Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Trzy powołania

Farmaceuci i członkowie zawodów medycznych modlili się we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana - ich patronów

Mateusz Góra

Farmaceuci i członkowie zawodów medycznych modlili się we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana - ich patronów

    W kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Krakowie modlili się farmaceuci i członkowie zawodów medycznych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Okazją do spotkania było wspomnienie świętych Kosmy i Damiana, patronów farmaceutów. – Kosma i Damian byli lekarzami, którzy z wielką sumiennością przykładali się do swojego zawodu. Leczyli też osoby niezwiązane z wiarą i byli w swoim środowisku uważani za osoby o niesamowite miłości braterskiej. Myślę, że to też jest ważne w zawodzie farmaceuty, żeby nie był tylko od podawania towaru z półki, ale żeby z taką właśnie miłością podchodził do każdego pacjenta, który przychodzi szukać pomocy – mówił o. Mariusz Kiełbasa, Legionista Chrystusa i duszpasterz farmaceutów w archidiecezji krakowskiej.

Zobacz zdjęcia: Trzy powołania

    W ikonografii święci Kosma i Damian są przedstawiani z moździerzami, czyli z prostymi narzędziami, od wieków używanymi do produkcji leków. – Kosma i Damian łączyli zawód lekarza i farmaceuty, bo sami musieli te leki wyprodukować. Lekarze w starożytności sami robili te leki, które potem aplikowali chorym. Kosma i Damian zasłynęli z tego, że z wielkim oddaniem i empatią służyli chorym i biednym i nie brali od nich pieniędzy. Byli znani jako lekarze nienawidzący srebra. Ponieśli śmierć męczeńską. Myślę, że to dzisiaj piękny wzór dla każdego farmaceuty i lekarza. Wzór wierności wierze i człowieczeństwu, które sprawia, że drugi człowiek jest naszym bratem i siostrą i tak go traktujemy – dodaje br. Krzysztof Niewiadomski, kapucyn, poprzedni krakowski duszpasterz farmaceutów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Jak przyznaje Ewa Ciszewska, sekretarz Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich, kult świętych patronów jest na etapie rozwoju. – Są to odkrywani patroni, ale już od dłuższego czasu staramy się rozszerzać ich kult. Dla mnie jest on bardzo głęboki – mówi farmaceutka.

Reklama

    W homilii skierowanej do zebranych w kościele br. Krzysztof odniósł się do czytania z Księgi Ezdrasza, w którym mowa była o budowaniu świątyni. – Jeśli słyszymy słowo „świątynia”, to wiemy też, że ciało ludzkie, też nią jest. Wszyscy, którzy pracują w służbach medycznych pracują nad odbudową świątyni naszego ciała – mówił zakonnik. W homilii wyodrębnił też trzy rodzaje powołania: do człowieczeństwa, do słuchania Słowa Bożego i do profesji zawodowej. – Aby być człowiekiem, trzeba być bratem i siostrą dla drugiego, bo każdy człowiek ma powołanie do tego, żeby wchodzić w relacje z innymi. Jesteśmy siostrami i braćmi, bo jesteśmy stworzeni przez Boga. Drugie powołanie to być chrześcijaninem. Otrzymaliśmy je na chrzcie. Święci Damian i Kosma oddali życie za to powołanie. Aby je utrzymać potrzebujemy sakramentów. Właśnie one dają nam siłę, aby w momencie różnych życiowych wyborów wybrać tak, jak chciałby tego Chrystus. Trzecie powołanie: powołanie do wykonywania swojego zawodu. I szczególnie zawody medyczne trzeba nazwać powołaniem, bo gdyby były wykonywane z innych motywów niż pomoc człowiekowi, to wtedy pacjent byłby traktowany przedmiotowo – wyliczał w kazaniu br. Krzysztof.

    Po Mszy św. farmaceuci mieli okazję do wspólnej modlitwy akatystem do świętych Kosmy i Damiana. Jak podkreśla br. Niewiadomski, to wyjątkowa modlitwa. – To może być taka premiera w języku polskim. Nigdzie nie znalazłem takiego akatystu wykonanego w innych tłumaczeniach. Postanowiliśmy, że warto tych świętych uczcić w modlitwie akatystem, bo oni są też wymienieni w Pierwszej Modlitwie Eucharystycznej, więc byli to ważni święci dla Kościoła starożytnego – tłumaczy br. Krzysztof. Tekst akatystu został przetłumaczony z greckokatolickiego akatystarza. Akatyst to modlitwa, którą mają najważniejsi święci, a wśród nich najbardziej popularny jest Akatyst do Matki Bożej.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-27 13:40

Wybrane dla Ciebie

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Bydgoskiej

2024-06-28 20:40

BPJG

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”, czyli pielgrzymka z diecezji bydgoskiej, dotarła do celu. Uczestnicy przywożą swoje prośby i dziękczynienie za 20. lat istnienia diecezji bydgoskiej. – Trud jest, ale intencje sprawiają, że staje się on lżejszy - mówili cykliści.

Więcej ...

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Watykan: papież poświęci paliusze dla nowych...

Kościół

Watykan: papież poświęci paliusze dla nowych...

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024