Reklama

Jan Paweł II

Kraków: Zainaugurowano Collegium Voytylianum

Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

– Trzeba pokazywać prawdę o Karolu Wojtyle – św. Janie Pawle II, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zainaugurował działalność fundacji Collegium Voytylianum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim wystąpieniu abp Jędraszewski podkreślił, że to w Krakowie rodziła się antropologiczna myśl kard. Karola Wojtyły, która jest kluczem do zrozumienia jego najważniejszych dokumentów pontyfikatu. To w Krakowie rodziło się duszpasterstwo małżeństw i rodzin, w które był zaangażowany; to w Krakowie uczył się rozumienia wyzwań społecznych.

- Konieczne jest to, by pokazywać wielkie dziedzictwo, z którego on wyrastał, które tworzył i które przekazał nam – Krakowowi, archidiecezji krakowskiej, Polsce, Kościołowi katolickiemu. Trzeba pokazywać prawdę o nim, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł – mówił abp Jędraszewski uzasadniając powstanie fundacji Collegium Voytylianum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę na konieczność współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, kulturalnymi, duszpasterskimi, które odwołują się w swojej działalności do dziedzictwa Jana Pawła II. – Po to, żeby to dziedzictwo było ciągle bardzo żywe, żeby można nieustannie nawiązywać do tego, co zechciał nam przekazać, zostawić w spadku, co ciągle może i powinno nas inspirować – dodał hierarcha. Życzył też zarządowi fundacji, by jej działania miały wielkie realne oddziaływanie na życie społeczne, duszpasterskie, religijne i naukowe.

Reklama

– Bardzo potrzebujemy świętych. Bardzo potrzebujemy Wojtyły, jego świętości; potrzebujemy jej tutaj w Krakowie i potrzebujemy ją wypromować i nieustannie promować także poza granice naszej archidiecezji – mówił ks. prof. Robert Woźniak. – Cechą wyróżniającą świętości Jana Pawła II jest integralność jego osobowości. To święty bardzo integralny – zwrócił uwagę przewodniczący Rady Fundacji i zauważył, że właśnie ta integralność stanowiła model struktury Collegium Voytylianum.

– Przede wszystkim gromadzi nas idea ewangelizacji w duchu św. Jana Pawła II, zrozumianego, zaakceptowanego i promowanego, ale także kogoś kto nie jest reliktem przeszłości, ale żywym modelem dla nas, w jaki sposób myśleć i tworzyć teologię, duszpasterstwa i nasze zaangażowanie społeczne – mówił ks. prof. Woźniak zaznaczając, że w Collegium będą wzajemnie przenikały się życie intelektualne i duszpasterstwo.

Pion historyczny Collegium Voytylianum będzie badał nie tylko spuściznę Karola Wojtyły, ale także to, w jaki sposób przeszłość krakowska, polska i Kościoła uniwersalnego ukształtowały go jako człowieka wierzącego, kapłana, biskupa i papieża. Piony filozoficzny i teologiczny będą badały i promowały dziedzictwo Karola Wojtyły w tym obszarze.

– Będziemy chcieli zrozumieć, w jaki sposób jego metoda filozoficzna przełożyła się na jego sposób mówienia o Bogu i w jaki sposób wtajemniczał ludzi w Boga, w życie modlitwy – mówił przewodniczący Rady Fundacji nazywając w tym kontekście Karola Wojtyłę “hipsterem”, który łączył w sobie w sposób niesamowity intelekt, duchowość i zaangażowanie praktyczne.

Piąty pion dotyczy promocji teologii ciała, czyli wizji małżeństwa i rodziny Karola Wojtyły. – Tutaj zaznaczył swój największy wpływ w dzieje myślenia i teologii – mówił przewodniczący Rady Fundacji.

– Każdy z tych pięciu filarów intelektualnych ma twardy rdzeń ideowy związany z pastoralnością. W ten sposób, chociaż trochę, chcemy odtworzyć tę integralną osobowość Jana Pawła II jaka stała się owocem Bożej łaski i ludzkiego otwarcia na promieniowanie ojcostwa, które przychodzi od Pana Boga – podsumował ks. prof. Robert Woźniak.

Prezesem zarządu fundacji Collegium Voytylianum jest ks. dr Rafał Wilkołek, a radę fundacji tworzą ks. prof. Robert Woźniak, ks. prof. Grzegorz Hołub, ks. dr Paweł Gałuszka, ks. dr Michał Wilkosz, ks. dr Wojciech Baran.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-22 16:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jezuita Wyklęty

Uczestnicy rocznicowych uroczystości

Józef Wieczorek

Uczestnicy rocznicowych uroczystości

Nie modlimy się za ks. Gurgacza, on jest w niebie, tylko o jego beatyfikację – mówił o. Jerzy Pająk, kapucyn.

Więcej ...

Wałbrzych. Zatrzymaj się u Józefa. Wyjątkowe rekolekcje z Księdzem z Osiedla

2025-04-07 21:57
Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

W parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Wałbrzychu trwają wyjątkowe rekolekcje wielkopostne. Głosi je ks. Rafał Główczyński – salwatorianin z Warszawy, znany jako „Ksiądz z osiedla”, twórca kanału YouTube, który trafia do młodych, a jednocześnie porusza serca dorosłych.

Więcej ...

Gorzkie Żale - 300 lat polskiej tradycji. Co warto wiedzieć o tym nabożeństwie?

2025-04-08 20:45

Karol Porwich/Niedziela

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne z początku XVIII wieku. Powstały w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ksiądz Wawrzyniec Benik, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, napisał tekst nowego nabożeństwa oraz opracował jego strukturę na podstawie Godziny Czytań. Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Od przeszło 300 lat ożywia pobożność i gromadzi wiernych na rozważaniu Męki Pańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?