaga się, by Bóg kładł pieczęć na ludzkich zamiarach, planach i działaniach, bez rozeznawania woli Boga i posłuszeństwa tej woli.

- Nam na polskiej wsi bardzo jest potrzebne, byśmy uczciwie, szczerze przyglądali się relacji, która łączy nas z Bogiem - mówił kaznodzieja. Przypomniał, że podstawowym celem duszpasterstwa rolników jest zbawienie człowieka, to jest cel Kościoła i każdego duszpasterstwa. - Nie można zapomnieć o duszy człowieka – podkreślał bp Leszkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę na budowanie ludzkich relacji, byśmy nie byli obcy dla siebie.

- W czasie dożynek słuszną rzeczą jest dziękowanie za plony, ale nie byłoby tych plonów, gdyby nie było ludzi. Trzeba dziękować za ludzi, którzy są wokół nas, ucieszyć się nimi w obliczu Pana Boga – zachęcał bp Leszkiewicz.

- Dbajmy o to, by nasze myślenie było ekologiczne, nie w sensie partyjnym, ideologicznym, ale w Bożym sensie; żeby nasze myśli były dobre. Czuwajmy nad tym, żeby nic nie zatruwało naszych myśli, żeby z tych myśli rodziły się dobre słowa – uwrażliwiał bp Leszkiewicz.

Dożynkom tradycyjnie towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza. Tegoroczna, 32. edycja, stała się także okazją do pokazania, na tydzień przed beatyfikacją bohaterów polskiej wsi, wystawy „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”. Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.Ekspozycję przygotował Oddział IPN w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Autorem wystawy jest dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama

- Spoglądając na dramatyczne doświadczenia polskiej wsi, najpierw pod okupacją niemiecką, a potem rządami komunistów, możemy być dumni z tego, co polska wieś, pomimo wszelkich istniejących trudności, dziś reprezentuje - powiedział do uczestników Krajowej Wystawy Rolniczej dr Mateusz Szpytma, zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W dożynki jasnogórskie wpisuje się jubileusz 100-lecia powstania Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Obecnie 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w Polsce kształtuje kierunki gospodarki; odgrywając kluczową rolę w systemie wymiany wiedzy i innowacji w rolnictwie oraz na obszarach wiejskich. Ośrodki organizują szkolenia, aktywnie wspierają wdrażanie i upowszechnianie dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań. Świadczą też doradztwo technologiczne, organizacyjno-ekonomiczne i rolnośrodowiskowe.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak podkreślił Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi to jest bardzo dobry kierunek, żeby właśnie wiedza merytoryczna i technologiczna, która jest wypracowana w instytutach albo właśnie w doradztwie służyła rozwojowi rolnictwa. - W tym kierunku idziemy teraz, żeby to doradztwo nie było tylko od wypełniania wniosków (co jest ważne), ale żeby tę wiedzę wypracowywało swoich ośrodkach i zanosiło ją rolnikom - powiedział minister.

Reklama

Jasnogórskie święto przebiega pod hasłem: „Do Maryi Matki Kościoła”.

Reklama

Organizatorem jasnogórskich dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Jutro Sumie dożynkowej z błogosławieństwem wieńców żniwnych o godz. 11.00 przewodniczyć będzie bp Piotr Sawczuk z Drohiczyna.

Podziel się:

Oceń:

+5 -1
2023-09-02 21:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku

Dawid Witczak

W dniu 9 września w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku odbyły się jak co roku dożynki. Starostami tegorocznych uroczystości była wieś Garnek wraz z sołtysem panią Wiesławą Jędras. Tradycyjne wieńce przygotowali mieszkańcy Garnka, Karczewic, Kuźnicy, Piasków, Kajetanowic i Chmielarzy.

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...