Rzecznik KEP: Niech nasza komunikacja przyczynia się do budowania wzajemnego porozumienia
BP KEP / Warszawa (KAI)
Episkopat News
Niech nasza komunikacja w mediach będzie jednoznaczna, oparta na wartościach, przeniknięta łagodnością i wyrozumiałością, aby w ten sposób przyczyniać się do budowania wzajemnego porozumienia – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Dnia Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzony jest w trzecią niedzielę września. W tym roku przypada on 17 września.
Odwołując się do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, którego hasło brzmi: „Mówić z sercem. +Prawdziwie w miłości+ (Ef 4, 15)”, rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę na styl, jaki powinien charakteryzować komunikację medialną.
„W przestrzeni medialnej potrzeba nam dzisiaj szczególnie przekazu, który nie osądza, ale próbuje zrozumieć osobiste racje i motywacje każdego człowieka. Taki język jest w stanie bardziej poruszyć serca niż ten, który jest pełen agresji, zarzutów i potępienia” – zaznaczył ks. Gęsiak.
Podziel się cytatem
„Niech nasza komunikacja w mediach będzie jednoznaczna, oparta na wartościach, przeniknięta łagodnością i wyrozumiałością, aby w ten sposób przyczyniać się do budowania wzajemnego porozumienia. Jest to jedna z dróg, na której możemy krzewić przez media kulturę pokoju w różnych dziedzinach życia społecznego. A tego bardzo nam dzisiaj potrzeba” – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Komisja Nauki Wiary KEP: praktyka duchowa „przebaczenia Bogu" nie jest zgodna z wiarą Kościoła
BP KEP / Warszawa (KAI)
KEP
Praktyka duchowa „przebaczenia Bogu", polegająca na wzbudzaniu aktów przebaczenia Bogu, nie jest zgodna z wiarą Kościoła - czytamy w dokumencie Opinia teologiczna na temat praktyki „Przebaczenia Bogu" opublikowanym przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Galbas: w miłości nie ma handlu; nie chodzi w niej o utarg, ale o wielkoduszność
2025-04-17 21:37
PAP
BP Episkopatu
Abp Adrian Galbas
Sprawiedliwość nie może być ostatnim zawołaniem chrześcijan. Od niej ważniejsza jest miłość do ostatniego tchnienia – powiedział abp Adrian Galbas podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze warszawskiej. Podkreślił, że w miłości nie ma handlu, ale chodzi o wielkoduszność.
Archiwum Parafii św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim
Wielkiej Soboty miał być czasem ciszy, modlitwy i przygotowania serc na nadchodzącą Noc Zmartwychwstania. Mieszkańcy Łupowa, jak co roku, z oddaniem przyszli do swojego kościoła, by przygotować świątynię na najważniejsze święta. Zamiast ciszy – zderzyli się z krzykiem farby na ścianie. Ich kościół – zabytkowy, bliski, zadbany z miłością – został zdewastowany. Bezsensowne graffiti oszpeciło święte miejsce.