Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Jest teraz potrzebna jeszcze bardziej

Pielgrzymka rozpoczęła się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, skąd pielgrzymi przeszli do łagiewnickiego sanktuarium

Biuro Prasowe AK

Pielgrzymka rozpoczęła się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, skąd pielgrzymi przeszli do łagiewnickiego sanktuarium

    - Wszyscy pragniemy, by Kościół promieniował świętością i do świętości prowadził. Jednym z ważnych warunków tej świętości są dobrzy, mądrzy i pobożni księża. Wierzę mocno, że dzięki waszej modlitwie takich kapłanów będzie więcej - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka do Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Na początku Mszy św. kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. Zbigniew Bielas, powitał pielgrzymów. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który wspominał, że przybywał do Łagiewnik wielokrotnie w czasie okupacji. Kustosz wyraził radość z tego, że Sanktuarium jest wypełnione pielgrzymami, którzy przez wstawiennictwo św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II będą modlili się za kapłanów. Powitał kardynała, którzy przewodniczył Mszy św. – Radujemy się, że w roku jubileuszu 25-lecia biskupstwa i 60-lecia kapłaństwa ksiądz kardynał modli się z tymi, którzy nieustannie wspierają biskupów i kapłanów swymi modlitwami – powiedział. Powitał także bp. Roberta Chrząszcza i zebranych kapłanów, duszpasterzy oraz członków Apostolatu Margaretka. – Wyrażamy wam wdzięczność i w czasie tej Mszy św. chcemy wam podziękować – podkreślił.

    – Gdy wszedłem i zobaczyłem sanktuarium wypełnione przez pielgrzymów i kapłanów, pomyślałem, że na pewno jest z nami św. Jan Paweł II – pokreślił kardynał na początku Eucharystii. W homilii przypomniał początki Apostolatu Margaretka, zainicjowanego w 1981 r. w Kanadzie. Wskazał, że cele tego ruchu obejmują cztery wymiary. Jego członkowie modlą się o jedność kapłanów ze swym biskupem i księży między sobą. To ważna intencja, ponieważ biskup potrzebuje wsparcia księży, a księża w jedności z biskupem głoszą Ewangelię i sprawują sakramenty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Kolejną intencją, w jakiej modlą się członkowie apostolatu jest dobra współpraca między kapłanami i świeckimi. Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że synodalność polega na tym, by księża uczyli się słuchać świeckich, a świeccy wspierali duszpasterzy. – By ta współpraca oparta była na zdrowych zasadach, z poszanowaniem każdej osoby i w duchu wspólnej troski o parafię, a nie o władzę, konieczne jest wzywanie Ducha Świętego, który jest sprawcą prawdziwej jedności – wskazał.

Reklama

    Celem Apostolatu jest także wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Kardynał przyznał, że młodym coraz trudniej jest usłyszeć Boży głos, rozeznać go i za nim podążać. – Wasza modlitwa jest bardzo ważna jako pomoc dla tych, którzy wciąż się wahają, zmagają z pytaniami o przyszłość lub obawiają się tej drogi życia – zauważył.

    Podkreślił, że głównym celem Apostolatu Margaretka jest modlitwa za księży. Zauważył, że jest w niej bardzo istotna systematyczność, dzięki której kapłan jest nieustannie objęty troską. Ważne jest także to, że członkowie modlą się za konkretnego, znanego im kapłana. – Wierzę, że pomoc płynąca z waszej modlitwy jest wtedy bardziej konkretna i wymierna, bo często wiecie, jakie sprawy w życiu danego księdza potrzebują szczególnej Bożej pomocy, szczególnej ingerencji Ducha Świętego – powiedział kardynał. Dodał, że kapłani często wiedzą o wsparciu i pomaga im ta świadomość.

    Przypomniał, że od samego początku patronką Apostolatu Margaretka jest Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Maryja jest szczególną opiekunką Kościoła, o czym dobrze wiedział św. Jan Paweł II, streszczając całe swe życie i kapłaństwo w dewizie Totus Tuus – cały Twój, Maryjo. – Wybierając Maryję na opiekunkę waszego apostolatu, składacie w Jej ręce losy tych konkretnych księży, za których się modlicie, a nie ma lepszych rąk, w które można je powierzyć – zauważył kardynał.

    Na zakończenie powiedział, że nie może pominąć najbardziej aktualnego wymiaru tej modlitwy. Stwierdził, że w ostatnich latach i tygodniach słyszy się o wielu trudnych i bolesnych sytuacjach związanych z księżmi. Zauważył, że nie jest łatwo modlić się za kapłanów, którzy zdradzają kapłańskie ideały. – Dziękuję wam, że pomimo tych sytuacji nie rezygnujecie z waszej modlitwy. Ona jest teraz potrzebna jeszcze bardziej. Potrzebna jest przede wszystkim tym księżom, którzy z poświęceniem i oddaniem służą na co dzień w waszych parafiach. Modlitwą pokazujecie im, że ich kapłaństwo jest dla was ważne i chcecie z tej posługi korzystać – powiedział. Stwierdził, że ta modlitwa dodaje sił wielu kapłanom, którzy muszą stawiać czoła oskarżeniom, choć sami nie zawinili. – Jeśli możecie, pomódlcie się również za tych, którzy zdradzają kapłaństwo, prosząc Boga o łaskę opamiętania dla nich – poprosił kardynał.

Reklama

    Wyraził radość z tego, że członkowie apostolatu wzięli udział w pielgrzymce, by wspólnie modlić się za księży. – Wszyscy pragniemy, by Kościół promieniował świętością i do świętości prowadził. Jednym z ważnych warunków tej świętości są dobrzy, mądrzy i pobożni księża. Wierzę mocno, że dzięki waszej modlitwie takich kapłanów będzie więcej – powiedział kardynał i na zakończenie wraz z zebranymi prosił Boga za księżmi, słowami modlitwy św. Jana Pawła II.

    Po Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz oraz ks. Zbigniew Bielas w ramach podziękowania otrzymali margaretkę, zapewniającą o ciągłej modlitwie.

    VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęła się w Centrum Jana Pawła II. Następnie pielgrzymi procesyjnie pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie konferencję wygłosił krajowy duszpasterz Apostolatu Margaretka ks. Bogusław Nagel. Uroczystej Eucharystii w Sanktuarium przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Pielgrzymkę zakończono koronką do Bożego miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-10-14 22:53

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?